Здравото сърце не е само, както мнозина смятат, резултат от наследственост и липса на вредни навици. Разбира се, правилното хранене е съществена част от здравословния начин на живот. Затова ви предлагаме списък с няколко храни, които ще ви помогнат да го поддържате в отлична форма:
1. Овесени ядки
Те са прекрасна закуска, богата на омега-3 мастни киселини, фолиева киселина и калий. Това, заедно с голямото количество целулоза в тях, ги прави незаменим помощник при намаляването на холестерола, както и за поддържането на тонуса на кръвоносните съдове. Колкото по-едри са зърната на овеса, толкова повече целулоза има в тях.
Добавете към овесените ядки банан. Той също е богат на целулоза.
2. Сьомга
Тя е един от най-добрите източници на омега-3 ненаситени мастни киселини. 2-3 рибни ястия седмично спомагат за поддържане на нормално кръвно налягане и съсирване на кръвта.
Според статистиката, сьомгата намалява с до 1/3 риска от инфаркт. Освен това тя съдържа силен антиоксидант, който запазва силната памет и здравата кожа. Сьомгата успешно може да се замени със сардини или риба тон.
3. Авокадо
Ако добавяте по1/4 авокадо към салатата или месото, ще намалите нивото на “лошия” и ще си добавите “добър” холестерол в кръвта.
Освен това особените ферменти, съдържащи се в авокадото, ускоряват процеса на усвояване на каротините от организма, които също са от значение за здравото сърце.
4. Зехтин
В него има мононенаситени мазнини, които се борят успешно с хорестеролните плаки и предотвратяват запушването на кръвоносните съдове.
Резултатите от съвместно изследване, проведено от 7 национални медицински института, показват, че жителите на о. Крит умират рядко от инфаркт, въпреки че имат генетична предразположеност към високо ниво на холестерола. За приготвянето на салатите и ястията те използват само зехтин.
5. Ядки
Орехите и бадемите съдържат най-много омега-3 мастни киселини и мононенаситени мазнини. Употребата на ядки.
спомага за по-доброто усвояване на целулозата и за намаляване на чувството за глад.
6. Ягоди, малини, къпини, боровинки
Те са богати на противовъзпалителни вещества, които значително намаляват риска от сърдечни болести и рак.
7. Фасул и леща
Лещата и фасулът са богати на целулоза, омега-3 киселини и калций. Същевременно те са относително ниско калорични и могат да заменят всяка една гарнитура.
8. Спанак
Съдържа много лутеин, калий, фолиева киселина и целулоза. Може да бъде заменен и с всеки други две зеленчукови ястия. Доказано е, че 2 порции зеленчуци дневно намаляват с до 25% риска от сърдечно-съдови заболявания. А всяка допълнителна порция - с още 17%.
9. Ленено семе
То е истинска съкровищница на омега-3 и омега-6 ненаситени киселини. Можете да го добавяте в салатите или другите ястия.
10. Соя
Тя се бори успешно с холестерола и зарежда организма с протеини, но важното е да употребявате натуралния, а не генномодифицирания й вариант. Натуралната соя се използва и за приготвянето на соево мляко, което също е много полезно за сърцето. Не прекалявайте обаче с употребата на соев сос – в него има твърде много сол.
Zdrave.bg
Реклама
Печени, варени, сложени като плънка в баницата – тиквите са вкусен и подходящ за всеки плод. Но оказва се, малко от нас знаят доколко и за какво точно тиквата е полезна. Предлагаме ви няколко причини, които може би не знаете:
Дори да изядете с удоволствие цяла купа тиква, няма защо да чувствате талията си застрашена – едва ли сте изконсумирали повече от 30 калории, и то почти без мазнини. Затова тиквата може да е добър заместник на високо калоричните десерти - например когато се сервира топла и поръсена с канела. Разбира се, ако я сложите в баницата, ще увеличите многократно калориите, но дори и така те ще са по-малко отколкото в повечето десерти.
Замисляли ли сте се някога какво придава на тиквата този ярък оранжев цвят. Причината е в бета-каротина, на който тя е много богата. Бета-каротинът е антиоксидант, който се преобразува във витамин А щом попадне в тялото. Той подобрява работата на имунната система и помага за възстановяването на увредените от свободните радикали клетки. Поради съдържанието на същия витамин подобен цвят имат и морковите.
Тиквата е и богат източник на витамин С и калий, които предпазват от сърдечни заболявания и нормализират кръвното налягане.
Не само месната част на тиквата е полезна. Тиквеното семе също има свои специфични ползи. Изследвания показват, че те подобряват работата на отделителната система и намаляват проблемите с простатата, защото екстрактът от тиквено семе блокира производството на тестостерон - мъжкият хормон, който причинява увеличаването на простатата.
Zdrave.bg
През зимата ние изпитваме честата потребност да похапнем нещо сладко и в това няма нищо странно. От сладкото се повишава настроението, тъй като благодарение на него се произвежда голямо количество от хормоните на радостта - ендорфините.
Но зимата всъщност не е подходящият сезон за сладки неща въпреки липсата на пресни плодове и зеленчуци. Необходимо е да обърнем внимание на тези продукти, които ще ни помогнат да се противопоставим на зимните настинки и да се съхраним бодри и енергични.
Вода
Обмяната на веществата не може да се извършва нормално без вода, организмът не се прочиства и натрупва шлака. Обезводняването на организма увеличава шансовете да се простудим. Така, че не забравяйте да пиете повече вода или напитки без кофеин. Въпреки своето желание, изпийте чаша горещ чай.
Кисело мляко
Натуралното кисело мляко, т.е. това в което се съдържат достатъчни количества бифидус есенсис и ацидофилус (т.нар. пробиотици) способства за поддържането на постоянно тегло, здрав стомашно-чревен тракт и силна имунна система. Средно в 100 г обезмаслено кисело мляко се съдържат 100 ккал.
Мюсли
Те са добър източник на витамини и микроелементи, особено на селен и цинк. Препоръчителната порция е 75 г дневно (183 ккал).
Портокали
В един портокал се съдържа дневната норма витамин С. Портокалите са богати и на флавоноиди, които засилват антиоксидантния ефект на витамин С. Те са и най-евтиният зимен източник на аскорбинова киселина (витамин С). Един портокал съдържа 60 ккал. Грейпфрутите и кивито съдържат дори повече от него.
Чесън
В него се съдържа природният “антибиотик” алицин, който помага да се предотвратят усложненията след грип и настинка. Употребата на 1 скилидка чесън всеки ден оказва необходимия профилактичен и антисептичен ефект. В нея се съдържат 3 ккал.
Говеждо месо
То е добър източник на белтъчини, желязо, цинк и селен, които помагат на клетките на организма да се справят с различните болести
През зимата се препоръчва да бъде комбинирано с чесън и сурови зеленчуци, защото така се повишава ефективността на тези продукти в борбата с настинката. 100 г говеждо месо съдържат 120 ккал.
Зелени чушки
Те са един от най-добрите източници на витамин С сред зеленчуците. Съдържащите се в чушките флавоноиди засилват антиоксидантното действие на този витамин. Зелените чушки могат да се използват в приготвянето на зимни ястия, като салата или гарнитура към месото. В 100 г сурови чушки се съдържат 15 ккал.
Жената с дете на практика не може да се омъжи, безплатното лечение не може да бъде качествено, а предметите и уредите чуждо производство са по-скъпи, но по-добри. Тези и много други неписани закони властват във всички сфери на нашия живот. И когато се сблъскаме с обратните примери, много се учудваме и ги смятаме за изключение от правилата. Името на тези правила всъщност е... предразсъдъци.
Предразсъдъците, предубежденията, стереотипите всъщност са чужди съждения, които ние често приемаме за верни без да ги подлагаме на проверка. Първо, защото те звучат правдоподобно. И второ, защото ги чуваме не вежнъж или два пъти през своя живот, започваме да ги приемаме като продукт на т.нар. колективна народна мъдрост и не се замисляме каква е причината за появата на един или друг предразсъдък.
Причина 1: Мързи ни да мислим самостоятелно.
Сънят на разума никога не води до нищо хубаво. Тези, които мислят, са малцинство. Сред хората от определен тип съществува например поверието, че колкото по-внушителен е носът на мъжа, толкова по-голям е размерът на неговото достойнство. Ако те бяха си направили труда да прочетат някоя медицинска статия по този въпрос...!
Причина 2: Снобизъм.
Навикът да се смятаме за по-добри от определена социална група също ражда неизкореними предубеждения. Това е снобският подход към определени хора, най-често непознати. Ако си бизнесмен, значи си крадец, ако си вземаш всички изпити като че ли без усилие, значи си си платил, ако работиш в чужбина, значи миеш чинии. Според психолозите тези снобски стереотипи могат да се разрушат най-лесно ако съдбата те накара да попаднеш в групата от хора, които толкова много презираш.
Причина 3: Старанията на специалистите по маркетинг и производителите на продукти за масова употреба.
Още един генератор на предразсъдъци често са производителите на продуктите за масова употреба. Първосигнални лозунги като “Вие заслужавате това!” или “За истинските мъже!” създават определена система на материални ценности. Принадлежността към всеки социален слой се характеризира с определен брой вещи. Ако си важен шеф, не можеш да пътуваш с метрото и да ядеш кисело мляко за обяд, задължително трябва да караш скъпа кола и с часове да се измъчваш в задръстванията по улиците и да се храниш в скъпи ресторанти с други хора на твоето ниво, дори храната да не ти допада особено.
На производителите разбира се им е изгодно да битува убеждението, че всяка качествена вещ трябва да е скъпа. За да се противопоставим на този предрасъдък трябва да осъзнаем, че това всъщност е много относително и променливо, и в днешно време все по-бързо “последният писък на цивилизацията и технологиите” става демоде.
Причина 4: Страхът.
Особено когато става дума за здравето, процъфвяват най-устойчивите заблуди. В основата на страха за собственото здраве логично стои инстинктът за самосъхранение и затова всеки човек са стреми да избегне болката и се надява на чудеса при оздравяването. Съществува мнение, че да се лекуваш с билки е безопасно и приятно, защото “това не е “химия”, която да убива черния дроб и бъбреците! Всичко природно е богато на витамини и минерали.” Но е достатъчно да си спомним за “безвредните” растения като конопа, попадийката и свинските ягоди за да се усъмним в това твърдение. Разпространяването на мита за чудодейните свойства на всички билки е изгодно от две гледни точки - на народните лечители и на пациентите, които не желаят да понасят болката от инжекциите или да харчат пари за лекарства (в случая да се говори за цена е доста безсмислено, защото е далеч по-логично медикаментите да се определят като действащи или не).
Причина 5: Липсата на достоверна информация.
Човек не винаги разполага с възможност да провери фактите. Преди например се е смятало, че Земята е плоска и лежи върху 3 кита. Доказателството, че тя е кръгла, автоматично прехвърли версията за 3-те кита в графа предразсъдъци. Версията, че жената не е чисто създание и е поддържана от.
тъмни сили е възникнала от т.н. днес “критични дни”. По съществувалите тогава убеждения е невъзможно да губиш кръв няколко дни и да не умреш. Плодовете на този предрасъдък съществуват дори и в нашето съвремие - на жените в менструация например често се забранява да посещават Божия храм.
Борбата с предразсъдъците е много трудна, особено с чуждите. Но никой не ви пречи да вникнете в собствените си или да се опитате да разберете мотивите, които създават все нови и нови.
Как може да се разпознае предразсъдъкът?
• Базовите предразсъдъци достигат до нас в готов вид от чуждата уста - “всички мъже са егоисти”, “ревнува, значи обича”. Ако не искате да потърсите контрааргументи, радвайте се, че имате готов предразсъдък.
• По-голямата част от предразсъдъците се отличават със своята склонност да обобщават. При тях не може да има изключения - всички адвокати без изключение лъжат, а всички жени-блондинки са глупави.
Мнозина сигурно биха искали да имат под ръка диетолог, който винаги да ги съветва и коригира с избора на храна и часовете на хранене. Но всъщност нещата съвсем не са толкова сложни. И ще се чувствате пълни с енергия през целия ден. Най-общите съвети биха били:
1. Яжте нещо на всеки 3-4 часа. Това зарежда метаболизма, предпазва от преяждане и проблеми с кръвната захар.
2. Комбинирайте протеини (месо, риба, боб, ядки, яйца, млечни продукти) с фибри (цели зърна, плодове, зеленчуци) при всяко хранене. Приемани заедно, тези храни отнемат повече време да бъдат смелени от обикновените въглехидрати и така ще оставате сити за по-дълго.
3. Раздвижвайте се по-често и пийте редовно вода. Този дневен хранителен план има широк обхват на калориите (от около 1550 до 2100). Ако сте активни, можете да се насочите към горната граница.
И накрая: дори перфектният ден всъщност не е перфектен, ако ядете едно и също отново и отново. За да избегнете този проблем, както и много други, свързани д неправилния избор на тип храна и час на хранене, предлагаме ви почасов график на един ден, в който храната е разпределена правилно – и по количество и по вид:
6:30 - 7:00 ч.: Събудете се с вода
Преди кафето, чая или каквато и да било храна, изпийте чаша вода с лимон. Когато спи, тялото се въздържа не са от храна, но и от вода. Тъй като много витамини са водоразтворими, пиенето на чаша вода преди хранене ще помогне на организма да абсорбира по-добре хранителните съставки в храната. Киселинността в лимона пък помага да се ребалансира храносмилателния тракт, правейки го алкален, и така “добрите” бактерии в червата се активизират и благоприятстват за оптималното усвояване на веществата.
7:00 ч.: Кратка разходка
Това е идеално за отслабване. Малко кардио упражнения веднага след като се събудите и преди да ядете – 20-минутна разходка с кучето, подскоци на място или малко тичане активират енергийните запаси на тялото. Това не значи 2 часа да карате колело или да правите 45.
минути упражнения на празен стомах. Целта е да намерите подходящата за вас лесна активност и да отложите първото за деня ядене на около час, след като сте се събудили.
7:30 ч.: Закуска
Всички диетолози ще препоръчват овесена каша за закуска. Вярно е, че тя не допада на всеки, но ползата й е несъмнена. Тялото храносмила фибрите бавно, т.е. няколко часа няма да изпитвате глад. За протеини прибавете чаша обезмаслено мляко или твърдо сварено яйце. Или размесете малко ядки (орехи или бадеми) в овесената си каша. Отделно изяжте половин чаша плодове – те ще ви доставят необходимите витамини, антиоксиданти и още фибри. Например малка чаша портокалов сок - той е богат на витамин С, фолиева киселина и калий.
Допълнителен съвет: Каквото и да правите, не пийте само кафе през цялата сутрин, чакайки да дойде време за обяд. Тогава ще сте толкова гладни, че няма да изберете здравословна храна.
Брой калории: 300 до 400.
9:00 ч.: Вода
Знаете, че трябва да пиете много вода, но е по-добре да пиете по малко вода през целия ден, отколкото да погълнете огромно количество, когато внезапно се почувствате силно ожаднели. Ако езикът ви е сух или урината – твърде жълта, значи вече сте дехидратирани.
10:00 ч.: Протегнете се и се разходете
Станете, протегнете се и се разходете - на всеки час – час и половина. Отидете до съседната стая, разтъпчете се по коридора или стълбите.
10:30 - 11:00 ч.: Малко похапване
Яжте на всеки 3 или 4 часа, за да имате енергия и за да избягвате преяждането. За да си набавите фибри и протеини, пробвайте дна ябълка с малко кашкавал или шепа ядки (особено ако не сте яли ядки на закуска). Ябълките са идеалният плод, от който винаги може да носите в себе си – не се натъртват в чантата и могат лесно да се изядат, където и да се намирате. Или хапнете кисело мляко с дребни плодове.
Допълнителен съвет: Седнете, когато и да ядете. Яжте на малки хапки и опитайте да увеличите продължителността на малката си закуска колкото
е възможно (10 до 15 минути е вече идеално). Колкото повече дъвчете, толкова повече хранителни вещества се усвояват от организма.
Брой калории: 150 до 300.
11:30 ч. до обяд: Вода, витамини и разходка
Изпийте чаша вода, напълнете я отново и изпийте един мултивитамин. Препоръчително е да пиете мултивитамините си малко преди обяд, защото витамин В и определени минерали помагат на тялото да оползотвори въглехидратите и така ще имате повече енергия след яденето. След това станете и се поразтъпчете. Така няма да се изкушите да ядете излишни неща - от скука или умора. Освен това малко движение преди обяд задейства по-бързо храносмилателната система.
13:00 - 13:30 ч.: Обяд
Направете си салата. Започнете с зелени листни зеленчуци, натрупайте голяма купчина от тях и ги смесете с шарени зеленчуци, протеини и полезни мазнини. Сложете домати, моркови, чушки и гъби - за здравословен микс от витамини, минерали и антиоксиданти. Добавете четвърт чаша авокадо - за здравословни ненаситени мазнини и половин чаша протеини като риба тон, пиле на грил, пуешко месо, боб или леща. Пробвайте да се разнообразявате с различни зеленчуци всеки ден – колкото по-разноцветни са, толкова по-добре. Диетолозите препоръчват и прибавянето на сос към салатата, но не я потапяйте цялата в него, а и подбирайте по-лек сос. Мазнините в салатата помагат на тялото да усвои витамините А, D, E и K. След ядене, изпийте чаша вода.
Допълнителен съвет: Ако искате, изяжте и филия пълнозърнест хляб. Трудно ще намерите човек, който не обича хляба. Ако се чувствате лишени от него, изяжте тези допълнителни 100 калории сега, отколкото да се изкушите по-късно.
Брой калории: 400 до 500.
14:00 ч.: Вода и разходка
Това ще ви помогне да направите добър избор, когато огладнеете към 16:00 часа. Излезте навън, ако работата ви позволява. Особено ако не сте излизали за обяд. Чистият въздух и слънчевата светлина ободряват и предпазват от преяждане заради лошо настроение.
16:00: Следобедна закуска
Почти всеки изпитва нужда от закуска между обедното и вечерното хранене. За смес от фибри и протеини, изяжте 200 г кисело мляко и шепа зърнена закуска с високо съдържание на фибри. Или изяжте един банан с лъжица фъстъчено или бадемово масло. Или парченце тъмен шоколад със 70% съдържание на какао – но само 30-тина грама - то е пълно с полифеноли - вид антиоксидант, който помага да се понижи кръвното налягане и да се поддържа бистър ума.
Допълнителен съвет: Оставете апетитът да ви води – може да не се нуждаете от един и същ вид закуска всеки ден. Ако сте яли повече на обяд, може да ви е нужно само нещо малко за хапване сега. Ако планирате да тренирате във фитнеса след работа, може да ядете повече или да запазите малко от следобедната закуска за по-късно, по-близо до времето за тренировката (но поне час преди нея).
Брой калории: 150 до 250.
18:00 – 19:00 ч.: Разходка или тренировка
Ако сте пропуснали разходката сутринта, сега е моментът да компенсирате. Когато сте вкъщи и чакате да дойде време за вечеря, вероятно започвате междувременно да хапвате разни неща. Препоръчително е да извършвате някаква активна дейност редовно преди вечеря, независимо дали обикаляте близката градинка или тренирате във фитнеса. Когато човек има да прави нещо по график, не се изкушава толкова да влиза и излиза от кухнята през 5 минути. Измислете как да ходите повече. Например ако пътувате с кола до работа, избирайте по-далечни места за паркиране. Ако взимате автобус или метро, слезте една спирка по-рано и повървете.
19:30 ч.: Вечеря
Започнете това ядене със супа - така няма да преяждате толкова. Добър избор са супите с ниско съдържание на мазнини - например гъстите, със зеленчуци и фиде. За основното ястие изберете умерена порция от 100-120 г печена сьомга – тя осигурява доза здравословни омега-3 мастни киселини. Добавете варени зеленчуци – броколи или спанак, и половин чаша кафяв ориз.
Вариант без риба е да пробвате пилешки
кюфтета (оваляни в овесени зърна - за повече фибри и в подправки - за антиоксиданти) върху порция спагети. Добавете половин чаша доматен сос и поръсете шепа ядки. Пийте вода, докато вечеряте, но и една малка чашка вино (120 мл) е полезна.
Допълнителен съвет: Спазвайте точни порции, особено що се отнася до протеините и въглехидратите.
Брой калории: 400 до 500.
21:30 ч.: Десерт
Изчакайте около час след вечеря за малкия десерт преди лягане. Не е необходимо стриктно да спазвате правилото за протеините и фибрите, но все пак и това ядене трябва да включва нещо повече от празни калории. Няколко варианта са една супена лъжица течен шоколад, поръсен върху половин чаша дребни плодове, парченца ябълка с мед или портокалов сок.
Брой калории: 100 до 150.
22:30 – 23:00 ч.: Време е за леглото
Опитвайте се да спите поне 7 или 8 часа на нощ. Изследванията показват, че при по-малко сън се увеличава риска от различни здравословни проблеми, включително наддаване на килограми, диабет, високо кръвно налягане, а и отделно ще се чувствате по-уморени, изтощени, т.е. ще сте склонни да преяждате на следващия ден. Изпийте още една чаша вода малко преди лягане и си дайте достатъчно време за разпускане с успокояваща процедура - например вана, душ или четене в леглото.
Zdrave.bg
Подмладяването на стареещите мускули един ден ще е толкова лесно, колкото взимането на хапче, твърдят учени, цитирани от в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.
Американски и датски учени са изследвали способността на стволовите клетки да изграждат мускулна тъкан и се надяват на тази основа да разработят хапче, което ще забавя стареенето.
Те открили, че с течение на годините химичните послания, които казват на стволовите клетки да започнат да работят, стават по-слаби. В резултат тялото по-бавно ремонтира уврежданията, причинени от стареенето.
Откритията на геронтолозите, публикувани в сп. EMBO Molecular Medicine, подготвят почвата за създаване на лекарство, което усилва посланията до стволовите клетки и заздравява мускулите.
Изследователите провели експерименти, които показали, че в мускулите на млади хора се съдържат двойно повече стволови клетки, изграждащи мускулна тъкан, отколкото в мускулите на възрастни.
Оказало се, че основна роля за изграждането на мускулна тъкан играе протеин, наречен MARK. Той помага да се изпращат сигнали, които командват стволовите клетки да се мултиплицират и да започнат да ремонтират увредени мускули. С възрастта нивата на протеина намаляват.
Когато учените повишили количеството на въпросния протеин в стари мускули, способността им да регенерират се възстановила.
Експертите казват, че лекарство, което има същия ефект, един ден ще може да се дава на относително млади хора. Когато станат на 60, 70 и 80 години, техните мускули ще бъдат максимално здрави. БТА
Изследванията от последните десетилетия доказват, че всеки излишен сантиметър от обиколката на талията съкращава живота. Изчислено е, че ако тя е под 65 см (за жените) и 80 см (за мъжете), това в повечето случаи е точно според нормата. Но ако този показател превишава 100 см (при жените) и 120 см (при мъжете), здравословните проблеми няма да закъснеят. Конкретните сметки показват, че всеки 5 излишни сантиметри увеличават риска от преждевременна смърт с 13-17%.
А кой би искал да рискува. Особено ако промените, които се налагат, за да влезем отново в нормата, не изискват кой знае какви усилия. Могат да помогнат например някои храни.
За всеки, който иска да стопи някой и друг сантиметър от талията си, но без да се подлага на изтощителни ограничения в храната, диетолозите съветват да обърне повече внимание на няколко храни:
1. Хляб
Също така макарони и сухари, но само от твърди сортове пшеница или пълнозърнести. Калоричността на тези продукти наистина е доста висока, но пък в тях се съдържат голямо количество целулоза и витамини, което ги прави особено полезни – както за фигурата, така и за организма изобщо.
Резултатите от ново изследване, проведено от американски учени, показват, че особено жените, които употребяват повече целулоза и растителни белтъчини, са по-малко предразположени към образуването на мастни наслагвания в областта на талията и корема отколкото тези, които наблягат на мазните храни и полуфабрикатите. Въпреки че първите получават за едно денонощие средно с 400 калории повече.
2. Портокали
Колкото повече витамини има в храната ви, толкова по-добре и за талията. Следователно, за да бъде коремът ви стегнат и красив, трябва да ядете повече цитрусови плодове, броколи, домати и червен пипер.
3. Варено месо
Богатата на белтъчини храна утолява глада и не се "лепи" по талията. Според някои изчисления, оптималният начин за отслабване в областта на корема е да се храните 6 пъти дневно, като всеки път в менюто има поне един продукт, богат на белтъчини (варено месо, яйца, риба, обезмаслени млечни продукти).
4. Зехтин
Всеки съвременен диетолог би ви посъветвал да замените салатените подправки със зехтин - растителните масла са много по-полезни от животинските, те не водят до повишаване нивото на холестерола и се борят с образуването на мастни клетки в областта на корема. А зехтинът е най-полезната от всички растителни мазнини.
5. Риба
Употребата на омега-3 мастни киселини, освен положителното влияние върху сърдечносъдовата система, възпрепятства отделянето на адреналин. А както е известно този хормон се изработва най-много по време на стрес, който вече се свързва с натрупването на мазнини най-вече в областта на корема. За да се неутрализира този процес, ще помогнат най-много ядките и морските продукти.
6. Вода
Водата е достъпно, евтино и едновременно ефективно средство за отслабване. Тя намалява усещането за глад, не обременява организма с калории и активизира процеса на преработване на мастните клетки в енергия. Но не бива и да се прекалява - ако пиете твърде много вода, организмът ще остане без достатъчно калий, натрий и други полезни соли, а това ще доведе до проблеми със сърцето и бъбреците.
7. Вино
Според резултатите от различни изследвания, хората, които всеки ден употребяват умерени порции слаб алкохол, са по-стройни от абсолютните въздържатели и от любителите на по-силните напитки. Пределната дневна доза обаче следва да е 100 мл вино, най-добре червено.
Zdrave.bg
Това се дължи най-вече на химическите вещества, които им придават солен вкус, показват резултатите от американско изследване.
Глутаминовата киселина, която е в основата на този солен вкус, се съдържа във всички зеленчуци и е способна да намали сериозно риска от сърдечносъдови заболявания.
Всички зеленчуци, но особено зелето и броколито, са много богати на глутаминова киселина. Големи количества от нея има и във фасула, ориза, хляба, соевите продукти, макаронените изделия.
Учените се надяват резултатите от това изследване да помогнат на хората, страдащи от високо кръвно налягане, и да докажат за пореден път колко важна е диетата, включваща зеленчуци, бобови и зърнени култури.
Техният съвет е дневно да се приемат поне 5 порции зеленчуци.
Zdrave.bg
Често след прекратяването на диетата наднорменото тегло се възстановява много бързо. Затова трябва да се избират такива диети, които не само действат и дават добри резултати, но и гарантират тяхното задържане.
Т.нар. английска диета се състои от 3 етапа: млечно-хлебен, белтъчен и зеленчуков. След първия етап може да се избере който и да е от останалите два (белтъчен и зеленчуков), които трябва да се редуват в продължение на 20-22 дни.
След 19 часа вечерта храна не трябва да се приема.
Забранена е и употребата на алкохол, сладки или солени неща. Паралелно с диетата могат да се приемат поливитамини и хранителни добавки, но само ако те са с натурален произход.
Всеки един от етапите продължава два дни.
Млечно -хлебен етап:
Закуска – чаша мляко и филийка ръжен хляб (100 грама).
След 3 часа – чаша мляко.
След 4 часа - чаша мляко и филийка ръжен хляб.
Не по-късно от 19 часа – чаша мляко.
След два часа – чаша доматен сок.
Белтъчен етап:
Закуска – кафе с мляко, но без захар, филийка хляб, 1/2 с. л. масло, 1/2 с. л. мед.
След 3 часа – чаша месен или рибен бульон, 150-200 грама варено месо, 2 с. л. зелен грах, филийка ръжен хляб.
След 4 часа – чаша мляко или чай, 1/2 с. л. Мед.
Не по-късно от 19 часа – 2 яйца или 50 грама сирене, риба или месо, или чаша айран, филийка ръжен хляб.
Зеленчуков етап:
Закуска – 2 портокала или 2 ябълки.
След 3 часа – чиния зеленчукова супа без картофи, салата или зеленчуково рагу, филийка ръжен хляб.
След 4 часа – плодове (с изключение на банани).
Не по-късно от 19 часа – салата, 1/2 с. л. мед, чаша чай.
С английската диета добре се съчетават и умерените физически упражнения.
Zdrave.bg
Твърдението, че закуската е най-важното хранене за деня, не е просто приказка от времето на нашите баби и дядовци. Вярно е, че много хора, веднага след като пораснат, с радост се отказват от сандвичите на майка си преди училище и ги заменят с кафето и цигарата, но след още 15-20 г. си задават въпроса защо са прескачали сутрешното хранене за сметка на обяда и вечерята.
Тогава промяната вече не е по желание, а е наложителна – тялото дава сигнали, че "експериментът" трябва да спре. И макар и странно, но само на пръв поглед, именно тези, които най-често са прескачали закуската, най-много страдат от излишно тегло.
Всъщност закуската може да е основна част от всяка диета за отслабване – именно сутрешното хранене определя тонуса на организма за целия ден.
Ако сте от онези хора, които вярват, че пропускайки закуската намаляват шанса да натрупат килограми, време е да се откажете. Ето ви и 10 причини от нас:
1. Замисляли ли сте се какво всъщност значи самата дума закуска? Тялото сутрин реагира на факта, че много часове не е приемало храна и на практика през цялата нощ е работило на по-ниски обороти, т.е. изгаряло е по-малко калории, за да съхранява енергия. Когато ядете закуската си, организмът се събужда още веднъж, метаболизмът се ускорява до типичната за деня степен, т.е. увеличава и изгарянето на калории.
2. Яжте повече, за да... отслабнете. Многобройни изследвания недвусмислено за доказали, че хората, които закусват редовно, по-лесно могат да отслабнат и да задържат новото тегло. Едва ли е случайна и фразата, че ако си стоял гладен до обяд, можеш да изядеш цял тон храна.
Статистиката сочи, че сред хората, които са отслабнали с 15 и повече килограма и не са възстановили теглото си от преди в продължение на над 1 година, 90% са закусвали редовно.
3. Закуската помага за събуждането и добрата кондиция през деня. Обяснението е просто – сутрешното хранене е логичен за организма процес - част от неговото цялостно събуждане. Така че – ако следваме законите на природата, тялото ще е готово за онова, което му предстои през деня – напрежение, свързано с учене, работа и т.н.
Доказано е, че закуската подобрява и способността за запаметяване. Хората, които са я пропуснали, почти винаги през деня са отпуснати, апатични, раздразнителни и в крайна сметка неработоспособни. Закуската е еднакво важна както за децата, така и за възрастните.
4. На закуска човек често яде храни, които не консумира при останалите хранения. Млякото с овесени ядки и плодовият сок са отличен източник на така полезните за организма фибри, фолиева киселина и калций.
5. Незакусилият човек е "крив" през целия ден. Приказката Гладен съм-Пази се! не е случайна. Закуската ни дава необходимата "начална скорост", за да се справим с това, което ни чака през деня и то с добро настроение.
6. Откажете се от кифлата или поничката на закуска. Сладкото в тях водят до спадане на кръвната захар след няколко часа. Когато това се случи, тялото само ни подтиква да посегнем към още нещо сладко.
7. Добрата закуска кара и “машинката” да работи по-добре. Когато тялото не гладува и настроението е добре, и напрежението върху сърцето е по-малко.
8. Давайте добър пример на децата си. Ако пропускате закуската, защо децата ви да смятат, че тя е важна и полезна?! Сутрешното хранене е по-скоро похапване – то може да е кратко, но от това важността му не намалява.
9. Закуската не предполага десерт. Сутрешното хранене изисква бързо разграждащи се до енергия храни, но и полезни. Парчето шоколад или поничката с крем не са сред тях.
10. Още малко за етикетите. Това че на някоя опаковка е написано "хранително", не означава непременно и здравословно. Съвременният пазар буквално робува на маркетинга и рекламата, т.е. най-популярни са стоките, които са най-добре рекламирани, но не непременно най-полезни. Затова – четете внимателно какво пише на опаковките. В противен случай рискът е изцяло за ваша сметка. Много закуски – кифли, кроасани, всъщност съдържат повече захар и/или подсладители от бонбоните.
Знаете ли, че...
В много държави има специално създадени своеобразни упътвания как да се избягват продукти, които са "твърде хубави, за да е вярно", а се рекламират като средства за отслабване. Целта на подобни съвети е как да се разграничи това, което е плод на рекламата и това, което наистина е полезно. Сред посочваните винаги като "най-добре да се избягват" са:
1. Храните, в резултат на които човек може да загуби над килограм от теглото си за седмица или месец без да спазва диета или да се движи повече от обикновеното.
2. Храните, които водят до значителна загуба на тегло, независимо колко яде човек.
3. Продуктите, предизвикващи трайна загуба на тегло – дори ако употребата им бъде прекратена.
4. Храните, които блокират резорбирането на мазнини или калории, за да предизвикат по този начин намаляване на килограмите.
5. Всички храни и продукти, които водят до спадане на теглото с над 1,5-2 кг седмично за период от над 4 седмици.
6. Храните, които предизвикват отслабване при всички хора, независимо от техните хранителни навици и количеството движение.
7. Всички продукти, които предизвикват отслабване, без да е обяснено по какъв механизъм става то.
Dieti.info
Още при началните симптоми на настиването много от нас посягат първо към чашата с портокалов сок или таблетката витамин С. Но ефективни ли са наистина те?
Портокалите, грейпфрутите и другите богати на витамин С плодове притежават много здравословни качества. Но доста проучвания показват, че конкретно съдържанието на витамин С в тях допринася малко (според някои – дори нищо) за предпазването, лечението и дори скъсяването на периода на заболяване.
Резултатите от най-новото голямо изследване по този въпрос бяха публикувани тази пролет в Cochrane Database of Systematic Reviews. В него са обобщени данните от няколко десетилетия проучвания, които включват над 11 000 души, които са взимали 200 и повече милиграма витамин С всеки ден.
Преобладаващото количество данни показват, че витаминът има малка заслуга както за продължителността на настинката, така и за облекчаване на симптомите й.
Все пак някои изследвания показват, витамин С е в състояние да намали риска от поява на настинка, особено при хората, чийто организъм е под непрекъснат стрес. Данните сочат за намаляване на риска в някои случаи с до 50%!
Къде всъщност започва връзката на витамин С с настинката?
През 1970 г. излиза книгата на Линус Паулинг – откривателя на витамина и Нобелов лауреат, "Витамин С и често срещаните настинки" (Vitamin C and the Common Cold), която популяризира схващането, че този витамин може да ни предпази от едно от най-честите заболявания. Вярно е, че тази книга е написана без преди това Паулинг да е публикувал каквито и да е данни за изследване в тази посока. Въпреки това влиянието на изказаното схващане е голямо и днес, след повече от 30 години.
Дори мнението за "смъртоносния ефект на витамин С върху настинката" да е необосновано, специалистите не правят почти нищо, за да убедят хората, че вярват в схващане, което не се основава на никакви научни данни. Това лесно може да се обясни с факта, че приемането на витамин С в по-големи от препоръчаните дневни (60 мг) не изглежда да е вредно за организма.
Някои специалисти си задават друг въпрос: "Струва ли си да разубеждаваме хората?". Повечето отговарят еднозначно: "Една чаша портокалов сок може и да направи нещо добро за здравето, но със сигурност няма да навреди. А и щом изследвания за ефекта на витамин С продължават да се правят, значи в самата наука все още няма 100% еднозначно мнение".
Ако децата срещат трудности в учението, проблемът може съвсем да не е в техните интелектуални способности, а в недостатъчното или неправилното хранене. Мозъкът на растящия човек изисква много храна – най-вече такава, която му осигурява достатъчно енергия и балансирано количество вещества.
По-долу ви предлагаме списък от 10 продукта, които според много изследвания влияят благоприятно на работата на главния мозък, особено за растящия организъм:
1. Сьомга
Тази риба съдържа омега-3 мастни киселини, които подобряват когнитивните функции на мозъка.
2. Яйца
Жълтъкът съдържа холин – елемент, който подобрява паметта.
3. Фъстъчено масло
Фъстъците са богати на витамин Е - антиоксидант, който защитава мембраните на нервните клетки.
4. Пълнозърнести храни
Те съдържат глюкоза, целулоза (която регулира постъпването на глюкозата в кръвта), както и витамини от група В, осигуряващи нормалното функциониране на нервната система.
5. Овес
Овесените ядки са най-добрата закуска за детето, защото съдържат балансирани количества от витамини Е, В, калий и цинк. Те помагат да се изяви интелектуалния потенциал.
6. Малини, къпини, боровинки и т.н.
Този тип плодове съдържат антиоксиданти. Ягодите и боровинките подобряват паметта, а малините и къпините са богати на омега-3 мастни киселини.
7. Бобови растения
Фасулът, лещата и грахът съдържат протеини и т.нар. сложни въглехидрати, които повишават нивото на захарта в кръвта. Освен това те са богати на целулоза, витамини и минерали.
8. Зеленчуци
Домати, броколи, патладжан, тиква, пипер, царевица – всички те съдържат голямо количество антиоксиданти, които помагат да увредените клетки да се възстановят.
9. Мляко
Млякото и млечните продукти са богати на протеини и витамини от група В – важен компонент за растежа и развитието на мозъчната тъкан.
10. Постно говеждо месо
То е добър източник на желязо и цинк, които помагат за подобряването на познавателните функции. Най-добре е това месо да се употребява с храни, богати на витамин С (домати, червени чушки, ягоди, портокали), защото така се подобрява усвояването на желязото в организма.
Zdrave.bg
Предлагаме ви някои най-елементарни упражнения за очите, които обаче са в състояние да поддържат зрението ви през целия ден в нужния тонус:
• Поставете показалеца на дясната си ръка на разстояние 20-30 см, а след това 10 пъти в бързо темпо премествайте погледа си от пръста до някой предмет, отдалечен на около 2-3 метра и обратно. Това упражнение способства за доброто зрение при разглеждането на близки и отдалечени предмети.
• Залепете върху прозореца кръг от зелена или червена хартия с диаметър 5 мм. Няколко минути гледайте този кръг, а след това преместете погледа си върху предмет извън прозореца. Постарайте се да разгледате подробно всичките му детайли. Нека времето за наблюдение постепенно се увеличава: през първите 3 дни по 3 минути, а през следващите 3 дни – по 5 минути и накрая - 7 минути. Упражнението е подходящо специално за трениране мускулите на очите.
• Те могат да се тренират и с помощта на друго упражнение: няколко пъти плътно затворете очи (въртейки ги от едната посока в другата), след това фокусирайте погледа си върху края на молив, който държите в ръце, като постепенно го приближавате и отдалечавате от очите си. Правете упражнението 6-10 пъти.
• Поставете дясната си ръка отпред на разстояние 25-30 см от очите и фокусирайте за 5-7 секунди погледа си върху върха на показалеца. След това приближавайте пръста, докато той не започне да се раздвоява. Повторете 6-8 пъти.
• Ако искате да укрепите мускулите на очите за хоризонтално действие и да подобрите тяхната координация, поставете полусвитата си ръка вдясно и фокусирайте странично с очи нейните пръсти. След това се постарайте да не сваляте поглед от пръстите, бавно премествайки ги наляво и надясно.
Zdrave.bg
За полезните свойства на ядките се говори от незапомнени времена. Според източници от Античността жреците в Древен Вавилон са забранявали на простолюдието да яде ядки, защото са се страхували от размирици, а актьорите в Древна Елада са ядели по няколко шепи ядки преди представление – за да се справят по-добре на сцената.
Днес е научно доказано, че шепа ядки влияят благотворно на дейността на мозъка, а и носят полза на целия организъм. Всички видове ядки съдържат много витамини А, Е и група В, а също така много микроелементи: калий, калций, фосфор и желязо. Трудно може да се определи кой вид ядки е най-полезен, защото всяка разновидност притежава свой уникален състав.
Лешникът
Той е любимец на диетолозите – благодарение на ниското си съдържание на въглехидрати, лешниците могат да се ядат и при много строга диета без риск от напълняване.
Лешникът помага при хронична умора, диабет, повишено налягане, увеличаване на простата, варикозно разширение и възпаление на вените.
Маслото от лешник успокоява нервите и лекува хроничните бронхити.
Бадемът
Бадемите съдържат най-много калций и витамин Е. Те са полезни при малокръвие, нарушения в зрението, а бадемовото масло действа благотворно на кожата, защото отстранява почти всички раздразнения.
При заболявания на стомашно-чревния тракт и бъбреците се препоръчва да се приемат едновременно бадеми и топло мляко.
Сладките бадеми с препоръчват при повишено ниво на холестерол, хипертония, ракови заболявания, очни болести, затлъстяване, язви, киселини.
Горчивите видове бадеми обаче съдържат твърде голямо количество ефирни масла, които могат да нанесат вреда на здравето.
Фъстъкът
Той е богат на фолиева киселина, която способства за обновяването на клетките, а съдържащите се в него мазнини са полезни при язва и гастрит. Фъстъците подобряват паметта и вниманието, а освен това те са необходими и за нормалното функциониране на нервната система, сърцето, черния дроб и другите вътрешни органи.
Не трябва да се злоупотребява с приемането на сурови фъстъци, защото те могат да предизвикат нарушения в храносмилането.
Люспите на фъстъците са силен алерген. Затова е по-добре те да се ядат белени.
Шамфъстъкът
Той е особено полезен при жълтеница и други заболявания на черния дроб, при гадене, а също така е прекрасно профилактично средство за болестите на сърцето.
Зеленият цвят на шамфъстъка е белег за това, че той е узрял, а следователно е станал по-вкусен.
Орехът
По съдържанието си на витамин С орехите няколко пъти превъзхождат касиса и цитрусовите плодове. Ето защо те са незаменими при настинка и са особено полезни за хората с понижен имунитет.
Смята се, че орехите укрепват мускулите и бързо премахват умората след физическо натоварване.
Те притежават и антибактериално, укрепващо, противовъзпалително действие и способстват за бързото спиране на кръвта и зарастването на раните.
Любопитен е фактът, че според някои изследвания ядките намаляват риска от възникването на старческо слабоумие и инфаркт. Това се дължи най-вече на наличието в тях на витамин Е, който защитава съдовете. Най-добрият вариант са бадемите. Хората, които не по-рядко от два пъти в седмицата изяждат по 30 г ядки, намаляват риска от инфаркт с 47%.
Dieti.info
Били сте на диета няколко седмици (а може и месеци), доближили сте се до желания резултат и сега сте изправени пред нова задача - да удържите теглото. Специалистите споделиха какво ще ви помогне да съхраните резултата за дълго.
Канадски експерименти показаха, че съществува само един ефективен способ за предотвратяване появата на нови мастни образования в организма и удържане на теглото след диета - физически упражнения.
Редовните физически упражнения помагат също така за обуздаване на апетита и предотвратяване на преяждане.
Специалистите поясняват, че мускулният тонус способства за ускоряване на метаболизма, по-бързо изгаряне на мазнините и калориите, постъпващи в организма с храната.
Освен това ако съчетаете диета с физически упражнения, процесът на отслабване ще бъде по-ефективен и бърз.
Actualno.com
Резултатите от мащабно изследване, проведено от американски диетолози и посветено на полезните хранителни продукти, определиха кои от тях е препоръчително да се приемат в по-големи количества.
1. Авокадо
То доставя необходимите на организма ненаситени мастни киселини, олеинова киселина и растителна целулоза. Този продукт намалява нивото на холестерол в кръвта.
2. Кайсии
Те са богати на бета каротин, който в хода на биохимичните процеси се превръща във витамин А. Този витамин възпрепятства разрушаването на клетките под въздействието на свободните радикали и увреждането на кожата под влиянието на активното ултравиолетово излъчване.
3. Малини
Те съдържат голямо количество аскорбинова киселина (витамин С), която укрепва стените на съдовете и намалява вероятността от развитието на сърдечно-съдови заболявания.
4. Манго
Богат на витамин С, този плод укрепва имунитета и ускорява зарастването на раните.
5. Смокините
Редовната им употреба зарежда организма с калий и витамин В6, който способства за производството на серотонин – хормона, отговорен за формирането на положителните емоции.
6. Лимон
Лимонът вече се смята за едно от средствата за профилактика на онкологичните заболявания, макар за това негово действие все ощ да има спорове. Не е необходимо да напомняме за неговите свойства при лечението на простуда.
7. Домати
Те са богати на ликопен – вещество, което способства за намаляването на риска от развитието на сърдечно-съдова патология и онкологични заболявания.
8. Чесън и лук
Те притежават фитонциди, които унищожават микроорганизмите във въздуха. Освен това флавоноидите в тези продукти намаляват вероятността от появата на злокачествени образувания.
9. Броколи и зеле
Броколите са богати на бета-каротин и витамин С, а индол-3-метанолът, съдържащ се в зелето, възпрепятства развитието на рак на гърдата.
10. Спанак
Офталмолозите определят спанака като отлично средство за профилактика на дистрофия на ретината и намаляване остротата на зрението. Това се постига благодарение на високото съдържание на каротиноиди, зеаксантин и лутеин.
11. Прорастналите зърна пшеница
Те са източник на витамин Е и магнезий, подобряват процеса на храносмилането.
12. Леща, грах, фасул и ядки
Насищат организма с белтъчини и целулоза.
13. Кисело мляко
Способства за нормализирането на микробния състав на червата. Млякото е източник на калций, витамин В и А, то укрепва костната и нервната система.
14. Риба
Омега 3 мастните киселини, съдържащи се в нея, намаляват риска от възникването на заболявания на сърцето и укрепват нервната система.
15. Миди, раци и другите морски продукти
Съдържащи витамин В12, желязо, цинк, магнезий и калия, според диетолозите, те са идеалното за нас меню.
Преходът от лятото към есента не винаги е приятен. Тогава прибираме летните дрехи и изваждаме пуловерите, подготвяме се за студеното време, грипния сезон и алергиите.
Разнообразните есенни плодове и зеленчуци, които освен че са много вкусни, са и изключително полезни за здравето по време на смяната на сезоните.
За да се чувствате добре през есента и да подготвите организма си за зимата, е добре да наблегнете на някои здравословни продукти от природата:
Ябълки
Една ябълка съдържа 80 калории. Този плод доставя на организма витамин С и много полезни фибри. Както разтворимите, така и неразтворимите фибри на ябълките помагат за правилното храносмилане и за поддържане на нормалните стойности на холестерола. Тъй като има много различни сортове ябълки – сладки, кисели, тръпчиви, няма да ви омръзне и винаги ще ви е вкусно да ядете по една на ден.
Цвекло
Цвеклото съдържа малко калории, натурална захар и изобилства от витамин В. В него има много фолиати и една разновидност на витамин В, която е жизнено важна за правилния растеж на клетките, особено по време на бременност. Цвеклото съдържа и още два витамина от В група: бетацианин /betacyanin/ - пигмент, който е мощен антиоксидант, и бетаин / betaine / – вещество, което предпазва сърцето. Цвеклото също така е богат източник на фибри.
Чушки
До края на октомври има голямо изобилие от различни сортове чушки. Когато в тях липсва веществото капсаицин, на което се дължи лютият вкус, чушките придават много приятен сладък привкус на храната. А само една купичка нарязани чушки доставя почти 300% от необходимата дневна доза витамин C. Освен това в тях има много антиоксиданти. Чушките може да се прибавят към салати, да се готвят с крехко месо или да се задушават заедно с други зеленчуци.
Брюкселско зеле
Заедно със зелето, спанака и броколите тези мини зелки принадлежат към кръстовидните зеленчуци. Въпреки че брюкселското зеле не попада в топ листата на зеленчуците, то има много ценни хранителни качества. Една купичка нарязано на четвъртинки брюкселско зеле съдържа четвърт от необходимата дневна доза фолиати, 15% от нужните фибри и калий, 10% от желязото и омега-3 мазнините и забележителните 161% от дневната доза витамин С.
Червени боровинки
Ярко червени и стипчиви, червените боровинки зреят през есента и са изключително полезни за здравето. Те са богати на витамин С и фибри и са известни като лек срещу бактериите, които причиняват инфекции на пикочните пътища. Добавяйте ги към фруктови и други салати, към овесените каши, към сладкишите.
Смокини
Смокините са нискокалорични и много полезни. Те съдържат много калий, който е необходим за здравето на сърцето, бъбреците и функцията на мускулите, и калций, който заздравява костите. 200 грама пресни смокини доставят 30% от препоръчителната дневна доза фибри. Както всички плодове и смокините са богат източник на антиоксиданти. Установено е, че екстракт от смокинови листа подобрява състоянието на диабетиците.
Круши
Този фин и сладък плод доставя на организма също толкова витамин С и фибри, колкото и ябълките. Освен това крушите съдържат и антиоксидантния минерал мед. Заради тяхната сочност и масленост те са идеална добавка към салати и зърнени каши.
Тиква
Наситеният цвят на тиквата подсказва, че тя съдържа много полезни хранителни вещества. Витамин А под формата на бетакаротин изобилства в тиквите. Бетакаротинът е полезен за доброто зрение, засилва имунната система и предпазва организма от свободните радикали, които предизвикват проблеми с кръвоносните съдове и рак. Тиквата съдържа много калий, който регулира работата на бъбреците, сърцето, мускулите и нервите. Тя има много фибри, които понижават холестерола, нормализират дейността на стомашния тракт и нивото на кръвната захар.
Пащърнак
Пащърнакът не е много популярен зеленчук. Той изглежда като безцветен морков, но съдържа много повече полезния за сърцето калий и фолиати от морковите. Фолиатите са необходими за растежа на здрави клетки – тяхната липса се свързва с вродените дефекти и рака. Пащернакът съдържа наполовина по-малко протеини и витамин С от картофите, но за сметка на това е много богат на фибри.
Сладки картофи
Този сорт картофи съдържа повече желязо и е добър източник на витамини А и В6 (полезен за сърцето).
Health.bg
Шведски учени са установили, че кафето намалява риска от ендометриален рак, съобщи Ройтерс.
Проучването, публикувано в International Journal of Cancer, е обхванало 60 634 жени, от които само 1% са се разболели от рак на матката по време на изследването.
Жените, които пиели по 2 или повече кафета дневно, били значително по-малко застрашени, като всяка допълнителна чаша понижава риска с около 10%.
Кофеиновата напитка има най-силен предпазващ ефект върху жените с наднормено тегло, твърдят учените.
Според тях кафето влияе на факторите, играещи роля в развитието на рака на матката - кръвна захар, мастни клетки и естроген.
Необходими са обаче още доказателства, които да подкрепят тази теория, категорични са специалистите.
Health.bg
Ако се опитвате да отслабнете, вероятно спазвате режим, пълен със съвети и "златни правила" как да намалите приеманите калории. Но също така вероятно ще се изненадате - много от тях всъщност дават обратен резултат.
Предлагаме шест от най-честите грешки, допускани при спазването на ограничаващи диети, както и експертните съвети как правилно да сваляте килограми.
1. Презапасявате се с калории
Да, намаляването на калориите е основата на загуба на тегло. Но, ако складирате повечето от тези калории за края на деня, хормоните на глада са объркани и тялото ви иска да ядете повече от необходимото.
Доказано е, че особено с напредване на възрастта тези, които изяждат голямата част от дневната си доза калории в една огромна порция за вечеря, произвеждат повече грелин (хормон, който причинява глад), отколкото, ако ядат същото количество калории на три равни части.
По-разумното решение: Консумирайте по-голямата част от калориите в началото на деня. Преяждането вечер потиска апетита сутрин и така се създава порочен кръг – не искате закуска, но винаги умирате от глад на вечеря. Изходът е да поправите баланса така, че да не се изкушавате да преяждате вечер.
За да си върнете сутрешния апетит, намалете наполовина вечерното количество храна. Например: изяждайте за закуска около 500 калории – едно бъркано яйце с нискомаслен кашкавал върху пълнозърнесто хлебче с чаша портокалов сок. Това количество следва да ви засити до обяд. Щом режимът на апетита ви се оправи, не отлагайте с повече от 5 часа следващото ядене. То трябва да е приблизително в същото количество.
2. Ядете непостоянно
Проблемът при неравномерното хранене през деня е именно наддаването на килограми. Изследваниято сочат, че хората, които ядат в редовни интервали от време или разпределят обичайното си дневно количество храна в повече хранения през деня, изгарят повече калории през трите часа след основното хранене отколкото след след непланирани похапвания.
Този режим на хранене води и до производството на по-малко инсулин, чието прекомерно количество също се свързва с натрупването на тегло.
Освен това непостоянното хаотично хранене неусетно ще доведе до консумиране на ненужно големи количества храна. За съжаление ние рядко осъзнаваме колко калории допълнително добавят тези малки похапвания.
По-разумното решение: Открийте колко пъти на ден ви е необходимо да се храните (при всеки е различно) и си направете график. Не е добре да се чувствате сякаш умирате от глад, но е добре да се чувствате умерено гладни. Може да се насочите върху вътрешните знаци на тялото си чрез дневник на храната. Това е доказано ефективен подход – изследване показва, че хората, които си водят хранителен дневник, свалят до два пъти повече килограми.
3. Не броите всяка калория
Хората постоянно подценяват калориите в храни като киселото мляко, рибата и печеното пиле. Но само защото една храна е полезна, това не означава, че можете да ядете големи количества от нея. Една шепа ядки съдържа 200 и повече калории. И, ако я прибавите към дневното количество без да се ограничите от нещо друго, ето ви причина да не отслабвате.
По-разумното решение: Бройте всички калории. Щом се научите, че една чаша зърнена закуска съдържа 200 калории или че има 220 калории в едно малко шишенце портокалов сок, ще станете по-предпазливи какво количество поглъщате.
4. Правите екстремни диети
Съкращаването на значимите калории звучи като бърз начин да свалите от теглото си, но е възможно да получите обратен нежелан резултат (т.нар. йо-йо ефект). Диетолозите препоръчват да не намалявате калориите под 1200-1500 на ден. Ако правите екстремни диети за повече от две седмици, метаболизмът ви постепенно, но временно ще се забави. И резултатът е, че започвате да губите все по-малко и по-малко килограми независимо от ограниченията. Причината е в това, че тялото складира енергия, за да ви предпази да не изгубите тегло прекалено бързо. И още нещо - когато драстично намалявате калориите, заедно с мазнините губите и мускулна маса – особено, ако не правите упражнения. Тъй като мускулите са своеобразна пещ, изгаряща калориите, това може да забави метаболизма за дълго, дори и след като сте спрели диетата.
По-разумното решение: Поставете си за цел да сваляте по половин килограм на седмица – бавното, стабилно намаляване на теглото ви подсигурява, че губите мазнини, а не мускулна маса. Ако искате да свалите 5 кг, започнете 10 седмици преди моментът, когато искате да сте си постигнали целта, а не само 4 седмици по-рано. Това е начинът за отслабване и задържане на новото тегло. За да сваляте по половин килограм на седмица, отрежете 250 калории от диетата си и изгаряйте по още 250 чрез физически упражнения всеки ден.
5. Целта за отслабване е краткосрочна
Статистиката показва, че само 20% от хората, които се подлагат на ограничаващи диети, успешно задържат теглото си след отслабването за повече от година. Това се дължи на факта, че след като постигнат целта си, те се връщат към предишните си хранителни навици. Но, ако наистина искате да спечелите битката с килограмите, трябва постоянно да спазвате хранителен режим, т.е. дори и след като сте отслабнали.
Доказано е, че тези, които поддържат правилен режим всеки ден, е 1 1/2 пъти по-вероятно да запазят за дълго ефекта от отслабването, отколкото онези, които решават, че през уикенда могат да си починат от диетата и да се наядат до насита. Примерно, ако похапвате шепа бисквити всяка вечер преди лягане, поставете си за цел да ядете по 2 вместо 6, и намалявайте с по една на ден. Щом превърнете това в навик, похвалете се сами и продължете към следващата цел.
По-разумното решение: Мислете за здравословното хранене като за процес, не като за "диета" с начало и край. Правете малки промени, с които можете да свикнете и да ги превърнете в дългосрочни навици. Започнете като направите списък с проблемните части от диетата си, след това намерете начин да се справяте с тях - едно по едно.
6. Мислите, че "ниско съдържание на мазнини" означава "яжте повече"
Когато една храна се описва като диетична, подсъзнателно ние приемаме, че можем да ядем повече от нея – дори и всъщност да е толкова калорична, колкото нормалната храна. Когато в едно изследване на участниците били предложени еднакви бонбони с етикет "нормални" или "с ниско съдържание на мазнини", хората ядели почти 30% повече от "диетичните". По-малко мазнини не значи по-малко калории! Но хората приемат, че е така и са склонни да прекаляват.
По-разумното решение: винаги проверявайте етикетите на храните - така наречените "диетични" често не са с по-малко калории. Ако вземете нискомаслени бисквити например, си спестявате само по 3 калории за бисквита. Щом проверите написаното, следвайте златното правило на всяка храна: внимавайте с количеството! Ограничете се до 2 малки бисквити или заменете кофичката плодово кисело мляко с детска порция.
И още нещо - предпочитате храни с нормално съдържание на мазнини, пак можете да свалите от теглото си - като следите количеството, което изяждате.
Zdrave.bg
Поговорката "Една ябълка на ден държи доктора настрана" спокойно може са се приложи и за кивито, след като новозеландски специалисти са открили доказателства за голямата полза от този плод за здравето, пише БТА, цитирайки в. "Ню зиланд хералд".
Професор Робин Фрейзър от университета на Отаго смята, че богатият на витамин С плод може да крие ключа към дълголетието.
Специалистът е установил, че кивито е идеалната храна за предпазване от чернодробни проблеми, както и че е много важно за здравето на белите кръвни клетки.
Фрейзър сравнява черния дроб със сито, което, когато функционира правилно, ефективно филтрира преносителите на холестерол. Когато обаче дупките на ситото се запушат в резултат на злоупотреба с алкохол, прекомерна консумация на мазни храни, тютюнопушене и стрес, може да се развие атеросклероза и да се увеличи рискът от инсулт, инфаркт, гангрена и аневризъм на аортата.
Благодарение на всекидневната консумация на киви обаче, в комбинация със здравословен начин на живот, дупките на ситото могат да бъдат отпушени отново, обяснява специалистът. Той допълва, че витамин С, който се съдържа в големи количества в кивито, е необходим на белите кръвни клетки, за да унищожават бактериите. БТА
Обличайте се ярко!
Широките панталони и развлеченият пуловер няма да ви покажат, че сте напълняли, доката тесните и светли дрехи веднага ще подчертаят излишните килограми.
Направете любимите си ястия полезни!
Научете се да готвите по нов начин своите любими ястия. Използвайте продукти с ниско съдържание на мазнини, пълнозърнест хляб и т.н.
Яжте повече оранжево!
Специалисти твърдят, че оранжевият цвят повдига настроението и придава енергия. Освен това повечето оранжеви продукти са нискокалорични: портокали, мандарини, кайсии, моркови, ряпа, манго, чушки.
Съставете си план за лятото!
Вместо да се предавате на мрачното зимно настроение, обмислете плановете си за лятото. Създайте си повече удоволствия от едно планирано пътуване. Ако сте решили да посетите Франция - започнете уроци по френски, ако вашата цел са Карибите - запишете се на курсове по гмуркане, а ако това е Испания - научете се да танцувате фламенко. Никой не твърди, че трябва да станете експерти, просто ще имате едно по-полезно занимание от това да седите вкъщи пред телевизора с купа пуканки например.
Стопляйте се с физическите упражнения!
Не включвайте парното до край - опитайте да се стоплите по друг начин. И упражненията у дома и разходката навън ще ви сгреят, а и ще изгорите няколко калории повече.
Повече пипер!
Пикантната храна, като например мексиканската или индийската, стопля и изгаря мазнините. Изследванията показват, че пиперът в чилито повишава с 50% ритъма на сърцето и обмяната на веществата в продължение на 3 часа след храненето.
Отдайте се на любовта!
Не отлагайте секса само за почивните дни. Страстните обятия освобождават хормоните на щастието - ендорфините, а колкото по-щастлив е човек, толкова по-малко търси утеха в храната. Освен това по време се секс се изгарят 140 калории.
Спете повече!
Учените смятат, че хроничното недоспиване води до увеличаване на теглото, тъй като недостигът на сън повишава нивото на хормоните, влияещи върху апетита. Колкото повече спим, толково по-малко време ще прекараме в компанията на купата със сладки!
Приемайте достатъчно течности!
През зимата често забравяме, че трябва да се пие около 2 литра вода дневно. Затоплените офиси, домове и магазини ни карат да се потим и губим течности. Парното допълнително изсушава въздуха. Жаждата често се приема като глад и хората започват да ядат, когато в действителност се нуждаят от течности.
Започнете да готвите.
Заловете се с кулинарни експерименти през зимните вечери. Избирайте полезни продукти, чието нарязване и приготвяне ще ви помогнат да изгорите поне 120 калории за половин час.
Ключът към отслабването не е в строгите диети и изтощителните тренировки, а в консумацията на повече домати, пише БТА, цитирайки в. "Дейли експрес", позовавайки се на резултатите от британско изследване.
Специалистите от университета на Рединг са установили, че доматите дават чувството за ситост и потискат желанието да се яде между основните хранения - един от главните капани за желаещите да отслабнат.
Изследователите смятат, че причината за благоприятния ефект на доматите за регулиране на теглото е съставката ликопен, която променя нивата на хормоните на апетита.
В изследването са участвали 17 жени на възраст между 18 и 35 години. Те трябвало да засищат глада си със сандвичи от бял хляб, комбинирани с моркови или домати. Оказало се, че най-сити участничките се чувстват, когато залагат на комбинацията от хляб и домати. БТА
Когато настъпи сезонът на простудите, все по-често се сещаме, че идва зимата и е време на помислим как да засилим имунната си система.
В нито един медицински справочник няма да намерите диагноза “простуда”. Във всекидневието хората наричат така много вирусни заболявания, разбира се на първо място грипа и настинките. А само вирусите, които предизвикват настинка, са повече от 250.
Лечението на простудата не зависи от названието на вируса, а профилактиката – още по-малко. Затова трябва да укрепим имунитета си, но как точно да стане това...
Съвети може да ви даде едва ли не всеки. Един ще ви препоръча чесън и червено вино, друг - “едно забележително лекарство”, което вече 3 години помага на цялото семейство и всички приятели...
Имунностимулаторите и имуномодулаторите са сериозни лечебни средства, които се използват за лечение на хепатит, херпес, злокачествени заболявания. Те не бива трябва да се използват от всички, решили да засилят имунитета си преди зимата.
Сериозни дефекти в имунната система имат само около 5% от хората. При останалите или няма поражения в имунитета или те са твърде малки, временни и не изискват твърде сериозни мерки като употребата на лекарства.
Една от функциите на имунитета е да регулира растежа на клетките където и колкото е необходимо. Затова всяко невнимателно и над нормата външно въздействие може да доведе до т.нар. имунна грешка, т.е. до неправилно разрастване на клетката в определено място, а това може да предизвика сериозни здравословни проблеми.
Най-лесните начини за безопасно модулиране на имунитета са правилното хранене и “живите” витамини, т.е. това, което ни дава природата:
Миризми
Чесънът, лукът, евкалиптът са прекрасни фитонциди - натурални антисептици, които прочистват кръвта от вредните микроорганизми. Независимо дали ядем тези продукти или ги използваме под формата на есенция в ароматизираната свещ, всичко трябва да бъде с мярка. Например прекалената употреба на чесън е вредна за страдащите от язва.
Закаляване
Взимането на студен душ, къпането в открити басейни през есента е форма на стрес, на който организмът реагира с изхвърлянето на голямо количество антитела. Те действат до 48 часа и са своеобразен неприкосновен запас, който не трябва да се изразходва постоянно, за да не се изхабят резервите на имунната система. Затова закаляването трябва да бъде умерено. Препоръчително е всяка сутрин да взимате душ постепенно понижавайки температура на водата от 30 до 15 градуса.
Фитнес, басейн
Фитнесът влияе много добре на работата на имунната система – тренира кръвотока, извежда продуктите на разпада, засилва възстановителните процеси, не позволява на млечната киселина да се натрупва в мускулите. Плуването пък е спорт, който не натоварва рязко мускулатурата, не води до прегряване. От друга страна той равномерно ангажира всички мускулни групи и действа общоукрепващо.
Ендорфини
Положителни емоции - нови впечатления, смях, целувки и прегръдки – това са все идеални форми за укрепване не само на психиката. Чист въздух, сън и секс - eдва ли има нужда от каквито и да било коментари.
Азбука на природния имунитет
• Витамин А
- Продукти с растителен произход: моркови, цитрусови.
- Продукти с животински произход: краве масло, сирене, яйца, черен дроб.
• Бета-каротин
- Продукти с растителен произход: моркови, магданоз, спанак, диня, домати, зеле, аспержи, броколи, кайсии.
• Витамин В1 (тиамин)
- Продукти с растителен произход: суха бирена мая, овесени кълнове, ядки.
- Продукти с животински произход: свинско месо.
• Витамин В2 (рибофлавин)
- Продукти с растителен произход: екстракт от дрожди, пшенични кълнове, соя, боб, зеле, броколи.
- Продукти с животински произход: черен дроб, яйчен жълтък, сирене.
• Витамин В5
- Продукти с растителен произход: дрожди, бобови растения, гъби, ориз.
- Продукти с животински произход: черен дроб, месни субпродукти.
• Витамин В6
- Продукти с растителен произход: пшенични кълнове, зеленчуци със зелен цвят.
- Продукти, зеленчуци със зелен цвят.
- Продукти с животински произход: месо, черен дроб, яйца, мляко, риба.
• Витамин В9 (фолиева киселина)
- Продукти с растителен произход: ядки, зеленчуци със зелен цвят, бобови растения, банани, портокали.
- Продукти с животински произход: яйца, местни субпродукти.
• Витамин В12
- Продукти с растителен произход: дрожди, морски водорасли.
- Продукти с животински произход: черен дроб, бъбреци, хайвер, яйца, сирене, мляко, извара, месо, риба.
• Витамин С
- Продукти с растителен произход: шипка, чушки, цитрусови плодове, касис, различните сортове зеле, ягоди, лапад.
• Витамин D
- Продукти с животински произход: мляко, яйца, риба, мазни видове риба.
Всъщност не е никак учудващо, че натуралните лекове срещу настинка и грип са популярни – съвременната медицина въпреки постиженията си все още не е предложила лекарство, което наистина да лекува тези познати отдавна заболявания. Наистина някои антивирусни препарати могат да предпазят от грип или да съкратят продължителността му да облекчат симптомите, но повечето лекарства предлагат само временното им облекчение. В същото време има доста използвани от векове натурални продукти, а и храни, които наистина ще ви помогнат да се почувствате по-добре.
Ехинацея
Тя е билкова добавка, която подобрява работата на имунната система и с това опосредствено намалява риска от настинка и грип. Някои нови изследвания показват, че благодарение на нея заболяванията протичат по-леко, а продължителността им намалява средно с ден и половина. Независимо, че става дума за хранителна добавка, преди нейната употреба е препоръчително да се консултирате със своя лекар. Това се отнася и за всеки друг продукт на естествена основа.
Цинк
Според някои изследвания той притежава антивирусни свойства. Има доказателства, че минералът може да предпази от формирането на определени протеини, които вирусите използват, за да се размножават. Но дали ще има ефект зависи много от това как се приема цинкът. Цинковите таблетки изглежда нямат ефект върху продължителността на настинката или грипа, но геловете за нос с цинк показват обещаващи резултати.
Витамин С
Изследванията за ефективността на витамин С при борба с простудите остава под въпрос. Някои изследвания показват, че витамин С наистина може да съкрати продължителността на обикновената настинка макар и минимално. Други изследвания са по-категорични в тази посока. Това, което е сигурно е, че витамин С има отношение към по-доброто функциониране на имунната система, т.е. следва да намалява риска от заболяване. Независимо, че този витамин не може да се складира в тялото (т.е. излишните количества се изхвърлят), не се препоръчва употребата на повече от 2 г дневно заради риска от странични действия, най-често камъни в бъбреците и диария.
Пилешка супа
Истинска бабина рецепта! Пилешката супа може да помогне да се справите с простудните симптоми по няколко начина. Вдишвайки парите, помагате на запушения нос. Пиенето на повече течности помага да избегнете дехидратация, която е реална опасност при всяко повишаване на температурата. В лабораторни условия тя е показала и антивъзпалителни свойства.
Топъл чай
Пиенето на топъл (не горещ!) чай дава някои от същите ползи като пилешката супа. Вдишването на парата улеснява дишането, а течността облекчава гърлото и осигурява хидратация. Черните и зелените чайове имат още един бонус – богати са на антиоксиданти.
Топъл подсладен пунш
Той е старо лекарство за нощно време, макар и не много популярно у нас. И все пак, тъй като не е препоръчително да пиете черен чай точно преди да си легнете, направете си билков, добавете една чаена лъжичка мед, глътка уиски или бърбън и изстискайте лимон. Тази смес ще облекчи запушването на носа, болките в гърлото и ще ви помогне да заспите. Но се ограничете до една "доза". Твърде много алкохол ще се отрази негативно на имунната система.
Чесън
Той отдавна е настойчиво предлаган заради твърденията, че се бори с вредните микроорганизми. Няма достатъчно проучвания по този въпрос, за да бъде препоръчан като лекарство при простуда, но пък най-малкото ще придаде вкус на храната ви, когато, заради запушения нос, всичко ви се струва безвкусно. А организмът има нужда от повече енергия, за да се пребори с болестта.
Гаргара с хрян
Хрянът е народен лек за премахване на секрета от дихателните пътища. Един възможен вариант е да смесите пресен хрян с мед в чаша вода и да си направите гаргара.
Zdrave.bg
Свикнали сме да мислим за замърсяването на въздуха като нещо, идващо отвън – смог, мъгла, лека мараня. Но истината е, че въздухът вътре - в дома, офиса и в цялата сграда може да е по-замърсен дори от този навън. Към външните замърсители у дома дсе добавят оловото (от домашния прах), формалдехид, радон, дори летливи химикали от популярните средства за почистване. Някои замърсители се внасят вкъщи с влизането и излизането. Други влизат с новите матраци или мебели, с препаратите за килимите или с боята по стените.
В целия този микс ще намерите и микроскопични акари – основен алерген, както и пръст и купчини пърхот от домашните любимци. Дори да нямате такъв у дома, това не означава, че не го внасяте отвън – днес това е един от т.нар. обществени алергени. Собствениците на домашни животни го разнасят по дрехите си и го разпространяват навсякъде през деня.
Децата, астматиците и възрастните хора са особено чувствителни към замърсяванията вътре в помещенията, но някои ефекти върху здравето може да се проявят чак след години в следствие на многократно излагане.
Стайните алергени и дразнители са станали много по-важни в последните десетилетия, защото прекарваме повече време вътре. И, понеже модерният дом е изолиран по всякакъв начин, тези дразнители не могат лесно да излязат. Затова е днешният човек е изложен на 3-4 пъти повече подобни дразнители, отколкото преди 30-40 години.
Все пак, как да намалим количеството вредни частици и химикали във въздуха у дома и да намалим негативното им влияние. Предлагаме ви пет съвета за всекидневието с доказан ефект:
1. Поддържайте подът чист и свеж
- С прахосмукачка - химикалите и алергените се натрупват в домашния прах дори с десетилетия. Ако използвате прахосмукачка със специален (НЕРА) филтър, ще намалите дори концентрацията на олово в дома си. Можете да се отървете и от други токсини като полените, животинския пърхот, акарите.
Използването на прахосмукачка с повече тяга, въртящи се четки и специален филтър е гаранция, че прахта и мръсотията няма да бъдат издухани обратно при изпускането на въздуха от прахосмукачката. Минете с прахосмукачката едно и също място няколко пъти, ако то е сред по-използваните. Не пропускайте стените, ръбовете на килимите и тапицираните мебели, където се натрупва прах. За най-добри резултати чистете с прахосмукачка по два или повече пъти на седмица и сменяйте филтъра редовно.
- Избършете. Има места, където прахосмукачката не може да достигне. Може да пропуснете почистващите препарати и да използвате само чиста вода. Новите микрофибърни бърсалки и парцали за прах доказано улавят повече прах и мръсотия без да изискват употребата на каквито и да е почистващи разтвори.
- Дръжте мръсотията навън, като сложите постелка пред всяка врата. Хората внасят с обувките си всякакви видове замърсители. Бърсалките пред вратите намаляват количеството мръсотия, пестициди и други замърсители. Ако постелката е достатъчно голяма, дори хората, които не си изтриват обувките, ще оставят повечето замърсители върху нея, а не върху пода у дома.
Ако живеете в по-старо жилище, има голяма вероятност в стените да са останали следи от оловна боя, използвана в миналото. Но, дори в по-нов дом, може да се окажете изложени на олово – от оловния прах, внесен отвън. Той доказано повишава риска от сериозни проблеми при малките деца, водещи до увреди на мозъка, на централната нервна система и бъбреците. Пестицидите също се свързват с мозъчни увреди при най-малките. Децата лесно прихващат праха по пръстите си и после пъхат ръцете си в устата.
2. Поддържайте здравословно ниво на влажност
Акарите и плесените обичат влагата. Поддържането на влажност между 30 и 50% помага да контролирате и тях и други алергени. Влагоуловителите (и климатиците през летните месеци) помагат да се редуцира влажността на въздуха вътре и ефективно контролират нивото на алергени. Климатиците понижават също количеството на полени в помещението – още един плюс за хората с алергии.
Още няколко съвета:
- Използвайте вентилатор или отворете прозорец, когато готвите, пускате пералнята или се къпете.
- Не поливайте прекалено много цветята в стаята.
- Изнасяйте дрехите да се сушат навън.
- Поправете всяко дори и минимално спукване на водопровод, за да предотвратите появата на плесени.
3. Не пушете у дома
Най-честото замърсяване на домашния въздух в повечето домове е от цигареният дим. Той съдържа повече от 4000 химикали, повечето от които доказано вредни. Пасивното пушене също повишава риска от респираторни и ушни инфекции, астма, рак. За самия пушач пристрастяването силно повишава риска от рак, води до проблеми с дишането и последващ риск от сърдечен пристъп и удар.
Ако сте стигнали до решението, че искате да спрете да пушите, никотино-заместващата терапия, други медикаменти, консултацията с психолог могат да помогнат. Открийте метод, който да е подходящ за вас, поискайте малко подкрепа от семейство, приятели и мислете позитивно. Фокусирайте се върху причините да откажете цигарите – не върху непреодолимото желание да запалите. Ако не спрете да пушите, поне не го правете в дома си.
4. Проверете за радон
Независимо дали имате нов или стар дом, възможно е да имате проблем с нивата на радона. Доказано е, че този безцветен газ без мирис значително повишава риска от рак на белите дробове. Радонът е втората основна причина за това заболяване след тютюнопушенето. Комбинацията от двата фактора прави риска от рак на белите дробове особено висок.
Радонът е радиоактивен. Той произлиза от естественото разлагане на урана, намиращ се в почти всички видове почва. Обикновено се движи отдолу-нагоре, т.е. от почвата към горните етажи, като се концентрира в малки дупки и цепнатини. Домовете със силно течение, тези със застоял въздух, домовете с или без мазета – всеки дом потенциално може да има проблем с радона.
Гранитните плочи също се свързват с повишено ниво на радон. Експертите признават, че повечето гранитни плочи отделят известно количество радон, но въпросът е дали го правят в количество, което може да причини рак. Тестването е лесно, евтино и отнема само няколко минути. При установяване на проблем има лесни и не особено скъпи начини да понижите нивата му. Дори високите нива на радон могат да бъдат редуцирани до приемливи.
5. Използвайте натурални ароматизатори
Може да асоциирате например аромата на лимон с чиста кухня или чисти дрехи. Но синтетичните аромати в продуктите за пране и ароматизаторите за въздух отделят във въздуха десетки видове химикали, които няма да намерите описани върху етикета. Традиционните препарати за почистване на пране, омекотителите и ароматизаторите за въздух в твърда, течна форма или спрей – всички те може да отделят такъв газ.
По време на изследване, при тестване на популярен ароматизатор за въздух са били открити 20 различни летливи органични съставки, 7 от които токсични. Но тези химикали не се споменават на етикета. Реалният състав на аромата се определя като “търговска тайна”.
Повечето аромати са производни на петролни продукти и като цяло не се изследват дали имат значими вредни ефекти върху здравето на хората, които ги вдишват (тестовете обикновено са насочени към това дали аромата предизвиква раздразнение на кожата).
Фталатите например са група химикали, често използвани при ароматизаторите, както и при производството най-вече на меките пластмаси. Изследвания сочат, че тези химикали могат да доведат до хормонални разстройства.
Какво можем да направим?
- Търсете перилни препарати без ароматизатори или с натурални аромати.
- Преминете на леки препарати за чистене без изкуствени аромати.
- Не използвате аерозолни спрейове – дезодоранти, спрейове за коса, препарати за чистене на килими, за полиране на мебелите и освежители за въздух.
- Пуснете вътре повече свеж въздух. Отваряйте прозорците, за да не се натрупват токсичните химикали в дома ви. Ако някой в дома ви страда от алергия, по-добре е пречистването на въздуха да става чрез филтрираща климатична система.
- Използвайте резенчета лимон и сода за хляб, за да постигнете аромат на чистота в кухнята.
- Вкарайте природата в дома си - всяка стая е по-хубава с някакво растение. Също така е и здравословно. Изследване, проведено от НАСА показва, че растенията вкъщи действат като живи пречистватели на въздуха – абсорбират химичните замърсители, разпръснати от синтетичните материали.
Zdrave.bg