Много хора, особено през втората половина на зимата усещат необяснимо неразположение, слабост и умора. Едни лекари ни убеждават, че причината за това е недостигът на витамини в храната през зимата. Други твърдят, че с настъпването на пролетта се променя газовият състав на атмосферния въздух. А трети - че не ни стига слънчевата светлина.
Именно през тази част от годината най-много хора посягат към допълнителен източник на витамини – различните видове таблетки и сиропи.
Какви да изберем? Опасни ли са? Имат ли противопоказания?
Наричат витамините азбуката на здравия живот, защото:
А – повишава съпротивляемостта към заболяванията на дихателната система, съкращава продължителността на болестите, запазва кожата, костите, косата, зъбите и венците здрави, лекува пъпки, абцеси, язви.
В1 – витаминът за “бодър дух” нормализира нервите, мускулите, сърцето, намалява зъбобола, помага при прилошаване.
В2 – спомага за възможността да имате деца, запазва здрави кожата, косата и ноктите, подобрява зрението и съдейства за растежа.
В6 – предотвратява нервните и кожни болести, забавя стареенето, действа като естествен диуретик.
В12 – участва в кръвообращението, увелечава енергията, поддържа нервната система, повишава апетита при децата, съдейства за растежа.
В15 – понижава нивото на холестерол в кръвта, възстановява след отпадналост, предпазва от замърсявания, неутрализира желанието за консумация на алкохол и предотвратява махмурлука.
С – заздравява раните и изгарянията, понижава нивото на холестерола, предпазва от много вируси и бактерии, намалява образуването на тромби, увеличава продължителността на живота, намалява въздействието на алергените.
Д – помага при усвояването на калция и фосфора, действа подсилващо при заздравяване на костите и зъбите, предпазва от настинка, лекува конюнктивита, съдейства за усвояването на витамин А.
Е – забавя стареенето на клетките, повишава издръжливостта, предпазва белите дробове, разтваря тромбите, намалява умората , заздравява изгарянията, понижава кръвното, “пази” бременността.
F – регулира повишаването на нивото на холестерола, осигурява здрава кожа и коса, подобрява общото здравословно състояние, предпазва сърцето, спомага за намаляване на теглото.
К – помага за правилното съсирване на кръвта, предотвратява вътрешните кръвоизливи.
Р – укрепва стените на капилярите, предпазва от инфекции, лекува кървенето на венците.
РР – жизнено важен за синтеза на половите и други хормони, инсулина, за функционирането на нервната система и мозъка.
С какво е опасна авитаминозата?
Витамините са различни вещества, които се съдържат в храната в минимални дози, но без които нашият организъм не може да съществува нормално. В по-стари времена животът на хората е бил свързан с повече физически труд и те са изяждали до 5 кг различна храна на ден. Затова и съдържащите се в нея витамини са им били напълно достатъчни.
Днес нашето физическо натоварване е по-малко, ядем значително по-малко, неправилно или небалансирано и витамините не ни достигат. А без тях храната се усвоява по-лошо, имаме по-малко енергия, по-често боледуваме и живеем по-кратко.
Много от заболяванията и всички по-малки здравословни проблеми са предизвикани от недостига на един или няколко витамина:
• сухотата на кожата – недостиг на витамин С, В6, Н, А,
• кожни изривания – недостиг на В6, РР, А,
• изтощена коса – В6, Р, А,
• гадене – В1, В6,
• липса на апетит – А, В1, В2, В6, В12, Н,
• безсъние – В6, РР,
• склонност към инфекции – С, А,
• раздразнителност и безпокойство – С, В1, В6, В12, РР, Н,
• проблеми със зрението – А, В2, В6,
• чести стомашни разстройства – В12, РР, А,
• честа поява на синини – Р,
• кървене на венците – С, В6, РР.
С какво ни застрашава хипервитаминозата?
Трудно е да се предозират синтетичните витамини, но все пак трябва да се спазват указанията. За природните витамини, с изключение на А и D, това обаче не се отнася – прекомерните количества от тях от тях могат да доведат до натравяне. Появяват се сухота и сърбеж на кожата, главоболие, треска, гадене, повръщане. При хронично натравяне се появяват болки в ставите и безсъние.
При прекалена употреба на моркови или сок от моркови, в които има много каротин (витамин А) е възможен ксантоз – оцветяване на кожата и склерата на очите в жълто-оранжев цвят. Ако това е еднократен процес, не е опасно, но ако се прекалява постоянно, може да пострада черния дроб.
С витамин D понякога се натравят децата, които се лекуват от рахит. Появява се повръщане, силна жажда, спазми, повишава се кръвното, пулсът се забавя. Хроничното натравяне може да доведе до забавяне на развитието.
За какво тъгуват морските свинчета и... човекът?
Витамин С се счита едва ли не за най-важния сред всички витамини – ние се нуждаем от него като от хляба. Почти всички животни пряко го синтезират в своя организъм. Изключение правят само маймуните, морските свинчета и човекът.
Дневната доза от витамин С (50-100 мг) се съдържа в:
- един портокал със среден размер;
- половин грейпфрут;
- 5 ябълки;
- 150 г ягоди;
- 1 порция (ок. 200-250 г) варени картофи.
Хората, които постоянно вземат поливитамини, са застрашени от риска от образуване на камъни в бъбреците.
При всяка инфекция солите участват в неутрализацията на микробите, като ги покриват с кристалите си. “Кристализираните” микроби вече не оказват вреда и могат да се отстранят. Поливитамините са също соли, които атакуват “пришълците” и променените клетки на самия организъм.
За да се избегне риска, учените предлагат следната схема: да се приемат витамини 5-7 дни, после в продължение на 2-3 дни да се увеличи консумацията на питейна вода до 2 литра, като част от нея може да се използва за приготвяне на отвари или билкови чайове.
След това е необходима почивка в рамките на 5-7 дни: никакви витамини, никакви излишни течности. Ако този цикъл се повтори 3-4 пъти, той ще “прочисти” бъбреците.
Реклама
За ползата от ябълките е писано много. Направени са и доста изследвания. Едно от последните например показва, че специално “антираковите” свойства на плода се дължат на съдържанието в неговата кора.
Специалисти са анализирали химичния състав на обелките от ябълки и са идентифицирали фитохимикали, които са “доказан агент срещу най-малко три вида рак, срещан при хората – на белите дробове, на правото черво и на черния дроб”.
Безброй изследвания върху действието на ябълките, доказват максимата: “Ябълка на ден ще задържи лекаря далеч”, като свидетелстват за това, че храненето, богато на плодове и зеленчуци намалява риска от рак, сърдечни заболявания, диабет и още много хронични заболявания.
Едва наскоро обаче учените започнаха да определят кои именно съставки в ябълката, както и в останалите пловоде и зеленчуци, са отговорни за това тяхно действие. Повечето последни изследвания са съсредоточени върху “антираковите” качества на плода и показват, че те се дължат на фенолите – фитохимикали, намиращи се основно в кората и семената, сочи статия в новия брой на Journal of Agricultural and Food Chemistry.
Според резултатите, получени от американските специалисти, в кората на ябълките се съдържат фитохимикали с доказано антиоксидантно и антираково действие в пъти повече отколкото в самия плод.
Вкусотерапията е възникнала на основата на Аюрведа и се базира на постулата, че болестите могат да се лекуват, като се въздейства на вкусовите рецептори на човека. Разположени на езика, те са свързани с всички система на организма и затова въздействието на една или друга част от езика лекува съответните органи, твърди традционната индийска медицина. Например за стомаха отговаря средната част на езика, а за сърцето - неговият връх. Различните вкусове (сладък, горчив, солен или кисел) могат да оказват определено въздействие и върху различните органи.
Вкусотерапията в домашни условия много малко се различава от обикновената кулинария. Единственото условие е да изберете един вкус.
Тук ви предлагаме кратък обзор на осем от най-горчивите, но и най-полезни продукти:
1. Ряпата – общоукрепващо средство
Тs все още не е оценена напълно. Ряпата съдържа полезни органични киселини, минерални соли, витамини, ферменти, фитонциди, етерични масла, белтъчини и аминокиселини. За нея се твърди, че подобрява обмяната на веществата, повишава имунитета и извежда излишните течности от организма.
Противопоказания: заболявания на органите на стомашно-чревния тракт, наскоро прекаран инфаркт.
2. Хрянът – убива вредните бактерии, премахва възпалението
Той притежава почти всички положителни свойства на ряпата, но освен това има и бактерицидно и антисептично действие. Ежедневното натриване на кожата със сок от хрян премахва луничките, смята Аюрведа.
След промишлената обработка на хряна в него остава само целулозата, затова се препоръчва да се използват пресни корени, които могат да се настържат и подправят с лимонов сок или да се добавят към салата от два червени домата, подправени с лъжица растителна мазнина.
Противопоказания: същите като при ряпата.
3. Горчицата – лекува нервите
Подходяща е при заболявания на нервната система – от нервна възбуда и неврит на седалищния нерв до истерия.
Противопоказания: същите като при ряпата и хряна.
4 Грейпфрутът - за стройна фигура
Той съдържа инозитол и пектин, които изгарят мазнините по естествен път, подобрява апетита, способства за храносмилането и активизира дейността на черния дроб. Освен това нормализира работата на кръвоносните съдове, намалява нивото на холестерол, тонизира нервната система, помага за преодоляването на апатията, премахва умората.
Грейпфрутът се смята за най-полезния плод. От полза са и неговите семена – те имат бактерицидни свойства.
Противопоказания: не са открити, но е доказано, че сокът от грейпфрут е способен да засилва токсичността на лекарствата.
5. Кафето – за профилактика на диабет
Съвременната медицина е доказала, че в кафето се съдържат антиоксиданти, които предотвратяват диабет от втори тип и рак на черния дроб.
Кафето помага да се справим със стреса, стимулира дихателния център на мозъка (помага на астматиците да преодоляват пристъпите), извежда излишния холестерол от организма. В кафето се съдържат също полезни въглехидрати, мазнини, жизнено важни минерали и микроелементи.
Противопоказания: заболявания на сърдечно-съдовата система.
6. Чаят - за здрави кости
Той отлично помага в борбата с остеопорозата и другите заболявания на костите. Това се дължи на ефекта на полифенолите (вещества 25 пъти по-ефективни от витамин С), които предпазват генетичният материал на клетките от увреждане.
Чаят укрепва стените на кръвоносните съдове и стабилизира артериалното налягане, укрепва имунитета, лекува някои видове алергии и намалява риска от ракови заболявания. Добавянето на мляко в чая прави напитката отлично средство за камъни в бъбреците и пикочния мехур.
Противопоказания: изострена язва на стомаха и заболявания на бъбреците, безсъние, глаукома.
7. Бирата – за запазване на зрението
Според американски и канадски учени, публикували част от свое изследване в списание Prevention, съдържащите се в бирата антиоксиданти предпазват зрението от възникването на катаракта.
Бирата. Бирата регулира дишането и кръвообращението, влияе положително на храносмилането и разтваря камъни в бъбреците. В скандинавските страни бирата официално е призната за антидепресант. Най-полезни са тъмните видове бира.
Противопоказания: няма явни, като всичко зависи от изпитото количество. Учените препоръчват ежедневно да не се употребява повече от половин литър.
8. Натуралният шоколад – за укрепване на съдовете и предпазване от сърдечни заболявания
В декемврийския брой на американското списание The Heart швейцарски учени правят извода, че 60 г шоколад възпрепятстват свиването на артериите, подобряват циркулацията на кръвта и намаляват вероятността от образуването на тромби.
Освен това кофеинът и теоброминът, съдържащи се с горчивото лакомство, стимулират работоспособността и творческата активност на човека, помагат при повишено натоварване.
Млечният шоколад не притежава тези свойства поради съдържанието на млечна киселина, която неутрализира действието на антиоксидантите – флавоноиди.
Противопоказания: не са открити.
В последно време по една или друга причина нараства популярността на нетрадиционните методи на лечение. Музикалната терапията е един от най-популярните варианти за човек, който иска да експериментира с тези нови методи. Допитване, направено от психолози от Университета “Дюк” в САЩ, показва, че хората определят т.нар. музикална терапия като “най-лесния и приятен вариант за лечение: слушаш си музика и с всяка минута ставаш по-здрав”.
Дори нещата на пръв поглед да изглеждат доста прости, това всъщност не е така. Като начало важното е, че практически всички специалисти не отричат положителното въздействие на музиката върху здравето на човека.
За този ефект първи споменават древните гърци. Омир е описал как мелодичните песни са помагали за изцеляването на раните на героите, а Питагор е провеждал специални занятия по хорово пеене, защото е вярвал, че хармонията в музиката ражда и хармония в душата. Запазени са сведения, че той е започнал да съставя лечебна книга с музикални рецепти, където за лечението на всяка болест е съответствала мелодия.
През Средните векове английският мислител Роберт Бъртън е написал специална книга - “Анатомия на меланхолията”, в която защитава тезата, че музиката може да бъде много полезна при лечението на нервни разстройства.
През 19 век със спокойна отпускаща музика много психолози са лекували своите пациенти, но най-голям интерес към музикалната терапията е възникнал в средата на 20 век. Привържениците на този метод твърдят, че с музика могат да се лекуват не само нервните разстройства, но и много други заболявания.
Днес музикалната терапията е едно от най-популярните направления на алтернативната медицина. Привържениците на тази терапия се делят на две основни групи. По-предпазливите смятат, че лечебната сила на музиката е основана на психичните особености на човека. Според тях например спокойната класическа музика нормализира сърдечния ритъм и артериалното налягане, защото човек се отпуска и буквално се потапя в състояние на психологически комфорт.
По-радикалните поклонници на музикалната терапията изграждат доста сложни теории, обясняващи целебния ефект на избрани мелодии с точковото въздействие на звуковите вълни с определена честота върху организма. Те отново ценят най-високо лечебната сила на класическата музика, като за най-мощно и универсална лекарство се смята музиката на Моцарт, оценяват ефективността на етномузиката (например звуците на африканските барабани), но определят хардрока и хип-хопа като вредни за здравето.
За съжаление квалифицираните специалисти в тази област са рядкост и могат да се срещнат много т.нар. лечебни програми, близки до “Излекувай се сам с музика”. В някои страни дори се продават дискове с названия като “Музика за...” – черния дроб, стомаха и т.н.
Ако сте решили да пробвате музикалната терапия, но не можете да намерите по-добър вариант, просто потърсете магазин за класическа музика. Всички специалисти са единодушни, че трябва да се започне с Моцарт.
В определени среди се смята за доказано, че класическата музика влияе добре дори на животните и на растенията - че кравите, които слушат Моцарт, дават значително повече мляко, а от гроздето, което расте на постоянен музикален фон, се получава най-хубавото вино.
В Япония вече дори се предлагат специални “лечебни” мелодии за мобилни телефони.
Специалистите по музикална терапия са категорични, че дори да се приеме, че съществуват целебни мелодии, те трябва да се подбират индивидуално за всеки пациент, но все пак съществуват и някои общи препоръки:
• при гастрит слушайте “Седмата” на Бетховен,
• при болки в корема – “Валсът на цветята” на Чайковски,
• при проблеми с алкохола – “Аве Мария” на Шуберт,
• при повишено кръвно – “Сватбеният марш” на Менделсон,
• при безсъние – “Пер Гюнт” на Григ,
• при проблеми с потентността – Венисбергската сцена на Вагнер,
• при главоболие – пролетната песен на Менделсон и Гершуин,
• при потиснатост – валсовете на Чайковски и “Пролет” на Вивалди.
Някои дори стигат до там, че се опитват да определят как въздействат различните музикални инструменти:
• пианото – облекчава напрежението в стомаха, черния дроб и червата,
• китарата – “разтоварва” сърцето,
• саксофонът – подобрява работата на бъбреците,
• цигулката – активизира дейността на тънките черва,
• арфата – подобрява дишането,
• барабанът – повишава имунитета.
Разбира се, не може да се каже, че зад всички тези твърдения, има достатъчно доказателства, но все пак нека не забравяме основният водещ принцип при всяко лечение: “Най-важното е да не се навреди!”
Zdrave.bg
Канадски учени от университета Лавал са установили, че консумацията на зелен чай може да е полезна за мъжете (предимно), които искат да премахнат излишните мазнини около корема.
Изследването използва данни от американско проучване, проведено с 4000 доброволци. Резултатите са представени на Първия международен конгрес за затлъстяването в коремната област в Хонг Конг.
Учените установили, че мъжете, които пият зелен чай със захар, имат поне по-малка талия. Ако ползват подсладител обаче, коремните мазнини са повече. При жените резултатите са по-незначителни.
Необходими са още изследвания върху връзката между консумацията на чай и затлъстяването в областта на корема, което е не само трудно за премахване, но и носи риск за сърцето.
Health.bg
Червените портокали спират затлъстяването и намаляват вероятността от появата на рак, съобщи италиански изследователски екип под ръководството на Пиер-Джузепе Пеличи от университета в Милано.
Изследванията са били проведени с опитни мишки, но скоро ще бъдат направени и върху хора.
Известно е, че диетата, богата на червени плодове и зеленчуци, с високо съдържание на антиоксиданти, притежава антиканцерогенно действие, но за първи път се проучва нейното влияние върху затлъстяването в резултат на приема на прекалено мазни храни.
В близките месеци учените се надяват да установят кои точно вещества в червените плодове и зеленчуци имат този позитивен ефект.
Health.bg
Днес са много популярни т.нар. белтъчни диети като например диетата на Аткинс и Кремълската диета. По-логично е всъщност те да се наричат не белтъчни, а диети с малко въглехидрати, защото основните ограничения в тях са свързани именно с въглехидратите.
Като правило белтъчните диети се спазват трудно - организмът силно се нуждае от въглехидрати. Тези две диети имат много поклонници в различните страни, но те предизвикват и много противоречиви мнения. Ето някои от най-спорните моменти в тях:
Заблуда 1. Всичкото зло идва от въглехидратите.
Частично това е така, но само частично! Въглехидратите действително повишават калоричността на храненето и способстват за увеличаване на теглото. Но съществуват и много полезни въглехидрати като например пектина и полизахаридите, без които нашият организъм не може да функционира нормално. Въглехидратите хранят мускулите и главния мозък, регулират работата на червата, поддържат полезната чревна микрофлора, участват в обмяната на белтъчините и в синтеза на хормоните и ферментите.
Лишавайки се от въглехидрати, ние излагаме организма на сериозна опасност.
Заблуда 2. Белтъчните диети се спазват лесно, защото не се броят калориите.
Действително при тези диети калоричността на храната няма значение, важно е съдържанието (или по-скоро НЕсъдържанието) на въглехидратите. Диетата на Аткинс разрешава дневно употребата на 20 г въглехидрати, а Кремълската диета - 40 г за отслабване и 60 г, за да се избегне повторното напълняване. Трудностите са свързани с определяне на въглехидратите. В много кулинарни книги и списания са посочени калориите в различните продукти, но въглехидратите не са споменати. Хората, спазващи тази диета и хранещи се често извън дома, практически не могат да определят количеството въглехидрати.
Заблуда 3. От тези диети отслабват всички.
При отказване от хляба, макаронените изделия и от повечето плодове и зеленчуци, наистина лесно се намалява теглото. Но има и изключения. В началния.
етап на тези диети са разрешени месни и рибни продукти, колбаси, кренвирши и млечни продукти. При подобно “антивегетарианско” хранене лесно се превишава нормата за мазнини и очакваното намаляване на теглото може и да не стане факт.
Заблуда 4. След белтъчните диети може да се яде всичко и не се напълнява.
Диети, осигуряващи стабилен резултат след тяхното прекратяване, не съществуват. Завръщането към предишния начин на живот и най-вече предишното хранене, води и до връщането на наднорменото тегло.
Тези, които разумно разширяват своето меню за сметка на плодовете, зеленчуците и бобовите култури, се оказват в по-изгодна ситуация. Завръщането обаче към тортите, газираните напитки и шоколада веднага след приключване на диетата ще доведе до възстановяване на предишните килограми.
Заблуда 5. Белтъчните диети могат да се спазват неограничено време.
Всъщност малко се тези хора, които продължително време са спазвали такива диети. Организмът страда от недостига на въглехидрати. Като резултат от това страда и външният вид, спада имунитетът, намалява се физическата и умствената издържливост и активност. Отказът от растителна храна води до недостиг на витамини С, Р и В и редица микроелементи. Продължителното спазване на тези диети може да предизвика и образуване на камъни в бъбреците и жлъчката, отлагане на “соли” в ставите и гръбначния стълб и повишаване на риска от развитието на вредни вътрешни образувания.
Zdrave.bg
Основните причини за появата на тъмни кръгове под очите са няколко:
• Тънка кожа
Кожата под очите е много нежна, а с възрастта тя още повече изтънява и кръвоносните съдове стават по-забележими. Именно това създава ефекта на тъмните кръгове. Ултравиолетовите лъчи от своя страна ускоряват процеса на стареене и изтъняване на кожата около очите.
• Алергични реакции
Тъмните кръгове могат да бъдат и резултат от алергична реакция към различни вещества във въздуха - прах, цветен прашец, козина от различни животни и др. Хранителните алергии също водят до появата на тъмни кръгове под очите.
• Генетична предразположеност
Тази физиологична особеност се предава по наследство.
• Отоци
При нарушения в обмяната на течностите в организма кръвоносните съдове се “наливат” с кръв и се разширяват. Отоците под очите могат да са резултат от пушене, прекалена употреба на сол и пикантни подправки, заболявания на сърдечно-съдовата система, щитовидната жлеза, черния дроб и бъбреците, а също така от приемане на някои медикаменти.
• Недостиг на сън
Недоспиването придава блед цвят на лицето, а кръвоносните съдове стават по-забележими.
• Недостиг на желязо и/или обезводняване
Как да се справим с тъмните кръгове под очите в домашни условия
• Пийте повече чиста питейна вода.
• Преди продължително излагане на слънце нанасяйте и под очите слънцезащитен крем (SPF 30), а през останалото време използвайте крем за клепачи и коректор за очи със слънцезащитен фактор.
• Наспивайте се.
• Правете си компреси със студен черен или зелен чай.
• Правете си маска от краставица. Продължителността на процедурата трябва да е поне 15 минути.
• Намалете до минимум употребата на сол. Яжте по-малко пържена и пикантна храна.
• Употребявате повече храни, богати на витамин С - той укрепва стените на кръвоносните съдове.
• Ако приемате например аспирин, включите в менюто си и повече антиоксиданти. Но преди това не забравяйте да се консултирате с лекуващия лекар. Касисът, боровинките, зеленият и черният чай, лукът, магданозът и бобовите растения също съдържат антиоксиданти, които укрепват стените на съдовете.
Няма нищо чудно в това, че темата за антиоксидантите е особено актуална - тези полезни хранителни съставки ни предпазват от вредното въздействие на свободните радикали, които са отговорни за развитието на редица сърдечни заболявания, туморни процеси и стареенето.
По-долу ви предлагаме отговор на въпросите, какво количество антиоксиданти е желателно да се приема, възможно ли е да се предозират витамините А, C, E и други “защитници” на имунната система.
1. Как да разберем, дали приемаме достатъчно антиоксиданти?
Няма начин да знаем това, тъй като все още не са известни точните препоръчителни количества, които трябва да се консумират. За да се покрият дневните нужди на организма, включете в хранителния си режим богати на антиоксиданти храни – най-вече разнообразие от зеленчуци и плодове. Ако вземате комплекс от витамини и минерали, спазвайте препоръчителните дози, означени на етикета.
2. Можем ли да предозираме антиоксидантите?
Правилото, че твърде много хубаво не е на хубаво, важи и в този случай. Експерти в областта твърдят, че големите количества антиоксиданти могат да претоварят имунната система, увреждайки способността на организма да се “самопоправя”. Такъв проблем при прием на антиоксиданти в препоръчителни количества не съществува.
Ако вземате големи дози от един или ограничен брой антиоксиданти, равновесието в човешкото тяло може да се измести в неблагоприятна насока, като се намали ползата от останалите антиоксиданти.
3. Кои са по-малко известните източници на антиоксиданти?
Червеното вино, дребните безкостилкови плодове като ягодите, боровинките и малините, както и нарът са добри, а и популярни източници на антиоксиданти. Но магазините са пълни и с други изключително полезни храни като броколи, домати, зеленолистни растения, цитрусови плодове.
Броколите са отличен източник на изотиоцианати – антиоксиданти, които доста изследвания определят като ефикасни при борбата с рака. Тази храна е богата още на кверцетин,който подпомага превенцията от рак и поддържането на нормално кръвно налягане. Кварцетинът се съдържа още в червения лук, червеното грозде, доматите, чушките, цитрусовите плодове.
Бадемите, растителните мазнини, пшеничните зародиши, житото и соята съдържат значителни количества витамин Е.
Богати на ликопен храни като домати, папая, диня, праскови и розови грейпфрути поддържат доброто състояние на простатата при мъжа.
Други антиоксиданти като лутеинът и зеаксантинът, съдържащи се най-вече в зеленолистните зеленчуци като спанак и зеле, са важни за доброто състояние на зрителния апарат, а семената и екстрактът от грозде подобряват системното кръвообръщение.
4. Има ли полза от кремовете и козметиката, които съдържат антиоксиданти? Имат ли те предимства пред антиоксидантите, които консумираме с храната?
Защитата на кожата трябва да се осъществява както отвън, така и отвътре. Ето защо едновременният прием на антиоксиданти от храната и прилагането на антиоксидантни кремове е много ефикасна комбинация.
Антоксидантите, извлечени от плодове и други хранителни продукти, могат да намалят негативните кожни промени, причинени от слънцето и замърсяването на околната среда. Както растенията произвеждат каротеноиди, за да абсорбират вредните слънчеви лъчи, така и човек си ги набавя чрез храната и козметиката, за да се предпазва от опасните въздействия.
Антиоксидантите, приети чрез храната, могат да изпълняват особено важна роля при защита на новообразуваната кожа.
5. Кои храни осигуряват най-големи количества антиоксиданти?
Ягодите са един от най-добрите източници на антиоксиданти. Те са много богати на витамин C. Също така подпомагат образуването на колаген – ключов елемент на здравата кожа, и на фолиева киселина, която подобрява кръвообръщението и намалява риска от дефекти при новородени.
Друг отличен източник е кивито, което съдържа значителни количества витамин Е и каротеноиди. То е още богато на фибри, калий, магнезий, мед и фосфор.
Броколите, които са източник на изотиоцианати и кверцетин, включват в състава си витамин А и C, фолиева киселина, ниацин и калий.
Нека не забравяме и фасула, който е богат на витамини от група B (включително фолиева киселина) и желязо. Съдържат и не малки количества фибри.
6. Как да разпознаваме кои готови храни съдържат антиоксиданти?
В повечето случаи антиоксидантите не са описани в състава на храните, означен на етикетите. По-долу са представени три варианта, в които готовите храни съдържат антиоксиданти:
- ако се съдържат свежи, сушени или замръзени плодове и зеленчуци;
-
- ако се съдържа сок от истински плодове и зеленчуци;
-
- ако храните са пълнозърнести - те съдържат по-високи количества антиоксиданти и други ценни хранителни съставки от рафинираните продукти като белия хляб и ориз.
7. Кой е по-добрият източник на антиоксиданти: храната или хранителните добавки?
Най-добрият източник е храната, тъй като там антиоксидантите са в естественото си състояние, а тяхната стабилност и ефикасност е подсигурена от други съставки. Въпреки това, в случаи когато храните са много скъпи или липсват на пазара, или ако човек е алергичен към тях, хранителните добавки могат да заместят изцяло някои храни.
Например лукът е един от най-добрите източници на кверцетин. Но ако изпитвате непоносимост към него и не приемате добавки, на вас ще ви липсва мощен антиоксидант, който намалява риска от рак и поддържа нормално кръвното налягане.
Боровинките са друг превъзходен източник на антиоксиданти, най-вече на антоцианин, но са доста скъпи особено извън сезона им.
8. Числят ли се алкохолните напитки към източниците на антиоксиданти?
Добрата новина за любителите на по-меките алкохолни напитки е, че в малки дози те допринасят за поддържането на добро здраве. Например според много проучвания полифенолите и ресвератролът във виното (особено червеното) намаляват риска от сърдечни заболявания.
Бирата също съдържа известно количество антиоксиданти.
9. Съдържат ли хранителните заместители като протеиновите вафли антиоксиданти?
Пакетираните хранителни заместители са добър източник на антиоксиданти, ако съдържат истински парчета плодове или плодов сок. Те могат допълнително да включват в състава си витамин C и Е, екстракт от зелен чай, ликопен или екстракт от боровинки.
10. Кои са предпочитаните продукти, богати на антиоксиданти?
- 100%-ите плодови сокове съдържат значителни количества антиоксиданти. Не е препоръчително обаче да консумирате плодови сокове, съдържащи по-малко от 10% плодове, или такива, които са изкуствено подсладени с фруктоза или захароза.
- Сушените плодове са също добър източник на антиоксиданти, въпреки своя не така атрактивен вид.
- Консервираните домати (дори и кетчупът) са богати на ликопен.
- Зеленчуковите сокове съдържат, освен ценни антиоксиданти, витамини и минерали, и значителни количества влакнини.
- Плодовите и обикновените млека съдържат пробиотици, които стимулират храносмилатения процес, засилват имунната функция и подобряват сърдечносъдовата система. Към някои плодови млека е добавен добър източник на антиоксиданти като боровинки, ягоди, ябълки и праскови.
Zdrave.bg
Естествено е днес да се говори и пише все повече за значението на стреса за здравето. Проучванията изнасят все нови доказателства за това, че прекаленото напрежение не определя само лошото ни настроение. Вече може да се счита за доказано, че хората под постоянен стрес са най-уязвими към различните заболявания - от “невинните” настинки до хронични състояния като високо кръвно и диабет.
Има много начини и подходи да намалим негативното влияние на стреса върху здравето ни. Един от тях е и правилният подбор на храна.
Храни срещу стреса: как работят
На химично ниво механизмите са няколко. Например купичка овесена каша повишава нивата на серотонина – хормон, който повишава усещането за спокойствие и релакс. Други храни пък понижават нивото на кортизола и адреналина – хормони на стреса, чието количество в тялото се увеличава при продължително високо ниво на напрежение. И не на последно място: добре подбраната диета помага да се противопоставим на последиците от стреса като укрепва имунната система и понижава кръвното налягане.
Сложните въглехидрати
Всички въглехидрати увеличават производството на серотонин. Особено полезни в борбата със стреса са сложните въглехидрати, които се усвояват по-бавно, т.е. действат по-продължително. Добър избор са пълнозърнестите закуски и хляб, както и спомената вече овесена каша. Сложните въглехидрати помагат и са чувството на спокойствие и увереност като стабилизират нивото на кръвната захар.
Простите въглехидрати
Диетолозите често препоръчват да избягвате простите въглехидрати като сладкишите и содата. Но в конкретния случай тези храни в краткосрочен план дават изключително добър ефект за намаляване на последствията от стреса (например на раздразнителността). Простите захариди се храносмилат бързо, което води до бърз прилив на серотонин.
Портокали
Те също влизат в списъка на антистрес храните, защото са богати на витамин С. Изследвания показват, че той понижава нивата на хормоните на стреса, а в същото време укрепва имунната система. Ако наскоро сте преживели някое особено стресиращо събитие (или ви предстои такова), може да опитате и да си помогнете като увеличите значително количеството витамин С, което приемате (до 3 г дневно). Наскоро проведено изследване върху кръвното налягане и нивата на кортизола е установило, че те са се възвърнали към нормата по-бързо при участниците, приемали 3000 мг витамин С преди стресираща задача.
Спанак
За да илюстрираме с любопитен пример: Попай морякът никога не оставя стреса да го победи – може би тайната е в многото магнезий в спанака. Той помага да се регулират нивата на кортизола, които при пренапрежение спадат. Твърде малкото количество магнезий може да предизвика главоболие и отпадналост, като утежни ефектите от стреса. Ако не обичате спанак, опитайте соеви кълнове или филе от сьомга, които също са богати на този минерал.
Мазна риба
За да държите нивото на кортизола и адреналина под контрол, поне 1-2 пъти седмично яжте мазна риба. Омега-3 мастните киселини, на които са богати например сьомгата и рибата тон, предпазват от резките скокове на хормоните на стреса, както и от сърдечни заболявания.
Черен чай
Проучвания показват, че той помага за по-бързото преодоляване на стресовите ситуации и последиците от тях. Според едно сравнително изследване хората, които пият по 4 чаши чай на ден в продължение на 6 седмици, твърдят, че се чувстват по-спокойни и са имали по-ниски нива на кортизол след стресиращи ситуации. Кафето от друга страна повишава нивото на кортизола.
Шам-фъстък
Този вид фъстъци също облекчат въздействието, което хормоните на стреса имат върху организма. Адреналинът покачва кръвното налягане и кара сърцето да бие бързо, включително в стресова ситуация. Шепа шам-фъстъци всеки ден ще понижи кръвното и ще намали повишаването на адреналина при напрежение.
Авокадо
Един от най-добрите начини да понижите високото кръвно налягане е да приемате достатъчно калий – а в половин авокадо има повече калий, отколкото в един средно голям банан, който е по-популярен в това отношение. Освен това авокадото е питателна алтернатива, когато стресът подтиква тялото да иска богата на мазнини храна.
Бадеми
Бадемите са богати на разнообразни витамини. Витамин Е подпомага имунната система, а витамините В правят организма по-издръжлив при пристъпите на стрес. Една шепа на ден е достатъчна.
Сурови зеленчуци
Пресните зеленчуци се борят с ефектите от стреса по чисто механичен път. Целината и морковите например помага за отпускането намаляват риска от главоболие – типичен симптом на напрежението.
Нещо за похапване преди лягане
Въглехидратите преди лягане ускоряват освобождаването на серотонин и да помогнат за спокойния сън. Тежките ястия могат да предизвикат киселини в стомаха, затова по-добре хапнете нещо леко - препечена филийка с конфитюр например.
Мляко
Друг добър помощник за справяне със стреса след тежкия ден е чашата топло мляко. Установено е, че калцият понижава мускулните спазми и облекчава напрежението и тревожността. Диетолозите обикновено препоръчват обезмаслено или нискомаслено мляко.
Билкови добавки
Има много билкови добавки, които също могат да бъдат включени в борбата със стреса. Една от най-добрите билки е жълтият кантарион (St. John’s wort), който доказано помага на хора с лека до умерена депресия и напрежение. Някои изследвания потвърждават, че билката осезаемо понижава симптомите на тревожност и ПМС. По-малко са доказателствата в тази посока за валерианата, но пък тя се е наложила като доста по-популярна при търсене на успокояващ ефект.
Освобождавайте се от стреса с упражнения
В допълнение към диетата, една от най-добрите стратегии за справяне със стреса е физическата активност. Аеробиката е най-ефективна, защото повишава циркулацията на кислорода и произвежда ендорфини – химикали, които покачват настроението. За да получите максимална полза, но и в зависимост от общата ви физическа кондиция, опитайте с аеробика (или друг подобен тип упражнения) по 30 минути 3-4 пъти седмично.
Zdrave.bg
Спанакът и броколито, които са богати на магнезий, засилват мозъка и паметта, съобщи сп. "Нюрън", като цитира изследване на китайски учени.
Екипът на проф. Госун Лю от университета "Цинхуа" в Пекин е установил, че повишеното количество магнезий в мозъка улеснява ученето и подобрява паметта у млади и стари.
Резултатите от изследването показват, че консумацията на храни, богати на микроелемента магнезий, е полезна за мозъка и забавя ефектите на стареенето. Известно е, че недостигът на магнезий влошава паметта.
Китайските невролози разработили хранителна добавка, за да увеличат нивото на магнезия в мозъка на плъхове на различна възраст. След това потърсили промени в поведението на гризачите и клетъчни промени, свързани с паметта. Оказало се, че в мозъка на животните се е увеличил броят на синапсите и скоростта, с която се пренасят нервните импулси.
Храни, които са богати на магнезий, са също зрял боб, зелен фасул, риба, пълнозърнест пшеничен хляб, овесени ядки, булгур, банани, портокалов сок. БТА
Поредният опит да се състави списък на най-полезните напитки е на учени от Университета на Калифорния в Лос Анжелис. Приоритет в тяхната класация има съдържанието на антиоксиданти - общо название на елементите, притежаващи способността да се борят със свободните радикали.
Свободните радикали са особен вид молекули, които са способни да разрушават другите молекули и дори клетките на човешкото тяло. По природа те трябва да се борят с бактериите и вирусите, да участват в образуването на хормоните, в производството на енергия и други жизнено важни процеси. Но с възрастта свободните радикали стават все повече, а организмът не е способен да ги контролира и затова те започват да го разрушават отвътре.
С вредното действие на свободните радикали съвременната медицина свързва развитието на много заболявания като язва, рак, артрит, болести на сърцето, както и стареенето на кожата.
Най-много антиоксиданти се съдържат във витамините А, С и Е, цинка, селена, глутатиона и други. Поотделно те влизат в състава на много хранителни продукти, но заедно и то в големи количества могат да се открият много трудно.
1. Сок от нар
Освен изброените по-горе витамини и елементи, той съдържа още калций, фосфор, магнезий, желязо и натрий. Много полезен е за сърдечно-съдовата система, при хипертония, анемия и малокръвие. Не се препоръчва на хора, които страдат от язва и повишена киселинност.
2. Червено вино
През последните години много изследвания доказват ползата от червеното вино дори за профилактика на раковите заболявания. Много диетолози съветват всеки ден едновременно с храната да се пие вино, но дозата не трябва да превишава 50 мл.
3. Сок от грозде
В него има много полезни витамини от група В, които укрепват косата и ноктите и аскорбинова киселина (витамин С), която помага в борбата с вредните микроорганизми. Освен това гроздовият сок помага за запазването на добрата памет и за поддържането на здрава и еластична кожа. Той се определя и като ефективен в борбата с рака на гърдата.
4. Сок от боровинки
Боровинките са известни с това, че укрепват зрението и предпазват от стомашни разстройства. Но те имат и други полезни свойства - помагат в борбата със захарния диабет, предпазват венците от различни заболявания, запазват младостта на организма като цяло.
5. Сок от череши
Съдържа много витамин А (особено необходим за зъбите и очите), желязо и витамин С, който помага в борбата с инфекциите. Също така намалява риска от развитието на много видове рак и заболявания на пикочните пътища и помага за запазване на паметта в напреднала възраст.
6. Сок от клюква (вид северна боровинка)
Понижава температурата, помага при кашлица и хрема, извежда токсините от организма, повишава активността и премахва умората. Този сок притежава и диуретично действие без да отмива полезния за организма калций.
7. Портокалов сок
Отлично средство за профилактика на настинката и грипа. Премахва умората, активизира работата на мозъка и укрепва кръвоносните съдове. Полезен е и при хипертония и атеросклероза. Не се препоръчва на хората с повишена киселинност и ниско съдържание на калций в костите.
8. Чай
Без значение какъв - важното е да е истински, а не концентрат от бутилка. Чаят не само тонизира и ободрява, но и се бори със сърдечно-съдовите заболявания и различните инфекции.
9. Ябълков сок
Препоръчва се особено при атеросклероза, заболявания на черния дроб, пикочния мехур и бъбреците. Той нормализира работата на червата, извежда токсините и бързо възстановява организма след физическо натоварване.
Здраве.бг
Капсулите рибено масло могат да предотвратят развитие на шизофрения у някои млади хора с признаци на психично заболяване, сочат резултатите от единствено по рода си изследване в Австрия, съобщи Асошиейтед прес.
То обхванало 81 пациенти на възраст между 13 и 25 години с признаци на психоза. Признаците включвали значително по-дълъг или по-къс сън от обичайното, нарастващи подозрения към другите, увереност, че някой "вкарва" мисли в твоята глава или че притежаваш магически способности.
Младите хора потърсили професионална помощ от психиатри от Медицинския университет във Виена.
41 пациенти три месеца приемали по 4 капсули рибено масло дневно. Останалите пациенти приемали фалшиви хапчета.
След едногодишно следене на състоянието на участниците 2 от 41 пациенти, т.е. около 5 процента в групата, приемала рибено масло, станали шизофреници. В групата, приемала плацебо, това се отнасяло за 11 от 40 пациенти, т.е. за 28 на сто.
Макар да звучи невероятно, рибеното масло предлага хипотеза за причините за шизофренията - те са свързани с начина, по който организмът "борави" с мастните киселини.
Ако рибеното масло има подобен ефект, това ще доведе до впечатляващо развитие, заяви д-р Джефри Либерман, експерт по психиатрия от Колумбийския университет в Ню Йорк, който не е участвал в изследването.
Нужни са обаче и други изследвания, които да потвърдят получените резултати, допълни той. Учените са започнали широкомащабно международно проучване в 8 града с надеждата, че тези резултати ще бъдат потвърдени.
Резултатите от изследването са публикувани в Archives of General Psychiatry. БТА