Някои конкретни факти са още спорни, но като цяло правилото е несъмнено вярно.
здраве.bg
Здравето може да се определи според продуктите, които употребяваме в храната си, твърди съвременната диетология. Дори старата поговорка гласи в същия дух: “Кажи ми какво ядеш, да ти кажа какво е здравето ти”. Ето няколко примера за това как храната влияе върху нашето здравословно състояние:
Зеленият чай
Японски учени скоро завършиха проучване, според чиито резултати зеленият чай намалява вероятността от поява на рак. Неговото действие срещу раковите образувания най-вероятно е свързано със съдържащите се в него специфични антиоксиданти. Специалистите препоръчват на ден да изпиваме не по-малко от 2-3 чаши зелен чай.
Червеното вино
В някои страни като САЩ и Канада лекарите-кардиолози вече препоръчват на своите пациенти да пият червено вино, защото то помага при различни сърдечно-съдови заболявания или предпазва от тяхната поява. Все още е трудно да се каже, че изследванията в тази посока са достатъчни и резултатите от тях - еднозначни, но няма съмнение, че червеното вино съдържа богат комплекс от антиоксиданти. Затова и диетолозите препоръчват да се предпочита сока от грозде – той съдържа същите вещества, но не е вреден, тъй като не съдържа алкохол.
Шоколадът
Тук мненията са все още най-различни, но има редица нови изследвания, които показват ползата от шоколада – най-вече тъмният. Финландски учени твърдят, че децата се раждат по-здрави и растат по-спокойни, ако по време на бременността майката яде шоколад. Британски учени пък наскоро заключиха, че в някои случаи шоколадът е по-ефективен при кашлица, отколкото традиционните средства.
Това, което е сигурно е, че компонентите, получени от какаото, нямат нито един от страничните ефекти, свързани с обичайните лекарства за продължителна кашлица, което, разбира се, не прави шоколадът универсално лекарство.
Доматите
Най-новото изследване, проведено от учените от Харвардския университет показва, че доматите са изключително полезна храна за профилактика на редица сериозни и опасни заболявания Съдържащият се в доматите ликопен, който се съдържа още в динята, кайсията и червения грейпфрут. В този зеленчук се съдържа и голямо количество 5-хидро-кситриптамин - вещество сходно по действие със серотонина, който има отношение и към спокойствието и увереността на човека в неговите отношения. Не е случаен и фактът, че доматите понякога ги наричат “ябълките на любовта”.
Реклама
Няма съмнение, че поддържането на здрави зъби и здрава устна кухина е много важно. Всеки ден от различните медии ни "атакуват" реклами за различни пасти: хигиенни, избелващи, лечебно-профилактични.
Пастите за зъби, разбира се, могат да са и скъпи, и евтини. За това обаче е определяща причина не са разликите в качеството им. Стоматолозите в рекламите звучат наистина убедително, цените дори на скъпите пасти са приемливи, особено като се вземат предвид възможните последици от лошата зъбна хигиена, но в крайна сметка не цената, а съдържанието на една паста за зъби определя доколко тя би свършила работа.
Един от най-често акцентираните плюсове е свойството да се премахват налепите по зъбите. Но с какво? Производителите използват за тази цел много често калциев карбонат, т.е. креда, а тя е груб абразив, който надрасква зъбния емайл и изтрива шийката на зъба. Като правило (но не универсално!) колкото по-евтина е пастата, толкова по-едра е кредата. Още по-лошо е когато пастата съдържа алуминиев окис (в някои страни тази съставка вече е забранена). Ако искате да сте сигурни в безвредния ефект на вашата паста да премахва полипите, търсете дали тя съдържа нискоабразивния кремниев диоксид (silica).
Втората популярна рекламна хитрост е пастата с антибактериални добавки. Преди всичко това е триклозан - химикал, който унищожава микроорганизмите в устната кухина. Но заедно с това той има свойството да вреди и на полезната за организма микрофлора. Освен това бактериите умеят бързо да се приспособяват към триклозана. Някои производители включват в пастата антибактериални вещества като метронидазол и хлорхексидин. Последните изследвания обаче показват, че те носят колкото полза, толкова и вреда и специалистите вече препоръчват да не бъдат използвани при производството на пасти за зъби.
Третият факт, на който наблягат производителите, е обилната пяна, която е способна да прави пастата. В повечето пасти за тази цел се използва натриев лаурилсулфат (SLS). Ново изследване на американски учени показва, че това вещество дори в много малки количества е способно да доведе до сериозни увреждания на обиче и дори до катаракта (перде).
Важна съставна част на пастата за зъби е и калцият. Според рекламните послания едва ли не става ясно, че не е необходимо да ядем храни, съдържащи калций, трябва само да използваме подобна паста за зъби с калций. Но всъщност калциевият карбонат (който се използва при производството на пасти за зъби) е неразтворим, т.е. той не може да способства за минерализацията на зъбите. Тази функция изпълнява флуорът.
90% от всички пасти съдържат флуор. Но в различните пасти концентрацията на флуор съществено се различава, а също така използваните съединения на флуора са различни, т.е. има и активни, но има и плацебо. Най-активното и ефективно в това отношение съединение на флуора е аминофторидът, който създава стабилен защитен слой за зъбния емайл, но често липсва дори в популярните марки пасти за зъби. По-често се използва по-скъпият монофторфосфат (Colgate, Aquafresh) или натриев фторид (Blend-a-Med), които обаче образуват по-лесно отмиващ се защитен слой.
Флуорът изобщо не е съвместим с евтините абразиви като калциевия карбонат, защото тогава няма никаква полза от него.
В пастите, предназначени за чувствителни зъби, често се използва оловен фторид, а като страничен ефект често се наблюдава оцветяване на зъбите и пломбите в жълто-кафяв цвят.
Потребността на възрастен човек от флуор е 2-3 мг/денонощие. 1/3 от необходимото му количество флуор човек получава чрез храната, а 2/3 – от водата. Природни източници на флуор са рибата, ябълките и чаят.
Флуорът влияе и на обмяната на мазнините и въглехидратите, участва във формирането на зъбите и костите, но не трябва да се забравя, че самият флуор е вещество от втора класа опасност (“фторос” в превод от гръцки означава “разрушаващ”, а газообразният F2 е смъртоносен за човека).
Излишъкът на флуор в организма предизвиква дебалансиране на на фосфорно-калциевия обмен, а това води до нарушение на минерализацията на костните тъкани и сухожилията.
Според учените, флуорът в прекомерни количества предизвиква колоидно прераждане на тъканта на щитовидната жлеза, намалява имунитета, затруднява вътреклетъчните процеси на синтеза и ускорява физиологичното стареене. Резултатите от ново изследване, публикувано в списание Behavioral Brain Research, показват, че флуорът е способен да предизвика промени в мозъчната тъкан, аналогични на болестта на Алцхаймер и някои други форми на слабоумие.
Главният извод: ако флуорът действително е способен да помага на нашите зъби, то той трябва да бъде в изключително малки дози. Далеч по-полезно е този елемент да попада в организма в необходимото количество чрез храната - рибата, ябълките, чаят.
Ако предпочитате водата от чешмата пред минералната, не мислете, че можете без всякаква опасност да използвате пасти, съдържащи флуор. Много специалисти подчертават колко опасно е да се флуорира водата. Мнoго хора не знаят, че флуорът който се използва за това, е получен от токсични отпадъци , съдържащи олово и арсен.
Общовалидно и прието от специалистите правило при избора на пасти за зъби е те да се сменят по-често – дори сутрин и вечер да се използват различни видове, а при всички случаи внимателно да се чете всичко написано върху опаковката.
Освен това употребата на всяка паста за зъби, одобрена за продажба, е по-добър вариант от липсата на каквато и да било редовна хигиена на зъбите и устата.
Заболяванията от меланома постоянно се увеличават, тъй като изтънелият озонов слой вече не ни предпазва както преди от ултравиолетовите лъчи. Тяхната интензивност се е повишила и провокира развитието на рак на кожата, предупреждават експерти от Световната здравна организация (СЗО).
Ултравиолетовите лъчи сами по себе си не са вредни, ако се отнасяме към тях с мярка, т.е. приемаме ги дозирано. Тогава от тях има само полза – те проявяват своето бактерицидно, витаминообразуващо и еритемно (пигментно) действие.
• Бактерицидното въздействие се проявява чрез способностите на ултравиолетовите лъчи при определена доза облъчване да убиват патогенните микроби.
УВ-лъчите правят възможно изработването на витамин D в организма, а той е необходим за поддържането на нормалното състояние на мускулите, нервната система и костната структура.
• Пигментното действие на ултравиолетовите лъчи се състои в тяхната способност да предизвикват кожни реакции – еритема (зачервяване на кожата) и пигментация (загар).
• При 77% от хората слънчевите лъчи предизвикват едновременно и еритема, и пигментация. Тези хора имат розова, нормално функционираща кожа.
Във втората група влизат около 9% от хората – те са с бледа кожа, при която кожната реакция се проявява само под формата на еритема (кожата само се зачервява, без да придобива загар).
В най-изгодно положение са хората от третата група (около14%), които бързо почерняват на слънце без тяхната кожа да се зачервява.
Голямо значение при слънчевите бани има съчетанието между температурата на въздуха, неговата влажност, вятъра и атмосферното налягане, а също така индивидуалната чувствителност към слънчевата радиация и общото здравословно състояние. Избирайки място за плаж, не трябва да забравяме, че бетонираните площадки поглъщат много топлина и създават благоприятни условия за образуването на поток горещ въздух. Така те могат да превърнат обичайната слънчева баня в гореща и сухо-въздушна.
Последните научни изследвания определиха храните, които трябва да се консумират всеки ден за укрепване на мускулите, за стимулиране на мозъчната дейност, за гладка кожа, за здраво сърце и кости, за силен имунитет и за предпазване от инфекции.
Бадеми
Тези зареждащи с енергия ядки понижават холестерола с растителните стероли, които съдържат, и предпазват от диабет, като понижават кръвната захар. Те са богати и на аминокиселини, които повишават нивото на тестостерона и допринасят за изграждането на мускулите.
В бадемите има много витамин Е, който предпазва от вредното въздействие на слънчевите лъчи. Изследване показва, че хората, които приемат всеки ден 14 мг. витамин Е /около 20 бадема/, изгарят по-слабо, когато се излагат на ултравиолетови лъчи. Витамин Е също е антиоксидант и предпазва артериите от въздействието на опасните свободни радикали. По-ниските нива на този витамин в кръвта се свързват с отслабване на паметта и познавателната способност.
Ленено семе
Богати на протеин и фибри, тези семена предлагат и много омега-3 мастни киселини, които премахват петната и заглаждат бръчките по кожата. Проучване на британски учени показва, че кожата на пациенти, които са приемали по половин чаена лъжичка омега-3 всеки ден в продължение на 6 седмици, е станала по-чиста, свежа и хидратирана. Добавяйте смляно ленено семе към салатите, киселото мляко и зърнените закуски.
Домати
Доматите са богати на антиоксиданта ликопен. Организмът усвоява по-лесно ликопена, когато доматите се сготвят. Установено е, че ликопенът намалява риска от рак на пикочния мехур, на белите дробове, простатата, кожата и на стомаха. Той намалява риска и от заболяване на коронарните артерии и унищожава вредните свободни радикали.
Розмарин
Изследвания с мишки показват, че карнозиновата киселина в тази билка намалява риска от инсулт с 40%. Тя предпазва мозъчните клетки от действието на свободните радикали, които влошават последствията от инсулта. Розмаринът предпазва също от дегенеративни болести като алцхаймер и забавя стареенето.
Сушени сини сливи
Те са богати на желязо и бор, които предпазват от остеопороза. Съдържат и фибрите инулин, които като се разпаднат от чревните бактерии, правят по-киселинна средата в храносмилателния тракт и така улесняват усвояването на калция.
Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите изделия – овесени ядки, ечемик, кафяв ориз, пълнозърнести брашна – съдържат много фибри, които успокояват възпаленията на тъканите и в същото време поддържат здравето на сърцето, дебелото черво и зареждат мозъка. В зърнените храни има въглехидрати, но тяхното отделяне се забавя от фибрите и тъй като в половин чаша от тях има 10 грама протеини, зърнените храни зареждат със „стабилна” енергия, укрепваща мускулите. Имайте предвид, че ако не са от цели зърна, тези храни имат много мазнини, които причиняват възпаления.
Кисело мляко
Процесът на ферментация предизвиква развитието на стотици милиони пробиотични организми, които подсилват броя на полезните бактерии в организма. Те още поддържат доброто състояние на храносмилателния тракт и на имунната система, а също така предпазват и от рак. Не всички кисели млека обаче са пробиотични. Купувайте такива, на чиито етикети е написано „живи и активни култури”.
Aвокадо
Богато на мононенаситени мазнини, авокадото прочиства лошия LDL холестерол. То е богато на фолиати. Съдържа и един разтворим витамин В, който допринася за понижаването на стойностите на хомоцистеина, аминокиселина, затрудняваща кръвотока по съдовете. Яжте по ¼ чаша авокадо 2 пъти в седмицата.
Орехи
Те са по-богати на полезните за сърцето омега-3 киселини от сьомгата, имат повече противовъзпалителни полифеноли от червеното вино и повече протеини от пилешкото месо. В другите ядки има по една или две от тези съставки, но не и трите наведнъж. Изяждането на 7 ореха е полезно по всяко време, особено след преумора.
Куркума
Полифенолът куркумин, който придава на куркумата жълтеникавия цвят, предпазва от рак, тумори и възпаления. Учените са открили, че тази подправка спира натрупването на амилоидни плаки в мозъка, които могат да причинят алцхаймер. Тази билка е изключително популярна в Индия и учените предполагат, че честата й употреба е причината за редките случаи на заболявания от алцхаймер в тази страна. Специалистите съветват към куркумата да се добавя черен пипер, съдържащ пиперин, който засилва хиляда пъти нейната биоактивност.
Черен фасул
Хората, които консумират по 80 грама черен фасул на ден, намаляват риска от инфаркт с 38%, твърдят специалисти по хранене. Другите сортове фасул също се отразяват благотворно на сърцето, но нито един от тях не е толкова полезен за мозъчната функция. Зрелият фасул съдържа много важни вещества, включително протеини, здравословни мазнини, фолиати, магнезий, В витамини, калий и фибри.
Ябълки
Благодарение на кверцетинът ябълките намаляват всички видове отоци. Този флавоноид се съдържа и в червения лук. Кверцетинът намалява риска от алергии, инфаркт, алцхаймер, паркинсон, рак на простатата и на белите дробове. Най-много антиоксиданти, които действат противовъзпалително, има сортът „Червена превъзходна”.
Праз
Празът поддържа половите функции и намалява риска от рак на простатата. Той е богат на полезния за костите тиамин, рибофлавин, калций и калий, на фолиева киселина и на един В витамин, който понижава стойностите в кръвта на вредната за артериите аминокиселина хомоцистеин. Добавяйте зелената част от стръковете праз към супи, ястия и салати колкото може по-често.
Гъби
Гъбите са богати на антиоксиданта ерготионеин, който предпазва клетките от патологично разрастване и размножаване. Накратко казано, гъбите намаляват риска от рак. Препоръчителната доза е половин чаша един или два пъти седмично. При готвене добавяйте малко червено вино. В него има ресвератрол, който ще подсили укрепващия ефект на гъбите.
Смокини
Зареден с калий, манган и антиоксиданти, този плод допринася за поддържането на нормалните стойности на pH в организма, които спират патогените. Освен това фибрите в смокините намаляват инсулина и нивото на кръвна захар, от което се понижава рискът от диабет и метаболитен синдром. По-тъмните смокини са по-полезни.
Плодовите сокове са по-полезни за организма, отколкото плодовете, от които се правят, съобщават френски учени. Изследователи от университета в Монпелие са провели експерименти, като са сравнили антиоксидантните свойства на плодовете и техните сокове.
“Оказва се, че соковете са по-полезни отколкото самите плодове. Те по-ефективно защитават организма от развитието на сърдечно-съдови заболявания”, твърдят учените, цитирани от Би Би Си.
Най-добре с атеросклерозата се бори сокът от червено грозде, след това самото червено грозде, на трето място – ябълковият сок , а на четвърто – ябълките.
Сокът от грозде съдържа 2,5 пъти повече антиоксиданти, отколкото ябълковият сок.
Здравото сърце не е само, както мнозина смятат, резултат от наследственост и липса на вредни навици. Разбира се, правилното хранене е съществена част от здравословния начин на живот. Затова ви предлагаме списък с няколко храни, които ще ви помогнат да го поддържате в отлична форма:
1. Овесени ядки
Те са прекрасна закуска, богата на омега-3 мастни киселини, фолиева киселина и калий. Това, заедно с голямото количество целулоза в тях, ги прави незаменим помощник при намаляването на холестерола, както и за поддържането на тонуса на кръвоносните съдове. Колкото по-едри са зърната на овеса, толкова повече целулоза има в тях.
Добавете към овесените ядки банан. Той също е богат на целулоза.
2. Сьомга
Тя е един от най-добрите източници на омега-3 ненаситени мастни киселини. 2-3 рибни ястия седмично спомагат за поддържане на нормално кръвно налягане и съсирване на кръвта.
Според статистиката, сьомгата намалява с до 1/3 риска от инфаркт. Освен това тя съдържа силен антиоксидант, който запазва силната памет и здравата кожа. Сьомгата успешно може да се замени със сардини или риба тон.
3. Авокадо
Ако добавяте по1/4 авокадо към салатата или месото, ще намалите нивото на “лошия” и ще си добавите “добър” холестерол в кръвта.
Освен това особените ферменти, съдържащи се в авокадото, ускоряват процеса на усвояване на каротините от организма, които също са от значение за здравото сърце.
4. Зехтин
В него има мононенаситени мазнини, които се борят успешно с хорестеролните плаки и предотвратяват запушването на кръвоносните съдове.
Резултатите от съвместно изследване, проведено от 7 национални медицински института, показват, че жителите на о. Крит умират рядко от инфаркт, въпреки че имат генетична предразположеност към високо ниво на холестерола. За приготвянето на салатите и ястията те използват само зехтин.
5. Ядки
Орехите и бадемите съдържат най-много омега-3 мастни киселини и мононенаситени мазнини. Употребата на ядки спомага за по-доброто усвояване на целулозата и за намаляване на чувството за глад.
6. Ягоди, малини, къпини, боровинки
Те са богати на противовъзпалителни вещества, които значително намаляват риска от сърдечни болести и рак.
7. Фасул и леща
Лещата и фасулът са богати на целулоза, омега-3 киселини и калций. Същевременно те са относително ниско калорични и могат да заменят всяка една гарнитура.
8. Спанак
Съдържа много лутеин, калий, фолиева киселина и целулоза. Може да бъде заменен и с всеки други две зеленчукови ястия. Доказано е, че 2 порции зеленчуци дневно намаляват с до 25% риска от сърдечно-съдови заболявания. А всяка допълнителна порция - с още 17%.
9. Ленено семе
То е истинска съкровищница на омега-3 и омега-6 ненаситени киселини. Можете да го добавяте в салатите или другите ястия.
10. Соя
Тя се бори успешно с холестерола и зарежда организма с протеини, но важното е да употребявате натуралния, а не генномодифицирания й вариант. Натуралната соя се използва и за приготвянето на соево мляко, което също е много полезно за сърцето. Не прекалявайте обаче с употребата на соев сос – в него има твърде много сол.
Консумацията на ядки помага за нормализирането на холестерола, твърдят американски специалисти, цитирани от Би Би Си.
Анализът на 25 изследвания, обхванали близо 600 души, показва, че приемът на около 67 грама ядки дневно намалява холестерола с 7,4%.
Този ефект обаче се забелязва само при хората с нормално тегло. Все още не са ясни точните предпазни механизми, които се активират от ядките.
Резултатите от изследването показват още, че ядките влияят положително и на триглицеридите, мазнините в кръвта и др., но учените предупреждават, че полезното действие се губи, ако към тях са прибавени сол или захар.
Резултатите от изследване, публикувано в Journal of Behavioural Medicine, показват че по-бързото сваляне на излишните килограми може да предотврати нежелания йо-йо ефект.
Проучването обхванало 262 жени на средна възраст, които страдали от различна степен на наднормено тегло.
Американските учени установили, че тези от доброволците, които сваляли средно по 2 килограма на седмица, имали 5 пъти по-голям шанс да запазят постигнатите резултати. При жените, които сваляли средно по килограм на седмица риска от йо-йо ефект бил значително по-голям.
Диетолозите предупреждават, че йо-йо ефектът е изключително вреден за здравето. Те твърдят че стабилизирането на теглото е по-здравословно от цикличното му променяне, дори, когато хората са с наднормено тегло. Според други специалисти цикличната промяна в теглото е вредена, колкото и свръхтеглото. Учените обясняват становището си с факта, токсините, отделящи се при разграждането на мазнини се изхвърлят от тялото чрез отделителната система и по този начин натоварват функцията на бъбреците и черния дроб.
Съществува риск бъбреците да се увредят при преработване на токсините, чийто количество става прекалено голямо при йо-йо ефектът. Така сред диетолозите и лекарите възниква спорът кое е по-добре за здравето на пациенти с наднормено тегло. Възможностите в такава ситуация са да се облекчи работата на сърцето, като се назначи редуциране на теглото или да се предпазят бъбреците и черния дроб, като се задържи по-високото телесно тегло на пациентите.
Вредното влияние на йо-йо ефекта върху имунната система и общото здравословно състояние е причината, да се полагат толкова много усилия за запазване и стабилизиране на килограмите.
Дори само ароматът на кафе помага на мозъка да се справи с последствията от стреса, предизвикан от недоспиване. Това показват резултатите от изследване, публикувани в новия брой на Journal of Agricultural and Food Chemistry.
Учените от Южна Корея, Германия и Япония са убедени, че дори еднократното вдишване на аромата на препечените зърна кафе води до изменения в работата на редица гени и производство на белтъчини в мозъка, които помагат да се намалят последствията от стреса заради недостига на сън.
“Ароматът на каже действа антиоксидантно, както и самата напитка. Има много изследвания за действието на различните компоненти на напитката, но за пръв път се доказва, че срещу стреса помага и нейния аромат”, твърдят учените.
Употребата на какао е много полезна за главния мозък, защото в него се съдържат големи количества флавонол – антиоксидант, който подобрява мозъчното кръвообращение, съобщават британски учени, цитирани от Би Би Си.
Флавонолът вече се използва в медицината в някои схеми за лечение на болести, свързани именно със слаб кръвоток в съдовете на главния мозък.
Не всички видове какао, продавани в магазините, съдържат необходимото количество флавонол. Именно той придава на напитката горчивия вкус и затова някои производители намаляват силно неговото съдържание. Но пък именно наличието на горчив вкус може да е индикатор, че какаото, което сте си купили, не е допълнително обработено.
На флавонолът се дължи и действието на популярните екстракти от гинкго билоба, които се използват за същата цел.
Здравето на зъбите и костите зависи от калция – това сигурно знаят всички. Но не всеки знае, че само с пиенето на мляко не може да се получи необходимата за организма доза калций.
Калцият е единственият микроелемент, чиято всекидневна потребност се измерва не в милиграми, а в грамове и затова необходимата норма не може да се помести в нито една таблетка. А и както за всички витамини и минерали, специалистите на първо място съветват те да се осигуряват чрез пълноценно хранене.
Слънце, извара и риба
Според последните препоръки в периода на активен растеж на организма са необходими 1,2 г калций дневно. След 25 годишна възраст дозата се намалява до 0,6 г, но за бременните тя отново се увеличава до 1,2 г, а за кърмещите майки дори до 1,5 г. От такова количество калций се нуждаят и жените над 50 години за предотвратяване на остеопорозата.
Откъде да получим калций? Разбира се, преди всичко (но не само!) от млякото. За да осигури обаче само то необходимата дневна доза, са нужни 4-5 чаши – те съдържат точно около 1,2 г. За тези, които не обичат мляко, остава богатият асортимент от млечни продукти: сирене, извара, кашкавал.
Осигуряването на количеството калций е само половината от задачата. Защото освен да се набави той трябва и да се усвои. За това са необходими витамин D и слънчева светлина, която засилва синтеза на този витамин. Ето защо изследванията показват, че много южни народи практически не ядат млечни продукти, а въпреки това не страдат от недостиг на калций: благодарение на постоянното си пребиваване на слънце техният организъм усвоява пълноценно това, което постъпва с храната.
Пийте рибено масло, яжте черен дроб от треска и въобще наблягайте на рибата, съветват специалистите. Ако не обичате млечни продукти, можете да попълните недостига от калций, като употребявате повече бобови култури, които съдържат калций, магнезий и фосфор.
Друг добър източник са калций са соевите продукти.
Рибните консерви и месните костни бульони са също богати на този минерал, а за десерт най-подходящи са смокините и бадемите.
Калцият може да ни спаси от:
• остеопороза
Тази тежка болест, свързана с намаляването на костната плътност, се лекува трудно, но тя може успешно да се предотврати. В основата на профилактиката стоят калцият и физическото натоварване. След 40 годишна възраст си струва да посещаваме някаква спортни зала и да се посъветваме с лекар за приемането на препарати, съдържащи калций.
• хипертония
Често хипертонията е предизвикана именно от недостига на калций. Ако кръвното ви е започнало да се повишава, в продължение на 1-2 седмици приемайте калций на таблетки (не повече от 1,5 г дневно и най-добре след консултация със своя лекар). Ако почувствате облекчение, прегледайте менюто си и увеличете количеството на калция чрез избора на подходящи храни.
• рак на дебелото черво и задстомашната жлеза.
Според последните препоръки, хората с висок риск от тези заболявания в качеството на профилактични мерки трябва да приемат препарати, съдържащи калций. Освен това те трябва да увеличат употребата на продукти, богати на магнезий и фосфор.
Калцият е особено необходим на:
• малко подвижните
Дори няколко дни в леглото водят до сериозни загуби на този минерал. Затова хората, които водят заседнал начин на живот, трябва да приемат препарати, съдържащи калций.
• нервните и болните
Стресът и инфекциозните заболявания намаляват усвояването на минерала от хранителните продукти. Недостигът трябва да се попълва с таблетки.
• любителите на фитнеса и баните
Калцият се губи с потта и затова при активни тренировки, чести посещения на сауна или просто в горещините тези загуби трябва да се компенсират. За тази цел са подходящи айранът, студеното мляко или минерална вода, обогатена с калций.
• фанатиците на диетите и прочистването на организма
Много диети изключват млечните продукти и бобовите растения поради тяхната висока калоричност. А кълновете, които са популярни в диетите и в процедурите за прочистване на организма поради съдържанието си на фитинова киселина, пречат на усвояването на калция.
• любителите на газирани напитки и какао
Фосфатите, съдържащи се в газираните напитки, както и какаото също намаляват усвояването на калция.
• страдащите от безсъние
Чаша мляко, парченце сирене или таблетка калций помагат за бързото заспиване и спокойния сън.
Най-добрите източници на калций са:
- твърдите сирена – в 100 г се съдържат 700-1000 мг калций;
- айранът – 100/210;
- консервираните сардини – 100/380-400;
- консервираната сьомга – 100/290-310;
- соевият кашкавал – 100/180-200;
- обелените бадеми – в 1/4 чаша се съдържат 100 мг калций.
Кофеинът е мек стимулатор, който може да подобри мозъчната активност и да повиши възбудимостта. Може да възникнат проблеми при отказването от него, защото той предполага зависимост. Предизвиква безсъние. Ускорява действието на минералните вещества на костната тъкан. При чувствителните хора предизвиква мигрена. Прекомерната употреба на кофеин може да провокира треперене и силно сърцебиене.
Кофеинът се съдържа главно в кафето и чая, но също присъства в шоколада, кока-колата и в някои лекарствени препарати срещу настинка и болка.
Кофеинът стимулира сърцето и централната нервна система и може да подобри способността за умствена дейност, когато мозъкът е затормозен. Той стимулира също производството на кислород от стомаха, подобрява кръвообращението и способства за хипервентилацията на белите дробове.
Въпреки, че относително не е токсичен, към него може да възникне зависимост. Високите дози предизвикват треперене, потене, силно сърцебиене, забързан пулс, безсъние и пристъпи на мигрена.
От кафето не трябва да се отказваме рязко, защото това може да доведе до главоболие, раздразнителност и затормозеност.
Кофеинът, съдържащ се в напитките и шоколада, предизвиква безсъние при децата. Детето трудно ще заспи, ако вечерта е изяло един шоколад или е изпило 2-3 чаши кока-кола.
Хората, прекарали инфаркт също не е нужно задължително да се отказват от кофеина, а просто трябва да пият с мярка чай и кафе. Лекарите съветват да не се пият повече от 6 чашки дневно кафе или чай. Хората с повишено кръвно налягане и проблеми със сърцето или бъбреците трябва да намалят и по възможност да изключат употребата на тези напитки.
Кафето е рекордьор по съдържание на кофеин, но той е и основна съставка в шоколада, чая и някои лекарствени средства.
Съдържанието на кофеин в милиграми в 1 чаша (150 мл) или в 125 г от продукта
- мляно кафе е 115 мг,
- нес кафе - 65 мг,
- какао - 4 мг,
- чай - 40 мг,
- кока-кола - 18 мг,
- шоколадова напитка - 3мг,
- декофеирано кафе - 3,
- тъмен. шоколад - 80 мг,
- млечен шоколад - 20,
- две болкоуспокояващи таблетки – най-често около 60 мг.
Според резултатите от едно от последните изследвания на английски учени, хората, които пият повече от 5 чаши кафе дневно са подложени в по-малка степен на риск от сърдечно-съдови заболявания, а тези, които пият по-малко, боледуват по-често. Според същото изсредване най-голям брой заболявания на сърцето се срещат при хората, които въобще не пият кафе.
Тези парадоксални и неочаквани резултати изненадаха мнозина – дори и тези,, които от дълги години се занимават с изследвания върху влиянието на кафето. Традиционно се смяташе, че употребата на чай или кафе провокира сърдечните заболявания. Резултатите от последното изследване не са достатъчни, за да се приеме изцяло употребата на кофеин, но са повод медицината да преразгледа част от традиционните си схващания.
В наши дни древното китайско изкуството Фън Шуй се превърна в нещо повече от поредното модно увлечение – за някои хора фън-шуй е начин на живот. Както обаче често се случва, тези, които не са запознати в дълбочина с принципите на тази традиция, свободно интерпретират нейните принципи и правила и така се създават различни митове за това, кое е фън шуй. Предлагаме ви някои от тези митове и истината за нещата.
Мит №1: червеното е цветът на късмета. Неговото приложение води до финансов и сексуален успех.
Това не означава, че целият ви апартамент трябва да бъде в цвета на пионерската връзка. Червеното е доста агресивен цвят и в големи количества може да доведе до домашни скандали, кавги и други неприятности.
Червеният цвят се смята за щастлив цвят в Китай, но това не е свързано с фън шуй. Според китайските традиции червеното е цветът на богатото съсловие.
В психологията този цвят се свързва с активността и страстта. Но ако всеки ден спите в червено спално бельо, бъдете много внимателни! Вместо страст вие можете да предизвикате у партньора си бурни емоции, но по-малко приятни.
Мит №2: фонтанът или аквариумът, където и да стоят, носят положителна енергия.
По фън шуй, фонтанът се асоциира със стихията на водата. А водата на свой ред е непосредствено свързана с богатството и благополучието.
Всъщност фонтанът, както и преди, изпълнява декоративна функция. И, ако гледайки го, вие се чувствате хармонично, това се дължи на това, че равномерният ромон на водата предразполага към отпускане и спокойствие.
Мит №3: капакът на тоалетната чиния трябва да се затваря. В противен случай всички пари ще изтекат.
Първо, фън шуй е на около 4000 години. За какви тоалетни може да става дума! Второ, при разглеждането на плановете на много домове специалисти по фън шуй определят следния интересен факт: най-често тоалетните са разположени в негативните зони, там където има лоша енергия. Това като че ли е свързано с това, че в тези “места за уединение” ние прекарваме много малко време. Така че затворен или отворен ще бъде капакът на тоалетната чиния е все едно. Но по-добре го затваряйте – от хигиенична гледна точка.
Мит №4: фигурките-талисмани носят късмет.
Дракони, костенурки, слонове, жаби, малък Буда... Какво ли не! Късмет тези предмети носят само на този, който ги изработва и продава.
За вашето благополучие няма никакво значение къде се намира тази фигурка, колко струва и какво означава.
Декоративните сувенири могат да направят дома по-уютен, но едва ли с тяхна помощ вие ще постигнете някакво особено щастие.
Ако се чувствате по-уверени с тях, това е още по-добре за вас. Нека те да бъдат вашите лични талисмани.
Мит №5: в спалнята не трябва да има стайни растения.
Цветята, които са ви подарили за 8 март, наистина си струва да изхвърлите. Това се отнася за всички цветя във ваза, особено ако букетът вече е увяхнал. И най-лекото клюмване на розите или герберите носи прилив на лоша енергия, която започва да се разпространява по цялата стая.
Що се отнася за цветята в саксия, то те могат да живеят във вашата спалня. Главното е да не бъдат поставени твърде близо до главата ви. Лечебните растение (алое, мушкато и т.н.) можете да поставите върху перваза.
Мит №6: огледалата не трябва да бъдат поставени срещу входната врата. В противен случай вие ще затворите входа за положителната енергия чи.
Въпреки че за това съществуват определени правила, винаги трябва да се прилага индивидуален подход. Има случаи, когато огледалото поставено срещу вратата, води в дома “полезни гости”.
Между другото, ортодоксалният фън шуй разрешава огледалата да се поставят там, където ви е удобно.
Мит №7: не си струва да пазите следите от миналите си любовни отношения. В противен случай няма да изградите нови.
Вие сте спали заедно върху това спално бельо. Бельото се изхвърля! Той ви е подарил телевизор. Телевизорът отива на сметта. А купчината със снимки, където сте толкова щастливи?!
Ако всеки постъпва така, едва ли то ще постигне някакво щастие и хармония в живота си.
В действителност нещата са съвсем прости. В дома ви не трябва да има предмети, които предизвикват негативни емоции. Домът ви трябва да бъде изпълнен със светлина, радости и позитивни мисли.
Вкусотерапията е възникнала на основата на Аюрведа и се базира на постулата, че болестите могат да се лекуват, като се въздейства на вкусовите рецептори на човека. Разположени на езика, те са свързани с всички система на организма и затова въздействието на една или друга част от езика лекува съответните органи, твърди традционната индийска медицина. Например за стомаха отговаря средната част на езика, а за сърцето - неговият връх. Различните вкусове (сладък, горчив, солен или кисел) могат да оказват определено въздействие и върху различните органи.
Вкусотерапията в домашни условия много малко се различава от обикновената кулинария. Единственото условие е да изберете един вкус.
Тук ви предлагаме кратък обзор на осем от най-горчивите, но и най-полезни продукти:
1. Ряпата – общоукрепващо средство
Тs все още не е оценена напълно. Ряпата съдържа полезни органични киселини, минерални соли, витамини, ферменти, фитонциди, етерични масла, белтъчини и аминокиселини. За нея се твърди, че подобрява обмяната на веществата, повишава имунитета и извежда излишните течности от организма.
Противопоказания: заболявания на органите на стомашно-чревния тракт, наскоро прекаран инфаркт.
2. Хрянът – убива вредните бактерии, премахва възпалението
Той притежава почти всички положителни свойства на ряпата, но освен това има и бактерицидно и антисептично действие. Ежедневното натриване на кожата със сок от хрян премахва луничките, смята Аюрведа.
След промишлената обработка на хряна в него остава само целулозата, затова се препоръчва да се използват пресни корени, които могат да се настържат и подправят с лимонов сок или да се добавят към салата от два червени домата, подправени с лъжица растителна мазнина.
Противопоказания: същите като при ряпата.
3. Горчицата – лекува нервите
Подходяща е при заболявания на нервната система – от нервна възбуда и неврит на седалищния нерв до истерия.
Противопоказания: същите като при ряпата и хряна.
4 Грейпфрутът - за стройна фигура
Той съдържа инозитол и пектин, които изгарят мазнините по естествен път, подобрява апетита, способства за храносмилането и активизира дейността на черния дроб. Освен това нормализира работата на кръвоносните съдове, намалява нивото на холестерол, тонизира нервната система, помага за преодоляването на апатията, премахва умората.
Грейпфрутът се смята за най-полезния плод. От полза са и неговите семена – те имат бактерицидни свойства.
Противопоказания: не са открити, но е доказано, че сокът от грейпфрут е способен да засилва токсичността на лекарствата.
5. Кафето – за профилактика на диабет
Съвременната медицина е доказала, че в кафето се съдържат антиоксиданти, които предотвратяват диабет от втори тип и рак на черния дроб.
Кафето помага да се справим със стреса, стимулира дихателния център на мозъка (помага на астматиците да преодоляват пристъпите), извежда излишния холестерол от организма. В кафето се съдържат също полезни въглехидрати, мазнини, жизнено важни минерали и микроелементи.
Противопоказания: заболявания на сърдечно-съдовата система.
6. Чаят - за здрави кости
Той отлично помага в борбата с остеопорозата и другите заболявания на костите. Това се дължи на ефекта на полифенолите (вещества 25 пъти по-ефективни от витамин С), които предпазват генетичният материал на клетките от увреждане.
Чаят укрепва стените на кръвоносните съдове и стабилизира артериалното налягане, укрепва имунитета, лекува някои видове алергии и намалява риска от ракови заболявания. Добавянето на мляко в чая прави напитката отлично средство за камъни в бъбреците и пикочния мехур.
Противопоказания: изострена язва на стомаха и заболявания на бъбреците, безсъние, глаукома.
7. Бирата – за запазване на зрението
Според американски и канадски учени, публикували част от свое изследване в списание Prevention, съдържащите се в бирата антиоксиданти предпазват зрението от възникването на катаракта.
Бирата регулира дишането и кръвообращението, влияе положително на храносмилането и разтваря камъни в бъбреците. В скандинавските страни бирата официално е призната за антидепресант. Най-полезни са тъмните видове бира.
Противопоказания: няма явни, като всичко зависи от изпитото количество. Учените препоръчват ежедневно да не се употребява повече от половин литър.
8. Натуралният шоколад – за укрепване на съдовете и предпазване от сърдечни заболявания
В декемврийския брой на американското списание The Heart швейцарски учени правят извода, че 60 г шоколад възпрепятстват свиването на артериите, подобряват циркулацията на кръвта и намаляват вероятността от образуването на тромби.
Освен това кофеинът и теоброминът, съдържащи се с горчивото лакомство, стимулират работоспособността и творческата активност на човека, помагат при повишено натоварване.
Млечният шоколад не притежава тези свойства поради съдържанието на млечна киселина, която неутрализира действието на антиоксидантите – флавоноиди.
Противопоказания: не са открити.
За ползата от ябълките е писано много. Направени са и доста изследвания. Едно от последните например показва, че специално “антираковите” свойства на плода се дължат на съдържанието в неговата кора.
Специалисти са анализирали химичния състав на обелките от ябълки и са идентифицирали фитохимикали, които са “доказан агент срещу най-малко три вида рак, срещан при хората – на белите дробове, на правото черво и на черния дроб”.
Безброй изследвания върху действието на ябълките, доказват максимата: “Ябълка на ден ще задържи лекаря далеч”, като свидетелстват за това, че храненето, богато на плодове и зеленчуци намалява риска от рак, сърдечни заболявания, диабет и още много хронични заболявания.
Едва наскоро обаче учените започнаха да определят кои именно съставки в ябълката, както и в останалите пловоде и зеленчуци, са отговорни за това тяхно действие. Повечето последни изследвания са съсредоточени върху “антираковите” качества на плода и показват, че те се дължат на фенолите – фитохимикали, намиращи се основно в кората и семената, сочи статия в новия брой на Journal of Agricultural and Food Chemistry.
Според резултатите, получени от американските специалисти, в кората на ябълките се съдържат фитохимикали с доказано антиоксидантно и антираково действие в пъти повече отколкото в самия плод.
Питате се как да успеете в живота?
Както се пее в онази песен: Don’t worry, be happy (Не се притеснявайте, бъдете щастливи!). Това твърди ново голямо изследване на пътя към личното щастие, направено от калифорнийски психолози и публикувано в януарския брой на Psychological Buletin.
Повечето хора знаят, че и успешния професионален и успешния личен живот са път към щастието, но според специалистите истината е в комбинацията между двете: “Ясно е, че пътят е двоен и е като спирала, водеща нагоре.”
Според специалистите доскоро психологията се е занимавала най-вече с това какво в емоционалния живот на хората не е както трябва. “Днес обаче като че ли е време да се обърне повече внимание на това кое прави хората щастливи”, казва ръководителят на проекта д-р Соня Любомирски и привежда няколко извода от изследването:
- бебетата, които се смеят и усмихват повече, създават по-здрава връзка с хората, които ги отглеждат;
- по-щастливите хора се представят по-добре в работата си или дори още когато кандидатстват за нея;
- щастливите хора по-често имат сполучлив брак и са в състояние да откриват причина да се радват дори в наглед дребни случки от живота;
- щастието дори може да подобри здравето – според някои проучвания щастието подсилва действието на имунната система;
- според други то дори удължава живота.
Но дали щастието предшества и подтиква към успехи? В подкрепа на това са резултатите от редица изследвания. В едно от тях се твърди, че учениците, завършили доволни от себе си училище, после навлизат в живота с повече увереност, оптимизъм и енергия.
Според най-новите схващания в психологията, да си щастлив, не е просто способността да се усмихваш без причина. “Щастливите хора също могат да бъдат критични, цинични, тъжни или ядосани” казва клиничния психолог Джеймс Мадъкс, “Това също е част от способността на един човек да бъде здрава, емоционално завършена личност”.
Засега остава необяснен фактът защо някои хора, дори в невръстна възраст. са по-щастливи от други. Повечето специалисти са склонни да търсят обяснението в заложените ДНК, без да смятат, че подобна предразположеност е определяща. “Ако сте родени щастливи, това означава само, че няма да ви се налага да се опитвате толкова много, за да успеете – също като слабите по природа хора, на които не им се налага да отслабват. Всеки може да стане по-щастлив – просто трябва да направите усилия за това” заключава Любомирски.
Ако сте се питали защо считат ябълката за най-полезния плод, но не знаете точния отговор, той е, че именно в нея комбинацията от полезни елементи е най-удачна за нуждите на човешкия организъм. Във Великобритания дори има официален лозунг: “Една ябълка дневно и лекарят не ни е нужен”.
В ябълките се съдържа витамин С, който укрепва имунната система, и флавоноиди – антиоксиданти, намаляващи риска от сърдечно-съдови заболявания.
Едновременно с това в една ябълка има само 70-100 калории, но тя може успешно да замени шоколада или бонбоните, като удовлетвори нуждите на организма от захар.
В ябълките се съдържат и значително количество феноли, които действат регулиращо на нивото на холестерола - намаляват “лошия” холестерол и повишават “добрия”.
Ябълковият сок неутрализира вредните бактерии в устата, които разрушават зъбния емайл. А фитонутриентите в него намаляват риска от невродегенеративни заболявания на главния мозък (например Паркинсон и Алцхаймер).
Установено е, че всекидневната употреба на 5 ябълки способства за намаляването нивото и на респираторните заболявания, вкл. астмата.
След анализ на влиянието върху човешкия организъм на различни храни (в това число плодове, зеленчуци и ядки), учени установиха, че ползата от тях е значително по-малка, отколкото 1-2 чаши кафе. “Антиоксидантите, съдържащи се в тази напитка, са способни да се противопоставят на заболявания като диабет и успешно да се борят със свободните радикали, разрушаващи структурата на клетките”, твърдят авторите на публикацията в Journal of the American Board of Family Medicine.
Антиоксидантите са природни или идентични природни съединения, възпрепятстващи окисляването на активните химичн съединения в клетките на организма, което намалява риска от развитието на различни заболявания, в това число свързаните с действието на химическите, физическите, радиационните, бактериологичните и други фактори на околната среда.
Интересен е още един факт от публикуваното изследване - че еднакво полезни са и кафето със и това без кофеин.
Според статистическите данни ежедневно възрастният човек употребява средно 1299 мг антиоксиданти от кафето (изпивайки средно 1.64 чаши кафе). Най-близкият негов “съперник” е чаят, в една чаша от който се съдържат 294 мг, следван от бананите (76 мг), зрелият боб (72 мг) и царевицата (48 мг).
Учените посочват и препоръчителната дневна норма кафе - чаша и половина и предупреждават, че то не бива да замества останалите необходими за организма продукти.
Това не е първото изследване в полза на кафето. Преди време японски учени доказаха, че една чаша кафе дневно намалява риска от заболявания като рак на черния дроб, болестта на Паркинсон и някои от разновидностите на диабета.
Едновременно с това специалистите са единодушни, че прекомерната употреба може да доведе до възникването на сърдечни заболявания, безсъние и високо кръвно налягане.
Съдейки по неоспоримия факт, че хората ядат хляб вече 10 хиляди години, спокойно можем да кажем – това е храна, която никога не омръзва. Всъщност именно отглеждането на житни култури, за да бъде правен от тях хляб, е накарало номадите да потърсят плодородна земя, да останат на нея и да се превърнат в земеделци.
Дългата история на хляба обаче е породила различни погрешни схващания - някои от тях създадени в последните десетилетия, “покрай” правилата на ограничаващите диети и желанието да се живее както ни харесва (дори да е нездравословно), а да “компенсираме” следвайки някои доста съмнителни “истини”.
Мит 1: Хлябът е вреден!
Истина: Абсолютна заблуда! Хлябът е най-функционалната храна за човека. Той е най-балансирана храна по отношение на съдържание на въглехидрати, белтъци и мазнини съобразно нуждите ни, като е изключително важен и достъпен източник на ценни растителни белтъчини. Хлябът е и един от основните източници на необходимите ни растителни въглехидрати - 100 г „Добруджа” съдържат около 8,5 г белтъчини, 1 г мазнини и 46 г въглехидрати.
Хлябът съдържа всички незаменими аминокиселини, като в по-голямо количество са левцин, фенилаланин, метионин, триптофан.
Той е добър източник на витамини от група В и на минерални вещества - калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо. Съдържа и баластни вещества - фибри, които не се разграждат при храносмилането и се изхвърлят почти напълно. Тези баластни вещества обаче имат важна роля – преминавайки през червата, стимулират дейността им, отнасяйки със себе си излишните мазнини от храната. Така помагат за намаляване на лошия холестерол в кръвта.
Доказано е, че човек може да оцелее дълго време, като яде само хляб.
Мит 2: От хляба се пълнее!
Истина: Това е широко разпространеното погрешно схващане. Човек пълнее не защото яде много (т.е. приема много калории), а защото поема повече енергия, отколкото изразходва. Дневните нужди на човека са от 2 400 до 3 000 ккал, в зависимост от физическите му натоварвания. Хлябът далеч не е високоенергийна храна – 100 г „Добруджа” съдържат 237 ккал или с други думи една филийка хляб съдържа около 75 ккал. За сравнение 100 г чипс съдържат около 550 ккал, 100 г шоколад – 560 ккал, 100 г кашкавал „Витоша” – 390 ккал.
Първата задача на три от четири жени, решили да отслабнат, е да го изключат от менюто си. Абсолютно погрешна тактика, защото хлябът, точно обратно на общоприетото мнение, помага за намаляване на теглото и за възвръщане на добрата ни форма.
Мит 3: Хлябът съдържа много сол!
Истина: Хлябът, който се предлага на нашия пазар, съдържа около 1 г готварска сол на 100 г продукт. Среднодневно българинът яде по 285 г хляб, следователно приема 2,85 г сол. По данни на МЗ консумацията на сол в България е около 15 г дневно
Мит 4: Ръженият хляб е по-полезен от пшеничния!
Истина: А задали ли сте си въпроса „С какво?”.
Не са установени някакви сериозни предимства на ръжения хляб пред пшеничния. Основната разлика е, че ръжените зърна съдържат полифеноли, които имат антиоксидантно действие. В сравнение с пшеничното зърно има по ниско съдържание на белтъчини и въглехидрати. Ръженият хляб е по-ниско калоричен от пшеничния. Ръженият хляб повлиява благоприятно инсулиновия и глюкозния метаболизъм, намалява риска от диабет тип 2 и е подходящ за диетата на диабетици.
Пълнозърнестото ръжено брашно е малко по-богато на полезните за здравето растителни влакнини в сравнение с пълнозърнестото пшеничено брашно.
Недостатък на ръжта е и съдържанието на фитинова киселина, която се свързва с калция от храната и той не успява да се усвои от организма.
Същевременно ръженият хляб е с много по-висока киселинност от пшеничния. Не се препоръчва на хора с повишена стомашна киселинност.
Ръженият хляб се изключва напълно от менюто при язва на стомаха, при заболявания на черния дроб и жлъчката. Не е подходящ за хора, работещи при високи натоварвания. Вкусово не е типичен за българина.
Истината е, че е желателно веднъж седмично да се яде ръжен хляб.
Мит 5: В хляба има ”химия”!
Истина: А каква по-точно „химия”? В хляба няма „химия”. Той се прави от брашно, вода, мая и сол. Заблудата е останала от зората на демокрацията, когато начинаещи хлебари продаваха бухнал бял хляб, оцветен с малцово брашно, като „черен”.
Нашата препоръка: за да сте здрави консумирайте редовно хляб. Няма вреден хляб, има неправилно хранене. Редувайте различните видове за по-пълноценно и по-здравословно хранене.
Много години вече се пропагандира идеята, че трябва на всяка цена да се борим с наднорменото тегло, но резултатите от ново изследване, публикувани наскоро, предизвикаха абсолютен фурор дори в научните среди. Според тях хората, които няколко килограма в повече, живеят по-дълго.
Резултатите от изследването, публикувани пред няколко дни в авторитетното списание Journal of the American Medical Association, противоречат едва ли не на всички други препоръки, които се дават на хората. Учените твърдят, че мастните наслоения (разбира се, не прекалено големите) удължават живота.
Тези, които постоянно се измъчват със спазването на строги диети могат да се озадачат или да въздъхнат облекчено. Наистина наднорменото тегло увеличава вероятността от смърт в резултат на диабет или болести на бъбреците, но тази закономерност не е в сила при редица други заболявания в това число онкологични и сърдечно-съдови, заявяват изследователите. В заключителната част на статията се обобщава, че “повишената телесна маса очевидно съпътства значително по-ниската смъртност като цяло”.
Фактът, че Американския център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в Атланта, щата Джорджия, публикува данните от това изследване, рискувайки да постави кръст на дългогодишната пропаганда за стройността като синоним на здравословен начин на живот, вече предизвика отрицателни реакции у много специалисти. “Това са пълни глупости. Нелепо е да се твърди, че повишената телесна маса не е рисков фактор, когато става дума за смъртност”, заявява професорът по диетология Уолтър Уилет от Медицинското училище в Харвард (Harvard Medical School).
Не смятайте, че резултатите от изследването на CDC е покана за премахване на бдителността и ядене до насита, предупреждават самите специалисти, изнесли резултатите от новото изследване. Те подчертават , че че описаните от тях позитивни последствия се отнасят само за хората с леко до умерено повишена телесна маса и определено не засягат хората, страдащи от затлъстяване (хората с индекс на телесното тегло над 30).
Учените подчертават още, че хората, чиято пълнота не е достигнала степента на затлъстяване, много по-рядко (до 40%) умират в резултат на заболявания и опасни състояния като емфизема, възпаление на белите дробове, болест на Алцхаймер, травми и някои инфекциозни заболявания.
“Няколкото килограма над нормата способстват не само за избягването на редица болести, но и за оздравяването след сериозни операции, травми и инфекции”, заявява Катрин Флагел, ръководител на изследователската група. “Вероятното обяснени, е, четези хора имат повечето резерви, от които може да се възползва организмът в критичен момент”.
Според учените, малкото превишаване на теглото е най-полезно за хората на възраст между 25 и 59 години, въпреки че при пълните хора над тази възраст също имат някои предимства.
Опонентите на новото изследване подчертават, че в него са анализирани само данните за смъртността без да бъдат отчетени положителното влияние на стройността върху качеството на живота като цяло.
Изхвърляйки изсъхналия букет, ние “изхвърляме” с него и своите ненужни проблеми. Цветята ни даряват с хармония и енергия, толкова необходими за преодоляване на стреса и напрежението, твърдят флоротерапевтите – представители на най- модното направление във фитотерапията.
Озеленявайки своята градина или стая, човек е движен от естествената потребност за приближаване до природата. Затова и привържениците на лечението с живи цветя и други растения го смятат за “красиво средство, което ни помага да станем по-чисти : физически и духовно”.
За първи път терминът “флоротерапия” е използван от доктор Едуард Бах. Той е смятал, че цветята, подобно на батериите, трупат в себе си енергия, докато растат. След тяхното откъсване те отдават тази енергия около себе си, като по този начин нормализират енергийното пространство.
Всъщност в тази идея няма нищо толкова странно - отдавна е доказано, че ароматите на растенията оказват положително въздействие на нервната система и поддържат защитните сили на организма. А по състоянието на саксиите в дома може да се съди за емоционалния фон, за физическото и душевно състояние на техния стопанин.
Така например, според флоротерапевтите:
• Ароматът на мушкатото успокоява и способства за добрия сън.
• Миризмата на мента премахва умората и притежава съдоразширяващ ефект.
• Розмаринът помага на хората със заболявания на дихателната система.
Много психологични експерименти доказват, че различно въздействие върху човека оказват и различните цветове.
Жълтото ние възприемаме като цвят на слънцето, новия ден, бъдещето. Това е също цветът на очакването, щастието, топлината и уюта. Жълтите и пъстри цветя се препоръчват при инфекциозни заболявания.
Червеното се асоциира с кръвта, с първобитния инстинкт на ловеца. То стимулира нервната и хормоналната активност, стремежа към лидерство, волята за победа. Цветята с червен оттенък помагат при болести на вътрешните органи. А малък ален букет в кухнята може да повиши апетита.
Зеленият цвят пробужда качества като целеустременост и упоритост. Растенията с широки листа и наситено зелен цвят способстват за логическото мислене.
Синият цвят, който се смята за символ на нощта, предизвиква умиротворение, отпускане и покой. Той настройва хората към съзерцание. Затова “студените” оттенъци на цветята помагат да се намали агресивността. Флоротерапевтите препоръчват да се поставя букет от светлосини цветя в стаята, където човек прекарва най-много време.
Белият цвят е въздух, вода, чисти помисли и дела. Съответно белите цветя се препоръчват на хората, които страдат от различни емоционални проблеми.
Ако не искате чак толкова да задълбавате в алтернативите на флоротерапията, за избирането на подходящия букет ще ви помогне елементарното правило: цветята със студени тонове намаляват възбудата, а с топли тонове – повишават тонуса.
Много хора, особено през втората половина на зимата усещат необяснимо неразположение, слабост и умора. Едни лекари ни убеждават, че причината за това е недостигът на витамини в храната през зимата. Други твърдят, че с настъпването на пролетта се променя газовият състав на атмосферния въздух. А трети - че не ни стига слънчевата светлина.
Именно през тази част от годината най-много хора посягат към допълнителен източник на витамини – различните видове таблетки и сиропи.
Какви да изберем? Опасни ли са? Имат ли противопоказания?
Наричат витамините азбуката на здравия живот, защото:
А – повишава съпротивляемостта към заболяванията на дихателната система, съкращава продължителността на болестите, запазва кожата, костите, косата, зъбите и венците здрави, лекува пъпки, абцеси, язви.
В1 – витаминът за “бодър дух” нормализира нервите, мускулите, сърцето, намалява зъбобола, помага при прилошаване.
В2 – спомага за възможността да имате деца, запазва здрави кожата, косата и ноктите, подобрява зрението и съдейства за растежа.
В6 – предотвратява нервните и кожни болести, забавя стареенето, действа като естествен диуретик.
В12 – участва в кръвообращението, увелечава енергията, поддържа нервната система, повишава апетита при децата, съдейства за растежа.
В15 – понижава нивото на холестерол в кръвта, възстановява след отпадналост, предпазва от замърсявания, неутрализира желанието за консумация на алкохол и предотвратява махмурлука.
С – заздравява раните и изгарянията, понижава нивото на холестерола, предпазва от много вируси и бактерии, намалява образуването на тромби, увеличава продължителността на живота, намалява въздействието на алергените.
Д – помага при усвояването на калция и фосфора, действа подсилващо при заздравяване на костите и зъбите, предпазва от настинка, лекува конюнктивита, съдейства за усвояването на витамин А.
Е – забавя стареенето на клетките, повишава издръжливостта, предпазва белите дробове, разтваря тромбите, намалява умората , заздравява изгарянията, понижава кръвното, “пази” бременността.
F – регулира повишаването на нивото на холестерола, осигурява здрава кожа и коса, подобрява общото здравословно състояние, предпазва сърцето, спомага за намаляване на теглото.
К – помага за правилното съсирване на кръвта, предотвратява вътрешните кръвоизливи.
Р – укрепва стените на капилярите, предпазва от инфекции, лекува кървенето на венците.
РР – жизнено важен за синтеза на половите и други хормони, инсулина, за функционирането на нервната система и мозъка.
С какво е опасна авитаминозата?
Витамините са различни вещества, които се съдържат в храната в минимални дози, но без които нашият организъм не може да съществува нормално. В по-стари времена животът на хората е бил свързан с повече физически труд и те са изяждали до 5 кг различна храна на ден. Затова и съдържащите се в нея витамини са им били напълно достатъчни.
Днес нашето физическо натоварване е по-малко, ядем значително по-малко, неправилно или небалансирано и витамините не ни достигат. А без тях храната се усвоява по-лошо, имаме по-малко енергия, по-често боледуваме и живеем по-кратко.
Много от заболяванията и всички по-малки здравословни проблеми са предизвикани от недостига на един или няколко витамина:
• сухотата на кожата – недостиг на витамин С, В6, Н, А,
• кожни изривания – недостиг на В6, РР, А,
• изтощена коса – В6, Р, А,
• гадене – В1, В6,
• липса на апетит – А, В1, В2, В6, В12, Н,
• безсъние – В6, РР,
• склонност към инфекции – С, А,
• раздразнителност и безпокойство – С, В1, В6, В12, РР, Н,
• проблеми със зрението – А, В2, В6,
• чести стомашни разстройства – В12, РР, А,
• честа поява на синини – Р,
• кървене на венците – С, В6, РР.
С какво ни застрашава хипервитаминозата?
Трудно е да се предозират синтетичните витамини, но все пак трябва да се спазват указанията. За природните витамини, с изключение на А и D, това обаче не се отнася – прекомерните количества от тях от тях могат да доведат до натравяне. Появяват се сухота и сърбеж на кожата, главоболие, треска, гадене, повръщане. При хронично натравяне се появяват болки в ставите и безсъние.
При прекалена употреба на моркови или сок от моркови, в които има много каротин (витамин А) е възможен ксантоз – оцветяване на кожата и склерата на очите в жълто-оранжев цвят. Ако това е еднократен процес, не е опасно, но ако се прекалява постоянно, може да пострада черния дроб.
С витамин D понякога се натравят децата, които се лекуват от рахит. Появява се повръщане, силна жажда, спазми, повишава се кръвното, пулсът се забавя. Хроничното натравяне може да доведе до забавяне на развитието.
За какво тъгуват морските свинчета и... човекът?
Витамин С се счита едва ли не за най-важния сред всички витамини – ние се нуждаем от него като от хляба. Почти всички животни пряко го синтезират в своя организъм. Изключение правят само маймуните, морските свинчета и човекът.
Дневната доза от витамин С (50-100 мг) се съдържа в:
- един портокал със среден размер;
- половин грейпфрут;
- 5 ябълки;
- 150 г ягоди;
- 1 порция (ок. 200-250 г) варени картофи.
Хората, които постоянно вземат поливитамини, са застрашени от риска от образуване на камъни в бъбреците.
При всяка инфекция солите участват в неутрализацията на микробите, като ги покриват с кристалите си. “Кристализираните” микроби вече не оказват вреда и могат да се отстранят. Поливитамините са също соли, които атакуват “пришълците” и променените клетки на самия организъм.
За да се избегне риска, учените предлагат следната схема: да се приемат витамини 5-7 дни, после в продължение на 2-3 дни да се увеличи консумацията на питейна вода до 2 литра, като част от нея може да се използва за приготвяне на отвари или билкови чайове.
След това е необходима почивка в рамките на 5-7 дни: никакви витамини, никакви излишни течности. Ако този цикъл се повтори 3-4 пъти, той ще “прочисти” бъбреците.
За ползата от ябълките е писано много. Направени са и доста изследвания. Едно от последните например показва, че специално “антираковите” свойства на плода се дължат на съдържанието в неговата кора.
Специалисти са анализирали химичния състав на обелките от ябълки и са идентифицирали фитохимикали, които са “доказан агент срещу най-малко три вида рак, срещан при хората – на белите дробове, на правото черво и на черния дроб”.
Безброй изследвания върху действието на ябълките, доказват максимата: “Ябълка на ден ще задържи лекаря далеч”, като свидетелстват за това, че храненето, богато на плодове и зеленчуци намалява риска от рак, сърдечни заболявания, диабет и още много хронични заболявания.
Едва наскоро обаче учените започнаха да определят кои именно съставки в ябълката, както и в останалите пловоде и зеленчуци, са отговорни за това тяхно действие. Повечето последни изследвания са съсредоточени върху “антираковите” качества на плода и показват, че те се дължат на фенолите – фитохимикали, намиращи се основно в кората и семената, сочи статия в новия брой на Journal of Agricultural and Food Chemistry.
Според резултатите, получени от американските специалисти, в кората на ябълките се съдържат фитохимикали с доказано антиоксидантно и антираково действие в пъти повече отколкото в самия плод.
Вкусотерапията е възникнала на основата на Аюрведа и се базира на постулата, че болестите могат да се лекуват, като се въздейства на вкусовите рецептори на човека. Разположени на езика, те са свързани с всички система на организма и затова въздействието на една или друга част от езика лекува съответните органи, твърди традционната индийска медицина. Например за стомаха отговаря средната част на езика, а за сърцето - неговият връх. Различните вкусове (сладък, горчив, солен или кисел) могат да оказват определено въздействие и върху различните органи.
Вкусотерапията в домашни условия много малко се различава от обикновената кулинария. Единственото условие е да изберете един вкус.
Тук ви предлагаме кратък обзор на осем от най-горчивите, но и най-полезни продукти:
1. Ряпата – общоукрепващо средство
Тs все още не е оценена напълно. Ряпата съдържа полезни органични киселини, минерални соли, витамини, ферменти, фитонциди, етерични масла, белтъчини и аминокиселини. За нея се твърди, че подобрява обмяната на веществата, повишава имунитета и извежда излишните течности от организма.
Противопоказания: заболявания на органите на стомашно-чревния тракт, наскоро прекаран инфаркт.
2. Хрянът – убива вредните бактерии, премахва възпалението
Той притежава почти всички положителни свойства на ряпата, но освен това има и бактерицидно и антисептично действие. Ежедневното натриване на кожата със сок от хрян премахва луничките, смята Аюрведа.
След промишлената обработка на хряна в него остава само целулозата, затова се препоръчва да се използват пресни корени, които могат да се настържат и подправят с лимонов сок или да се добавят към салата от два червени домата, подправени с лъжица растителна мазнина.
Противопоказания: същите като при ряпата.
3. Горчицата – лекува нервите
Подходяща е при заболявания на нервната система – от нервна възбуда и неврит на седалищния нерв до истерия.
Противопоказания: същите като при ряпата и хряна.
4 Грейпфрутът - за стройна фигура
Той съдържа инозитол и пектин, които изгарят мазнините по естествен път, подобрява апетита, способства за храносмилането и активизира дейността на черния дроб. Освен това нормализира работата на кръвоносните съдове, намалява нивото на холестерол, тонизира нервната система, помага за преодоляването на апатията, премахва умората.
Грейпфрутът се смята за най-полезния плод. От полза са и неговите семена – те имат бактерицидни свойства.
Противопоказания: не са открити, но е доказано, че сокът от грейпфрут е способен да засилва токсичността на лекарствата.
5. Кафето – за профилактика на диабет
Съвременната медицина е доказала, че в кафето се съдържат антиоксиданти, които предотвратяват диабет от втори тип и рак на черния дроб.
Кафето помага да се справим със стреса, стимулира дихателния център на мозъка (помага на астматиците да преодоляват пристъпите), извежда излишния холестерол от организма. В кафето се съдържат също полезни въглехидрати, мазнини, жизнено важни минерали и микроелементи.
Противопоказания: заболявания на сърдечно-съдовата система.
6. Чаят - за здрави кости
Той отлично помага в борбата с остеопорозата и другите заболявания на костите. Това се дължи на ефекта на полифенолите (вещества 25 пъти по-ефективни от витамин С), които предпазват генетичният материал на клетките от увреждане.
Чаят укрепва стените на кръвоносните съдове и стабилизира артериалното налягане, укрепва имунитета, лекува някои видове алергии и намалява риска от ракови заболявания. Добавянето на мляко в чая прави напитката отлично средство за камъни в бъбреците и пикочния мехур.
Противопоказания: изострена язва на стомаха и заболявания на бъбреците, безсъние, глаукома.
7. Бирата – за запазване на зрението
Според американски и канадски учени, публикували част от свое изследване в списание Prevention, съдържащите се в бирата антиоксиданти предпазват зрението от възникването на катаракта.
Бирата. Бирата регулира дишането и кръвообращението, влияе положително на храносмилането и разтваря камъни в бъбреците. В скандинавските страни бирата официално е призната за антидепресант. Най-полезни са тъмните видове бира.
Противопоказания: няма явни, като всичко зависи от изпитото количество. Учените препоръчват ежедневно да не се употребява повече от половин литър.
8. Натуралният шоколад – за укрепване на съдовете и предпазване от сърдечни заболявания
В декемврийския брой на американското списание The Heart швейцарски учени правят извода, че 60 г шоколад възпрепятстват свиването на артериите, подобряват циркулацията на кръвта и намаляват вероятността от образуването на тромби.
Освен това кофеинът и теоброминът, съдържащи се с горчивото лакомство, стимулират работоспособността и творческата активност на човека, помагат при повишено натоварване.
Млечният шоколад не притежава тези свойства поради съдържанието на млечна киселина, която неутрализира действието на антиоксидантите – флавоноиди.
Противопоказания: не са открити.
В последно време по една или друга причина нараства популярността на нетрадиционните методи на лечение. Музикалната терапията е един от най-популярните варианти за човек, който иска да експериментира с тези нови методи. Допитване, направено от психолози от Университета “Дюк” в САЩ, показва, че хората определят т.нар. музикална терапия като “най-лесния и приятен вариант за лечение: слушаш си музика и с всяка минута ставаш по-здрав”.
Дори нещата на пръв поглед да изглеждат доста прости, това всъщност не е така. Като начало важното е, че практически всички специалисти не отричат положителното въздействие на музиката върху здравето на човека.
За този ефект първи споменават древните гърци. Омир е описал как мелодичните песни са помагали за изцеляването на раните на героите, а Питагор е провеждал специални занятия по хорово пеене, защото е вярвал, че хармонията в музиката ражда и хармония в душата. Запазени са сведения, че той е започнал да съставя лечебна книга с музикални рецепти, където за лечението на всяка болест е съответствала мелодия.
През Средните векове английският мислител Роберт Бъртън е написал специална книга - “Анатомия на меланхолията”, в която защитава тезата, че музиката може да бъде много полезна при лечението на нервни разстройства.
През 19 век със спокойна отпускаща музика много психолози са лекували своите пациенти, но най-голям интерес към музикалната терапията е възникнал в средата на 20 век. Привържениците на този метод твърдят, че с музика могат да се лекуват не само нервните разстройства, но и много други заболявания.
Днес музикалната терапията е едно от най-популярните направления на алтернативната медицина. Привържениците на тази терапия се делят на две основни групи. По-предпазливите смятат, че лечебната сила на музиката е основана на психичните особености на човека. Според тях например спокойната класическа музика нормализира сърдечния ритъм и артериалното налягане, защото човек се отпуска и буквално се потапя в състояние на психологически комфорт.
По-радикалните поклонници на музикалната терапията изграждат доста сложни теории, обясняващи целебния ефект на избрани мелодии с точковото въздействие на звуковите вълни с определена честота върху организма. Те отново ценят най-високо лечебната сила на класическата музика, като за най-мощно и универсална лекарство се смята музиката на Моцарт, оценяват ефективността на етномузиката (например звуците на африканските барабани), но определят хардрока и хип-хопа като вредни за здравето.
За съжаление квалифицираните специалисти в тази област са рядкост и могат да се срещнат много т.нар. лечебни програми, близки до “Излекувай се сам с музика”. В някои страни дори се продават дискове с названия като “Музика за...” – черния дроб, стомаха и т.н.
Ако сте решили да пробвате музикалната терапия, но не можете да намерите по-добър вариант, просто потърсете магазин за класическа музика. Всички специалисти са единодушни, че трябва да се започне с Моцарт.
В определени среди се смята за доказано, че класическата музика влияе добре дори на животните и на растенията - че кравите, които слушат Моцарт, дават значително повече мляко, а от гроздето, което расте на постоянен музикален фон, се получава най-хубавото вино.
В Япония вече дори се предлагат специални “лечебни” мелодии за мобилни телефони.
Специалистите по музикална терапия са категорични, че дори да се приеме, че съществуват целебни мелодии, те трябва да се подбират индивидуално за всеки пациент, но все пак съществуват и някои общи препоръки:
• при гастрит слушайте “Седмата” на Бетховен,
• при болки в корема – “Валсът на цветята” на Чайковски,
• при проблеми с алкохола – “Аве Мария” на Шуберт,
• при повишено кръвно – “Сватбеният марш” на Менделсон,
• при безсъние – “Пер Гюнт” на Григ,
• при проблеми с потентността – Венисбергската сцена на Вагнер,
• при главоболие – пролетната песен на Менделсон и Гершуин,
• при потиснатост – валсовете на Чайковски и “Пролет” на Вивалди.
Някои дори стигат до там, че се опитват да определят как въздействат различните музикални инструменти:
• пианото – облекчава напрежението в стомаха, черния дроб и червата,
• китарата – “разтоварва” сърцето,
• саксофонът – подобрява работата на бъбреците,
• цигулката – активизира дейността на тънките черва,
• арфата – подобрява дишането,
• барабанът – повишава имунитета.
Разбира се, не може да се каже, че зад всички тези твърдения, има достатъчно доказателства, но все пак нека не забравяме основният водещ принцип при всяко лечение: “Най-важното е да не се навреди!”
Zdrave.bg
Канадски учени от университета Лавал са установили, че консумацията на зелен чай може да е полезна за мъжете (предимно), които искат да премахнат излишните мазнини около корема.
Изследването използва данни от американско проучване, проведено с 4000 доброволци. Резултатите са представени на Първия международен конгрес за затлъстяването в коремната област в Хонг Конг.
Учените установили, че мъжете, които пият зелен чай със захар, имат поне по-малка талия. Ако ползват подсладител обаче, коремните мазнини са повече. При жените резултатите са по-незначителни.
Необходими са още изследвания върху връзката между консумацията на чай и затлъстяването в областта на корема, което е не само трудно за премахване, но и носи риск за сърцето.
Health.bg
Червените портокали спират затлъстяването и намаляват вероятността от появата на рак, съобщи италиански изследователски екип под ръководството на Пиер-Джузепе Пеличи от университета в Милано.
Изследванията са били проведени с опитни мишки, но скоро ще бъдат направени и върху хора.
Известно е, че диетата, богата на червени плодове и зеленчуци, с високо съдържание на антиоксиданти, притежава антиканцерогенно действие, но за първи път се проучва нейното влияние върху затлъстяването в резултат на приема на прекалено мазни храни.
В близките месеци учените се надяват да установят кои точно вещества в червените плодове и зеленчуци имат този позитивен ефект.
Health.bg
Днес са много популярни т.нар. белтъчни диети като например диетата на Аткинс и Кремълската диета. По-логично е всъщност те да се наричат не белтъчни, а диети с малко въглехидрати, защото основните ограничения в тях са свързани именно с въглехидратите.
Като правило белтъчните диети се спазват трудно - организмът силно се нуждае от въглехидрати. Тези две диети имат много поклонници в различните страни, но те предизвикват и много противоречиви мнения. Ето някои от най-спорните моменти в тях:
Заблуда 1. Всичкото зло идва от въглехидратите.
Частично това е така, но само частично! Въглехидратите действително повишават калоричността на храненето и способстват за увеличаване на теглото. Но съществуват и много полезни въглехидрати като например пектина и полизахаридите, без които нашият организъм не може да функционира нормално. Въглехидратите хранят мускулите и главния мозък, регулират работата на червата, поддържат полезната чревна микрофлора, участват в обмяната на белтъчините и в синтеза на хормоните и ферментите.
Лишавайки се от въглехидрати, ние излагаме организма на сериозна опасност.
Заблуда 2. Белтъчните диети се спазват лесно, защото не се броят калориите.
Действително при тези диети калоричността на храната няма значение, важно е съдържанието (или по-скоро НЕсъдържанието) на въглехидратите. Диетата на Аткинс разрешава дневно употребата на 20 г въглехидрати, а Кремълската диета - 40 г за отслабване и 60 г, за да се избегне повторното напълняване. Трудностите са свързани с определяне на въглехидратите. В много кулинарни книги и списания са посочени калориите в различните продукти, но въглехидратите не са споменати. Хората, спазващи тази диета и хранещи се често извън дома, практически не могат да определят количеството въглехидрати.
Заблуда 3. От тези диети отслабват всички.
При отказване от хляба, макаронените изделия и от повечето плодове и зеленчуци, наистина лесно се намалява теглото. Но има и изключения. В началния.
етап на тези диети са разрешени месни и рибни продукти, колбаси, кренвирши и млечни продукти. При подобно “антивегетарианско” хранене лесно се превишава нормата за мазнини и очакваното намаляване на теглото може и да не стане факт.
Заблуда 4. След белтъчните диети може да се яде всичко и не се напълнява.
Диети, осигуряващи стабилен резултат след тяхното прекратяване, не съществуват. Завръщането към предишния начин на живот и най-вече предишното хранене, води и до връщането на наднорменото тегло.
Тези, които разумно разширяват своето меню за сметка на плодовете, зеленчуците и бобовите култури, се оказват в по-изгодна ситуация. Завръщането обаче към тортите, газираните напитки и шоколада веднага след приключване на диетата ще доведе до възстановяване на предишните килограми.
Заблуда 5. Белтъчните диети могат да се спазват неограничено време.
Всъщност малко се тези хора, които продължително време са спазвали такива диети. Организмът страда от недостига на въглехидрати. Като резултат от това страда и външният вид, спада имунитетът, намалява се физическата и умствената издържливост и активност. Отказът от растителна храна води до недостиг на витамини С, Р и В и редица микроелементи. Продължителното спазване на тези диети може да предизвика и образуване на камъни в бъбреците и жлъчката, отлагане на “соли” в ставите и гръбначния стълб и повишаване на риска от развитието на вредни вътрешни образувания.
Zdrave.bg