Заболяванията от меланома постоянно се увеличават, тъй като изтънелият озонов слой вече не ни предпазва както преди от ултравиолетовите лъчи. Тяхната интензивност се е повишила и провокира развитието на рак на кожата, предупреждават експерти от Световната здравна организация (СЗО).
Ултравиолетовите лъчи сами по себе си не са вредни, ако се отнасяме към тях с мярка, т.е. приемаме ги дозирано. Тогава от тях има само полза – те проявяват своето бактерицидно, витаминообразуващо и еритемно (пигментно) действие.
• Бактерицидното въздействие се проявява чрез способностите на ултравиолетовите лъчи при определена доза облъчване да убиват патогенните микроби.
УВ-лъчите правят възможно изработването на витамин D в организма, а той е необходим за поддържането на нормалното състояние на мускулите, нервната система и костната структура.
• Пигментното действие на ултравиолетовите лъчи се състои в тяхната способност да предизвикват кожни реакции – еритема (зачервяване на кожата) и пигментация (загар).
• При 77% от хората слънчевите лъчи предизвикват едновременно и еритема, и пигментация. Тези хора имат розова, нормално функционираща кожа.
Във втората група влизат около 9% от хората – те са с бледа кожа, при която кожната реакция се проявява само под формата на еритема (кожата само се зачервява, без да придобива загар).
В най-изгодно положение са хората от третата група (около14%), които бързо почерняват на слънце без тяхната кожа да се зачервява.
Голямо значение при слънчевите бани има съчетанието между температурата на въздуха, неговата влажност, вятъра и атмосферното налягане, а също така индивидуалната чувствителност към слънчевата радиация и общото здравословно състояние. Избирайки място за плаж, не трябва да забравяме, че бетонираните площадки поглъщат много топлина и създават благоприятни условия за образуването на поток горещ въздух. Така те могат да превърнат обичайната слънчева баня в гореща и сухо-въздушна.
Публикуване на коментар