Реклама

Идеалния режим за хранене

вторник, 10 ноември 2009 г. | posted in , , | 0 comments


Мнозина сигурно биха искали да имат под ръка диетолог, който винаги да ги съветва и коригира с избора на храна и часовете на хранене. Но всъщност нещата съвсем не са толкова сложни. И ще се чувствате пълни с енергия през целия ден. Най-общите съвети биха били:

1. Яжте нещо на всеки 3-4 часа. Това зарежда метаболизма, предпазва от преяждане и проблеми с кръвната захар.
2. Комбинирайте протеини (месо, риба, боб, ядки, яйца, млечни продукти) с фибри (цели зърна, плодове, зеленчуци) при всяко хранене. Приемани заедно, тези храни отнемат повече време да бъдат смелени от обикновените въглехидрати и така ще оставате сити за по-дълго.
3. Раздвижвайте се по-често и пийте редовно вода. Този дневен хранителен план има широк обхват на калориите (от около 1550 до 2100). Ако сте активни, можете да се насочите към горната граница.

И накрая: дори перфектният ден всъщност не е перфектен, ако ядете едно и също отново и отново. За да избегнете този проблем, както и много други, свързани д неправилния избор на тип храна и час на хранене, предлагаме ви почасов график на един ден, в който храната е разпределена правилно – и по количество и по вид:

6:30 - 7:00 ч.: Събудете се с вода

Преди кафето, чая или каквато и да било храна, изпийте чаша вода с лимон. Когато спи, тялото се въздържа не са от храна, но и от вода. Тъй като много витамини са водоразтворими, пиенето на чаша вода преди хранене ще помогне на организма да абсорбира по-добре хранителните съставки в храната. Киселинността в лимона пък помага да се ребалансира храносмилателния тракт, правейки го алкален, и така “добрите” бактерии в червата се активизират и благоприятстват за оптималното усвояване на веществата.

7:00 ч.: Кратка разходка

Това е идеално за отслабване. Малко кардио упражнения веднага след като се събудите и преди да ядете – 20-минутна разходка с кучето, подскоци на място или малко тичане активират енергийните запаси на тялото. Това не значи 2 часа да карате колело или да правите 45.

минути упражнения на празен стомах. Целта е да намерите подходящата за вас лесна активност и да отложите първото за деня ядене на около час, след като сте се събудили.

7:30 ч.: Закуска

Всички диетолози ще препоръчват овесена каша за закуска. Вярно е, че тя не допада на всеки, но ползата й е несъмнена. Тялото храносмила фибрите бавно, т.е. няколко часа няма да изпитвате глад. За протеини прибавете чаша обезмаслено мляко или твърдо сварено яйце. Или размесете малко ядки (орехи или бадеми) в овесената си каша. Отделно изяжте половин чаша плодове – те ще ви доставят необходимите витамини, антиоксиданти и още фибри. Например малка чаша портокалов сок - той е богат на витамин С, фолиева киселина и калий.

Допълнителен съвет: Каквото и да правите, не пийте само кафе през цялата сутрин, чакайки да дойде време за обяд. Тогава ще сте толкова гладни, че няма да изберете здравословна храна.

Брой калории: 300 до 400.

9:00 ч.: Вода

Знаете, че трябва да пиете много вода, но е по-добре да пиете по малко вода през целия ден, отколкото да погълнете огромно количество, когато внезапно се почувствате силно ожаднели. Ако езикът ви е сух или урината – твърде жълта, значи вече сте дехидратирани.

10:00 ч.: Протегнете се и се разходете

Станете, протегнете се и се разходете - на всеки час – час и половина. Отидете до съседната стая, разтъпчете се по коридора или стълбите.

10:30 - 11:00 ч.: Малко похапване

Яжте на всеки 3 или 4 часа, за да имате енергия и за да избягвате преяждането. За да си набавите фибри и протеини, пробвайте дна ябълка с малко кашкавал или шепа ядки (особено ако не сте яли ядки на закуска). Ябълките са идеалният плод, от който винаги може да носите в себе си – не се натъртват в чантата и могат лесно да се изядат, където и да се намирате. Или хапнете кисело мляко с дребни плодове.

Допълнителен съвет: Седнете, когато и да ядете. Яжте на малки хапки и опитайте да увеличите продължителността на малката си закуска колкото
е възможно (10 до 15 минути е вече идеално). Колкото повече дъвчете, толкова повече хранителни вещества се усвояват от организма.

Брой калории: 150 до 300.

11:30 ч. до обяд: Вода, витамини и разходка

Изпийте чаша вода, напълнете я отново и изпийте един мултивитамин. Препоръчително е да пиете мултивитамините си малко преди обяд, защото витамин В и определени минерали помагат на тялото да оползотвори въглехидратите и така ще имате повече енергия след яденето. След това станете и се поразтъпчете. Така няма да се изкушите да ядете излишни неща - от скука или умора. Освен това малко движение преди обяд задейства по-бързо храносмилателната система.

13:00 - 13:30 ч.: Обяд

Направете си салата. Започнете с зелени листни зеленчуци, натрупайте голяма купчина от тях и ги смесете с шарени зеленчуци, протеини и полезни мазнини. Сложете домати, моркови, чушки и гъби - за здравословен микс от витамини, минерали и антиоксиданти. Добавете четвърт чаша авокадо - за здравословни ненаситени мазнини и половин чаша протеини като риба тон, пиле на грил, пуешко месо, боб или леща. Пробвайте да се разнообразявате с различни зеленчуци всеки ден – колкото по-разноцветни са, толкова по-добре. Диетолозите препоръчват и прибавянето на сос към салатата, но не я потапяйте цялата в него, а и подбирайте по-лек сос. Мазнините в салатата помагат на тялото да усвои витамините А, D, E и K. След ядене, изпийте чаша вода.

Допълнителен съвет: Ако искате, изяжте и филия пълнозърнест хляб. Трудно ще намерите човек, който не обича хляба. Ако се чувствате лишени от него, изяжте тези допълнителни 100 калории сега, отколкото да се изкушите по-късно.

Брой калории: 400 до 500.

14:00 ч.: Вода и разходка

Това ще ви помогне да направите добър избор, когато огладнеете към 16:00 часа. Излезте навън, ако работата ви позволява. Особено ако не сте излизали за обяд. Чистият въздух и слънчевата светлина ободряват и предпазват от преяждане заради лошо настроение.

16:00: Следобедна закуска

Почти всеки изпитва нужда от закуска между обедното и вечерното хранене. За смес от фибри и протеини, изяжте 200 г кисело мляко и шепа зърнена закуска с високо съдържание на фибри. Или изяжте един банан с лъжица фъстъчено или бадемово масло. Или парченце тъмен шоколад със 70% съдържание на какао – но само 30-тина грама - то е пълно с полифеноли - вид антиоксидант, който помага да се понижи кръвното налягане и да се поддържа бистър ума.

Допълнителен съвет: Оставете апетитът да ви води – може да не се нуждаете от един и същ вид закуска всеки ден. Ако сте яли повече на обяд, може да ви е нужно само нещо малко за хапване сега. Ако планирате да тренирате във фитнеса след работа, може да ядете повече или да запазите малко от следобедната закуска за по-късно, по-близо до времето за тренировката (но поне час преди нея).

Брой калории: 150 до 250.

18:00 – 19:00 ч.: Разходка или тренировка

Ако сте пропуснали разходката сутринта, сега е моментът да компенсирате. Когато сте вкъщи и чакате да дойде време за вечеря, вероятно започвате междувременно да хапвате разни неща. Препоръчително е да извършвате някаква активна дейност редовно преди вечеря, независимо дали обикаляте близката градинка или тренирате във фитнеса. Когато човек има да прави нещо по график, не се изкушава толкова да влиза и излиза от кухнята през 5 минути. Измислете как да ходите повече. Например ако пътувате с кола до работа, избирайте по-далечни места за паркиране. Ако взимате автобус или метро, слезте една спирка по-рано и повървете.

19:30 ч.: Вечеря

Започнете това ядене със супа - така няма да преяждате толкова. Добър избор са супите с ниско съдържание на мазнини - например гъстите, със зеленчуци и фиде. За основното ястие изберете умерена порция от 100-120 г печена сьомга – тя осигурява доза здравословни омега-3 мастни киселини. Добавете варени зеленчуци – броколи или спанак, и половин чаша кафяв ориз.

Вариант без риба е да пробвате пилешки

кюфтета (оваляни в овесени зърна - за повече фибри и в подправки - за антиоксиданти) върху порция спагети. Добавете половин чаша доматен сос и поръсете шепа ядки. Пийте вода, докато вечеряте, но и една малка чашка вино (120 мл) е полезна.

Допълнителен съвет: Спазвайте точни порции, особено що се отнася до протеините и въглехидратите.

Брой калории: 400 до 500.

21:30 ч.: Десерт

Изчакайте около час след вечеря за малкия десерт преди лягане. Не е необходимо стриктно да спазвате правилото за протеините и фибрите, но все пак и това ядене трябва да включва нещо повече от празни калории. Няколко варианта са една супена лъжица течен шоколад, поръсен върху половин чаша дребни плодове, парченца ябълка с мед или портокалов сок.

Брой калории: 100 до 150.

22:30 – 23:00 ч.: Време е за леглото

Опитвайте се да спите поне 7 или 8 часа на нощ. Изследванията показват, че при по-малко сън се увеличава риска от различни здравословни проблеми, включително наддаване на килограми, диабет, високо кръвно налягане, а и отделно ще се чувствате по-уморени, изтощени, т.е. ще сте склонни да преяждате на следващия ден. Изпийте още една чаша вода малко преди лягане и си дайте достатъчно време за разпускане с успокояваща процедура - например вана, душ или четене в леглото.

Zdrave.bg

Print
0 Responses So far

Публикуване на коментар

Архив